رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان مطرح کرد

لرستان خبر: رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان گفت: علاوه بر ناسالم بودن و غیرمفید بودن شیرهای توزیعی در مدارس لرستان، سبب بروز بیماری در دانش‌آموزان نیز می شوند، از این رو توزیع انها باید متوقف شود.

به گزارش لرستان خبر، کوروش ساکی عصر امروز در مراسم تقدیر از کارکنان مرکز بهداشت خرم‌آباد اظهار داشت: در گذشته کشورهای توسعه یافته ساخت کارخانه‌های آلوده کننده را برای توسعه انجام می دادند که هم اکنون کشورهای در حال توسعه به این کار روی آورده‌اند.

 

وی ضمن تأکید بر مخاطره‌آمیز بودن کارخانه‌های صنعتی برای سلامت مردم، افزود: با وجود اینکه کشورهای توسعه یافته به دلیل این خطرات به دنبال کارخانه‌های صنعتی نیستند اما کشورهای در حال توسعه برای فرار از بیکاری به این کار ادامه می دهند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: در یک جامعه هر چه ارتباط و هماهنگی دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌ها در برنامه ریزی‌ها با یکدیگر بیشتر باشد، این جامعه موفق‌تر بوده و با مشکلات کمتری مواجه می‌شود.

 

وی به تلاش های فراوان برای راه اندازی کارخانه فارسیت دورود اشاره کرد و گفت: متاسفانه اکنون مشاهده می کنیم که بیماری های ریوی ناشی از کارکردن در این کارخانه غوغا می کند و کارگران این کارخانه بعد از بازنشستگی بر اثر بیماری "مزوتلیوما" به علت مواجهه با آزبست از دنیا می روند.

 

ساکی ادامه داد: اکنون این سوال مطرح می شود که احداث کارخانه فارسیت چقدر برای استان مفید بوده است.

 

وی به ارتباط استفاده مداوم از جوش شیرین و بروز سرطان اشاره و تصریح کرد: باید در راستای نظارت بر نانوایی‌ها و جلوگیری از مصرف جوش شیرین در نانوایی‌ها اقدام جدی شود، چرا‌که مصرف مداوم جوش شیرین سبب بیماری و به ویژه سرطان می شود.

 

ساکی به بازنگری در شیوه کار  و نوآوری در حوزه بهداشت تأکید و بیان کرد: باید بازنگری در شیوه کار و برنامه ریزی‌های حوزه بهداشت انجام شود، چرا که با وجود توانمندی و ظرفیت خود این حوزه، هنوز به وضعیت ایده‌آل نرسیده‌ایم.

 

وی شیرهای توزیع شده در مدارس استان را نامطلوب اعلام و خاطر نشان کرد: علاوه بر ناسالم بودن و غیرمفید بودن شیرهای توزیعی در مدارس لرستان، سبب بروز بیماری در دانش‌آموزان نیز می شوند، از این رو توزیع انها باید متوقف شود.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به لزوم ساخت مراکز درمان دیالیز در استان، گفت: تعداد بیماران دیالیزی و کلیوی در حال افزایش است.

 

وی افزود: بیماری دیالیز با افزایش مصرف نمک رابطه مستقیم دارد و با توجه به استفاده بالای نمک در نان، باید نظارت کافی در این زمینه انجام شود تا به دنبال آن شاهد کاهش بیماری کلیوی و دیالیزی باشیم.

 

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید
  • ا

    یه سونامی سرطان در چند سال آینده توی ایران بخاطر این همه استفاده از مواد سرطانزا که در همه مواد غذایی تولیدی هست خدا بخیرش کند .فقط حرف بزنیم

نظرات