گیگا؛

گیگا اسطورهٔ تیم اروگوئه در گفتگو با فیفا از علاقهٔ بی حد خود به فوتبال و تأثیر آن بر روی زندگی اش خبر داد.

به گزارش افکارنیوز ، معمولا گفته می شود سن یک عدد است، مهم احساسی است که یک فرد دارد، این گفته در مورد اکسیدوس گیگای ۸۷ ساله ستارهٔ سال های دور تیم ملی اروگوئه کاملا صادق است.

مردی که در جام جهانی ۱۹۵۰ در مقابل دیدتان ۱۷۰۰۰۰ تماشاچی در ماراکانا گل پیروزی بخش تیمش در مقابل برزیل میزبان زد و شور و شعف را به کشورش هدیه داد.

شش دهه بعد تنها بازماندهٔ آن دیدار تاریخی در قرعه کشی فینال جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل شرکت کرد. گفتگوی این اسطوره فوتبال را با سایت فیفا می خوانید.

* نظر شما دربارهٔ قرعه کشی تیم ملی اروگوئه در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل چیست؟

- من از این قرعه کشی راضی نیستم. ما امتیازات حیاتی بسیاری در خانه از دست دادیم و مجبور شدیم در بازی پلی آف رو درروی قطری بازی کنیم که تا به حال به این بازی ها راه نیافته است.

* کار تیم ملی اروگوئه برای راهیابی به جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی به بازی پلی آف کشیده شد، اما در پایان به مقام چهارم اینجام دست یافت. آیا این اتفاق می تواند دوباره تکرار شود؟

- برنده شدن در بازی افتتاحیه مقابل کاستاریکا برای ما بسیار حیاتی است و این پیروزی به ما روحیه خواهد داد تا بتوانیم در بازی دوم در مقابل انگلستان به خوبی بازی کنیم. البته ما به بازیکنانی جوان و سرحال نیازمندیم. بعضی از بازیکنان ما در سنی هستند که نباید برای تیم ملی باز کنند. باید منتظر باشیم و ببینیم مربی تیم ما چه تصمیمی می گیرد. هم از نحوهٔ بازی تیم اروگوئه باخبر هستند و این کار را برای ما سخت می کند.

* خود شما شخصا از حضور دوباره در برزیل چه احساسی دارید؟

- برزیل خانهٔ دوم من است. مردم برزیل من را می شناسند و با من عکس می گیرند و از من امضا می خواهند و این نشان می دهد که آن ها برای من ارزش قائلند. هر وقت من به برزیل می روم احساس خوبی به من دست می دهد.

* آیا برد تیم شما در فینال جام جهانی ۱۹۵۰ بزرگ ترین اتفاق تاریخ جام های جهانی است؟

- بله، واقعا اتفاق بزرگی بود، بدلیل اینکه تا قبل از این دیدار در تاریخ این رقابت ها هیچ تیمی نبوده که تیم میزبان را شکست دهد. این اتفاق برای اولین بار افتاد و من بسیار خوش اقبال بودم که توانستم گل پیروزی بخش تیمم را به ثمر برسانم. چیزی که من همیشه می گویم این است که تنها ۳ نفر توانسته اند مارکانا را در کسوت فرو ببرند. پاپ، فرانک سیناترا و من. استادیوم واقعا در سکوت دور رفت، هیچ صدایی شنیده نمی شد.

* ۶۴ سال از آن روز می گذرد. آیا آن گل پیروزی بخش را به خاطر می آورید؟

- البته. دروازبان آن ها باربوسا می خواست همان حرکتی را که در اولین گل ما نکرده بود انجام دهد. او حرکت کرد و برای من یک فاصله ای باز شد من شوت زدم و توپ به دروازه رفت. من هنوز به یاد دارم که چگونه هم تیمی هایم مرا به آغوش کشیدند و من در آن لحظه به یاد خانواده و دوست هایم بودم. من باعث شدم کشورم غرق شادی و برزیل غرق سکوت شود.

* بعد از سوت پایان مسابقه چه احساسی داشتید؟

- می توانستم گریهٔ مردم را ببینم. اگر چه ما بازی را برده بودیم اما وقتی به جمعیت نگاهی کردم بسیار غمگین شدم. مردم به شدت گریه می کردند. اما این طبیعت فوتبال است. برزیلی ها قبل از بازی فکر می کردند آن ها برندهٔ بازی هستند، تیتر روزنامه ها در برزیل قبل از بازی اینجور نوشته شده بود. برزیل قهرمان جهان است. اما همه چیز به گونه ای دیگر رقم خورد.

* فکر می کنید بعد از بازی مردم چگونه از شما یاد می کردند؟

- به گونه های مختلفی از من یاد می شد. بعضی به من لقب قهرمان دادند اما به آن ها می گفتم من قهرمان نیستم. من مانند بقیهٔ بازیکنان هستم فقط بسیار خوش اقبال بودم که توانستم آن گل را به ثمر برسانم. من از سیارهٔ دیگری نیامده ام اما واقعا نمی توانستم جلوی ابراز احساسات مردم را بگیرم واقعا حس خوبی بود.

* فوتبال برای شما در زندگی به چه معناست؟

- فوتبال مانند همسرم است من عاشق فوتبال هستم و با فوتبال ازدواج کرده ام واقعا همهٔ زندگی من است. یک فوتبالیست باید توپ را بدرستی بشناسد و این عشق به فوتبال است.

* جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل چند ماه دیگر آغاز می شود، دوست داشتی ۲۰ ساله بودی و شانس دوباره سازی کردن داشتی؟

- من واقعا دوست دارم اروگوئه برزیل را در فینال ببینم من به عنوان بازیکن این تجربه را داشتم و می خواهم این بار به عنوان طرفدار تیم اروگوئه این تجربه را کسب کنم. اما نمی دانم در آن آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. باید منتظر بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات