عضو کمیسیون انرژی گفت: قیمت هزار تومان برای هر لیتر بنزین منطقی است، ولی باید کمیسیون انرژی، وزارت نفت و سایر کمیسیون های مرتبط درباره افزایش قیمت حامل های انرژی به اندازه واقعی تصمیم گیری کنند.

به گزارش افکارنیوز ، ناصر سودانی عضو کمیسیون انرژی در مورد آینکه آیا مجلس با افزایش قیمت حامل های انرژی موافقت می کند، گفت: مجلس به دنبال ایجاد آرامش در وضعیت اقتصاد کشور و نه تزریق یک شوک تورمی است.

وی افزود: افزایش قیمت یک کالای استراتژیک می تواند این شوک را تزریق کند زیرا بنزین روی قیمت تمامی کالاها و همچنین هزینه حمل و نقل اثرگذار است، بنابراین با افزایش ناگهانی قیمت بنزین ممکن است با گرانی و حتی تورم مواجه شویم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: باید برای این مقوله چاره ای اندیشید و نگذاریم، این افزایش قیمت به شکل غیرمتعارف و غیرواقعی تغییر کند.

سودانی اظهار داشت: برای این منظور ما در کمیسیون انرژی در حال رایزنی هستیم، تا با دعوت از کارشناسان و متخصصان وزارت نفت و نیز با کمک مرکز پژوهش های مجلس و اعضای کمیسیون تلفیق و کمیسیون های مرتبط جلسه ای تشکیل دهیم، تا درباره افزایش قیمت حامل های انرژی به شکل واقعی تصمیم گیری شود.

وی در پاسخ به این سؤال که قیمت منطقی بنزین در حال حاضر چه رقمی است، اظهار داشت: قیمت هزار تومان را برای بنزین با توجه به شرایط موجود منطقی می دانم.

عضو کمیسیون انرژی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا شما قیمت هزار تومان برای بنزین را براساس فوب خلیج فارس و قیمت بنزین در کشورهای منطقه منطقی می دانید، گفت: قیمتی واقعی این نیست، الان بنزین در ترکیه با ارز آزاد ۷ هزار تومان، در عراق ۲۴۰۰ و در افغانستان و پاکستان بین ۳ تا ۴ هزار تومان است.

سودانی اظهار داشت: الان یکی از مهمترین مشکلات در مورد بنزین این کالای استراتژیک، مصرف بی رویه و قاچاق آن به خارج از مرزهاست، ولی مصرف بی رویه صرفا به دلیل پایین بودن قیمت نیست.

وی افزود: یکی از دلایل مصرف بی رویه بنزین، افزایش ساخت خودروهای داخل است که صدها و یا هزاران خودرو روزانه به بازار وارد می شود که مصرف بنزین خودروهای تولید داخل با استانداردهای جهانی فاصله دارد و مصرف سوخت خودروهای داخلی حدود ۱.۵ تا ۲ برابر مصرف سوخت خودروهای تولید خارج است.

عضو کمیسیون انرژی اظهار داشت: مشکل دومی که در خصوص مصرف بی رویه بنزین با آن در کشور مواجه هستیم، بحث توسعه ناوگان عمومی حمل و نقل است که باید با تشویق مردم در جهت استفاده بیشتر مردم از وسایل عمومی گام هایی در جهت کاهش مصرف بنزین برداشته شود.

سودانی اظهار داشت: همچنین برای کاهش مصرف بنزین باید مردم را به سمت استفاده از گاز فشرده طبیعی CNG به جای بنزین هدایت کرد و جلوی قاچاق این کالا را با احداث جایگاه هایی در مرزها و انسداد مرزها و تقویت نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گرفت.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات