بیماری آنفلوآنزا در لرستان جان ۲ نفر را گرفت اما با این وجود مسئولان استان تاکنون در مورد شیوع این بیماری در لرستان اطلاع رسانی به مردم نداشته و پاسخ‌گوی اصحاب رسانه نیستند.

 

آنفولانزا

 

  با شروع فصل سرما و شیوع بیماری آنفلوآنزای خوکی در برخی از استان‌های کشور موجی از نگرانی در مردم به وجود آمده چراکه تاکنون این بیماری چندین قربانی داشته است.

 

شیوع این بیماری در برخی از استان‌های کشور از جمله استان کرمان و سیستان و بلوچستان سبب شد تا مردم لرستان نیز نسبت به شیوع این بیماری در استان نگرانی داشته باشند و از طرفی شنیدن آمارهای غیررسمی از تعداد مبتلایان به این بیماری در لرستان این نگرانی را برای مردم دوچندان کرده و این در حالی است که مسئولان علوم پزشکی لرستان تاکنون برای آگاهی مردم گزارشی از شیوع بیماری آنفلوآنزای H1N1 به اطلاع‌ مردم استان نرسانده‌اند.

 

عدم اطلاع‌رسانی دقیق این موضوع برای مردم تا آنجاست که محمد ساکی مدیرگروه مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان پس از شنیدن صحبت‌هایی مبنی بر اینکه «وزیر بهداشت صبح امروز خبر فوت دو لرستانی براثر بیماری آنفلوآنزا را تأیید کرده است»، گفت: هرساله با توجه به فصل سرما بیماری آنفلوآنزا ممکن است در هرکجای دنیا تعداد اندکی قربانی داشته باشد بنابراین این رسانه‌ها هستند که با منتشر کردن این‌گونه اخبار، سبب تشویش اذهان عمومی و دامن زدن به این نگرانی‌ها می‌شوند.

 

وی افزود: اکنون نیز در بحث بیماری آنفلوآنزای خوکی تنها مسئولان ارشد این حوزه می‌توانند در این زمینه اطلاع‌رسانی کنند.

 

هوشنگ بادپی مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار داشت: "معاون بهداشتی دانشگاه لرستان در این زمینه می‌تواند پاسخ‌گوی سؤالات شما باشد"، اما علی‌رغم تماس‌های مکرر پاسخی از این مسئول نیز دریافت نکردیم.

 

با توجه به شیوع این بیماری و ضرورت آگاهی مردم از وضعیت آن در استان و جلوگیری از شایعاتی در این مورد، لازم است مسئولان دانشگاه علوم پزشکی لرستان در این راستا اطلاع‌رسانی شفاف و به‌موقعی داشته باشند چراکه پیش‌ از این نیز محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، 16 آذرماه 94 در خبری با عنوان «مرگ آنفلوآنزایی به 28 نفر رسید/ لیست 10 استان در معرض ابتلا» مطرح کرده بود: در ابتدای فصل آنفلوآنزا در کشور قرار داریم و با سردتر شدن هوا طی روزها و هفته‌های آینده احتمال افزایش ابتلا به این بیماری بیشتر خواهد شد؛ بر اساس اطلاعات سامانه نرم‌افزاری انتظار می‌رود در هفته آینده و هفته‌های بعد این بیماری در استان‌های کرمانشاه و آذربایجان شرقی بروز بیشتری داشته باشد.

 

وی افزود: بعد از این دو استان، استان‌های کردستان، لرستان، خوزستان، چهارمحال بختیاری، اصفهان، تهران، سمنان و خراسان شمالی استان‌هایی هستند که طی هفته‌های آینده درگیر این بیماری خواهند شد.

 

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، عنوان کرد: افراد بالاتر از 65 سال، کودکان زیر پنج سال، مبتلایان به بیماری‌های قلبی و ریوی مزمن، خانم‌های باردار، مبتلایان به سرطان که تحت درمان هستند، مبتلایان به بیماری دیابت و نارسایی کلیه و کسانی که به هر دلیلی دچار نقص سیستم ایمنی هستند از جمله افراد در معرض خطر هستند که بیماری آنفلوآنزا در این افراد عارضه شدیدتری دارد و اگر این بیماری به‌‌موقع تحت درمان قرار نگیرد، منجر به مرگ می‌شود.

 

علی‌رغم اینکه تاکنون گزارش شفافی از وضعیت این بیماری از طرف مسئولان استان لرستان به اطلاع مردم نرسیده است سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت در حاشیه نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان کرمان در جمع خبرنگاران این شهرستان در خبری با عنوان«تعداد فوتی‌های آنفلوآنزا به 42 نفر رسید» بیان کرده بود، که ازنظر شیوع ویروس آنفلوآنزا H1N1 در استان کرمان وضعیت سفید و عادی حاکم است و هیچ نکته نگران‌کننده‌ای در ارتباط با بیماری آنفلوآنزا در استان وجود ندارد.

 

وی با  اشاره به  آمار فوت‌شدگان ناشی از ابتلا به بیماری آنفلوآنزا نوع A، عنوان کرد: به‌جز فوت 33 نفر در کرمان، در مابقی استان‌ها آمار فوت‌شدگان به‌صورت موردی بوده است که بر اساس آخرین گزارش‌ها، در آبادان یک نفر، لرستان 2 نفر، کرج یک نفر و سیستان و بلوچستان 5 نفر براثر این بیماری فوت کرده‌اند.

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در واکنش به شایعاتی مبنی بر ارتباط شیوع آنفلوآنزا از طریق اتباع خارجی بیان کرد: دلیل قانع‌کننده و خاصی برای اینکه این بیماری را به اتباع خارجی ارتباط دهیم، وجود ندارد چراکه در مناطقی که تراکم اتباع بیگانه بیشتر (بارانداز) است، آلودگی کمتری شاهد بودیم.

 

وی با تأکید بر اینکه مردم باید توجه داشته باشند که شیوع سرماخوردگی بخشی از بیماری‌های واگیر فصل سرما است، گفت: مردم باید مراقب سلامتی خود باشند.

 

قاضی‌زاده هاشمی همچنین درباره اعتبار وزارت بهداشت برای بیماری‌های واگیر خاطرنشان کرد: اعتبار خاصی برای بیماری‌های واگیر و آنفلوآنزا پیش‌بینی‌نشده، هرچند که نمایندگان مجلس برای سال 95 ردیف اعتباراتی را ویژه بیماری‌های واگیر انسانی و دامی در نظر گرفته‌اند.

منبع:تسنیم

در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات