در پی حواشی مسابقات جهانی کوراش در لرستان؛

کمیته انضباطی اتحادیه جهانی کوراش،آرش میراسماعیلی را به دلیل اتفاقاتی که در رقابت‌های قهرمانی جهان رخ داد برای ۵ سال از هرگونه فعالیت در کوراش محروم کرد.

به گزارش لرستان خبر، کمیتهانضباطی اتحادیه جهانی کوراش، سرمربی تیم ملی کوراش و نایب رئیس فدراسیون جودوی ایران را به دلیل اتفاقاتی که در رقابت‌های قهرمانی جهان در خرم‌آباد رخ داد برای ۵ سال از هرگونه فعالیت در کوراش محروم کرد.

 

پس از اتفاقات رخ داده در جریان مسابقات کوراش قهرمانی جهان که چندی پیش در خرم‌آباد برگزار شد، کمیته انضباطی اتحادیه جهانی کوراش (IKA)؛ آرش میراسماعیلی، نایب رئیس فدراسیون جودو و کشورمان را ۵ سال محروم کرد.

 

کمیته انضباطی اتحادیه جهانی کوراش (IKA)، با انتشار بیانیه‌ای اتهامات وارده به آرش میراسماعیلی، سرمربی تیم ملی کوراش و رئیس کمیته برگزاری رقابت‌های کوراش قهرمانی جهان به خاطر اتفاقات جنجالی که در این رقابت‌ها در خرم آباد رخ داد، را اعلام کرد.

 

این بیانیه به شرح زیر است:

حکم فدراسیون جهانی جودو در سوء مدیریت بزرگ در حادثه رقابت‌های قهرمانی جهان در ایران

۱۵نوامبر ۲۰۱۵

کمیته اخلاق و انضباطی فدراسیون جهانی کوراش، پرونده‌ای انضباطی را در ارتباط با سوء مدیریت قابل توجهی که در ماجرای بدرفتاری دو تن از اعضای کمیته برگزاری رقابت‌های قهرمانی جهان، ماجرایی که در روز دوم رقابت‌های قهرمانی جهان کوراش بزرگسالان در تاریخ ۶ نوامبر سال ۲۰۱۵ در مجموعه ورزشی تختی خرم‌آباد جمهوری اسلامی ایران رخ داد، گشوده است.

 

یافته‌های کمیته انضباطی

 

در پایان مسابقه مرحله نیمه نهایی مردان در دسته زیر ۶۶ کیلوگرم (میان معروف گایبولوف از ازبکستان و قاسم نوروزی از ایران)، یک مرد که گزارش شده برادر کوارش‌کار ایرانی بوده و عضو منصوب شده کمیته برگزاری رقابت‌ها (به ریاست آقای آرش میراسماعیلی) در تیم فنی که مسئولیت اسکوربورد را برعهده داشته، به داخل گیلام رفت و در حضور تماشاگران و در پخش زنده تلویزیونی دو کوراش‌کار رقابت کننده را زده است. (این مسابقه به صورت زنده از تلویزیون ایران پخش شده است).

 

داوران مسابقه به درستی کوراش‌کار ازبک را پیروز مبارزه اعلام کردند. (او امتیاز یونبوش کسب کرد و در پایان مسابقه با داکی مجازات شد). در خصوص موضوع برابری امتیازات و مجازات که در مورد مسابقه مذکور رخ داد، قوانین رقابت‌های بین‌المللی کوراش حکم می‌کند، کسی برنده مسابقه است که امتیاز را گرفته باشد.

 

پس از آنکه داوران برنده را اعلام کردند، یک نماینده ارشد کمیته برگزاری رقابت‌ها، آقای آرش میر اسماعیلی ابتدا با تحت فشار قرار دادن داوران و ادعای اینکه پیروزی باید به رقابت کننده ایرانی تعلق بگیرد، سعی داشت رأی داوران را تغییر دهد. آقای میراسماعیلی سپس به سمت مسئولان ارشد کمیته اجرایی اتحادیه جهانی کوراش رفت و تهدید کرد که اگر پیروزی به رقابت کننده ایرانی تعلق نگیرد، رقابت‌ها را متوقف و مانع از برگزاری ادامه مسابقات رقابت‌های قهرمانی جهان می‌شود. آقای میراسماعیلی پس از رد شدن مطالبات غیرقانونی و زشت خود، به سمت یکی دیگر از کوراش کاران ایرانی که در حال آماده کردن خود برای رقابت کردن در مسابقه بعدی در یک گیلام دیگر بود، رفت و از او خواست که به نشانه اعتراض از شرکت در آن مسابقه خودداری کند.

 

اتهامات کمیته انضباطی

 

در راستای یافته‌های فوق‌الذکر، کمیته انضباطی اتحادیه جهانی کوراش اتهامات زیر را برای آقای آرش میراسماعیلی درنظر گرفته است:

۱- سوء مدیریت قابل توجه

۲- سوء رفتارشدید

۳- تلاش برای تهییج تماشاگران حاضر در ورزشگاه برای ایجاد آشوب که به طور جدی می‌توانست امنیت و سلامت رقابت کنندگان، مسئولان و میهمانان دعوت شده به رقابت‌های قهرمانی جهان را در هاله‌ای از ابهام قرار دهد.

۴- تلاش برای بدنام کردن رشته کوراش

۵- تلاش برای خدشه وارد کردن به اعتبار، وجهه و یکپارچگی ورزش کوراش

 

کمیته انضباطی اتحادیه جهان کوراش همچنین این موضوع را کاملاً غیرقابل قبول می‌داند که آقای میراسماعیلی – کسی که عهده دار سمت سرمربیگری تیم ملی کوراش ایران هم هست – قوانین ابتدایی رقابت‌های کوراش در مورد برابری امتیازات که صریحاً اعلام می‌کند پیروزی با شخص کسب کننده امتیاز است نه شخص جریمه شده، نداند یا (در این مورد) نخواهد که بداند.

 

حکم کمیته انضباطی

 

با در نظر داشتن اتهامات سنگین و جدی که علیه آقای میراسماعیلی وجود دارد، تصمیم بر این شد که:

۱- انتصاب آقای آرش میراسماعیلی به عنوان مشاور رئیس اتحادیه جهانی کوراش لغو شود.

۲- آقای میراسماعیلی برای ۵ سال از هرگونه فعالیت‌ در حیطه اتحادیه جهانی کوراش (شامل مربیگری، داوری، مدیریت، مشاوره، نمایندگی) و زیر مجموعه‌های آن در رده‌های ملی و بین‌لمللی محروم می‌شود.

۳- تصمیمات فوق‌الذکر قطعی بوده و سریعاً لازم‌الاجرا هستند.

 

بیانیه آرش میر اسماعیلی بعد از محرومیت ۵ ساله

 

در پی انتشار حکم کمیته اخلاق و انضباطی فدراسیون جهانی کوراش مبنی بر محرومیت ۵ ساله آرش میراسماعیلی و دبیر ستاد برگزاری مسابقات جهانی در ایران، وی با انتشار بیانیه ای، ضمن اعلام رسمی اعتراض خود بر پیگیری موضوع تا لغو حکم صادر شده و عذرخواهی نهادهای مربوط تاکید کرد.

 

نایب رییس فدراسیون جودو ایران در این بیانیه آورده است: در حالی که برگزاری مسابقات جهانی در ایران (شهر خرم آباد) همچنان به لحاظ کیفیت و کمیت مورد تاکید و تصریح رسانه های خبری قرار دارد، در حالیکه بیش از ۲۰۰ ورزشکار، مربی و … از ۲۳ کشور جهان یکی از بزرگترین اجتماعات ورزشی تاریخ این رشته را شکل دادند، در حالیکه کنگره و انتخابات فدراسیون جهانی با حضور نمایندگان ۴۲ کشور دنیا با رعایت تمام استانداردها در کشورمان برگزار شد، انتشار خبر محرومیت نمایندگان ورزش ایران باعث تعجب و شگفتی است.

 

آرش میر اسماعیلی اظهار داشت: این در حالی است که طبعا آنچه به عنوان حواشی مسابقات در حکم کمیته اخلاق و انضباطی فدراسیون جهانی آمده، تنها تکیه کردن بر اتفاقی است که برگزار کنندگان ایرانی مسابقات با تمام وجود در پی خاتمه دادن به آن بودند.

 

دبیر ستاد برگزاری مسابقات جهانی تصریح کرد: پیرامون جزییات ماجرای فوق و اقدام غیر منتظره کمیته اخلاق فدراسیون جهانی به زودی در نشستی به حضور نمایندگان رسانه ها سخن خواهم گفت.

 

وی تصریح کرد: اما آنچه امروز و در وهله نخست باید مورد توجه قرار گیرد، این است که این حکم نه فقط حکم محرومیت یک فرد که زیر سئوال بردن توانایی مدیریت ورزشی ایران آن هم در شرایطی است که صدها جوان تلاشگر ایرانی در کنار مدیران ملی و محلی با بالاترین توان و از خودگذشتگی، دست به دست هم دادند و روزهایی تاریخی را برای ورزش کوراش رقم زده بودند.

 

میر اسماعیلی اظهار داشت: آن اعتراض هم نه فقط یک اعتراض به تصمیم عجیب داوران که اعتراض به زیرپا گذاشته شدن حق مسلم یک ورزشکار ایرانی بود.

 

آرش میراسماعیلی در بخش پایانی بیانیه خود با اشاره به مجموعه سختی هایی که میزبانی مسابقات جهانی برای اهالی خرم آباد پدید آورد، ضمن تشکر مجدد از مردم این شهر، تصریح کرد: مطمئنا اگر همیاری و همدلی همشهری های عزیز من نبود، رقم زدن چنین رویدادی، با چنین ابعادی میسر نبود، اما به نظر می رسد همین حضور باشکوه و تهدید شدن بسیاری از کشورهایی که خود را مالک و حاکم بلامنازع کوراش در دنیا می دانستند، زمینه صدور چنین حکم عجیبی را پدید آورده است.

 

وی اظهار داشت: به همین دلیل و با استناد به تعصب همیشگی ام نسبت به مردم و سرزمینم از تمام توان و اعتبار خود برای احقاق حق و نشان دادن حقیقت استفاده خواهم کرد و به همه نشان خواهیم داد که ایران می تواند و باید نقش موثر خود را در کوراش جهانی ایفا کند.

منبع:سلام دلفان

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • مجید

    عزیزم مردم اگاهند.ابروی یک تمدن وفرهنگ رالگدمال کردی.

  • حمید

    آبروی مردم استان را بردید حالا توجیه نکنید.آقای استاندار برگزاری این مسابقات جهانی را در اثر امنیت بالای در استان لرستان عنوان کردند حالا تحویل بگیرید که چه مصیبتی گریبان گیر استان خواهد شد متولیان ورزش و استانداری محترم باید مسیولیت این بی توجهی را قبول کنند

نظرات