دبیر ستادحقوق بشر اظهار داشت: آمریکا و برخی از دول غربی اروپا در یک دشمنی کور با ایران وارد شده اند و تحریم هایی که امروز اعمال می شود همراه با تهاجم رسانه ای سیاسی و بخصوص ژست های بسیار مفتضح حاوی تهدید نظامی، حکایت از برخورد غلط غرب دارد.

به گزارش افکارنیوز ، هیئت پنج نفره پارلمانی اروپا به سرپرستی «هانس اسوبادا» در آخرین روز اقامت خود در تهران با جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان دیدار و گفت وگو کرد.

سرپرست هیئت اروپایی با بیان اینکه ایران از موثرترین و مهمترین کشورهای خاور میانه است و اروپا باید با ایران همواره در مسائل مهم گفت وگو داشته باشد گفت: ما تغییرات و پیشرفت های صورت گرفته در ایران را واقعی و چشمگیر دیدیم و برخلاف آنجه در رسانه های غربی علیه ایران منتشر می شود این تحولات تبلیغاتی و نمایشی نبوده است.

هانس اسوبادا در ادامه با اشاره به اینکه آنچه هیئت تحت سرپرستی او در این چند روز در ایران دیده تفاوت های فاحشی با آنچه از ایران در رسانه ها و محافل اروپایی شنیده وجود داشته است گفت: با همه این ها انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران انعکاس بسیار مثبتی در غرب داشت و حکایت از دستاوردهای مدنی ملت ایران دارد که ما در این سفر به صورت ملموس متوجه این دستاوردها شدیم.

وی همچنین تاکید کرد علیرغم وجود جو منفی رسانه ای علیه ایران معتقد است مراودات متنوع با ایران و اروپا باید برقرار باشد.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان نیز در این دیدار ضمن استقبال از داشتن مراودات بیشتر اروپا با ایران در زمینه های متنوع گفت: موانع گفتگوی سازنده ایران و غرب عمدتا ناشی از پیش فرض های غلط بزرگنمایی شده و یکجانبه گرایانه و وجود معیارهای دوگانه کشورهای غربی و برخی دول اروپایی بوده است که ریشه آنها در عدم اعتناء به سایر فرهنگها است.

جواد لاریجانی گفت: جمهوری اسلامی تجربه بسیار گرانقدر و کم نظیری را در سه دهه گذشته رغم زده است که منتج به یک دموکراسی مبتنی بر عقلانیت اسلامی در ایران شده و همین دموکراسی ایران را از یک کشور ضعیف دست نشانده آمریکا به بزگترین دموکراسی خاورمیانه و پیشرفته ترین کشور از لحاظ تکنولوژی ظرف سه دهه گذشته تبدیل کرده است.

دبیر ستادحقوق بشر افزود بنظر ما آمریکا و برخی از دول غربی اروپا در یک دشمنی کور با ایران وارد شده اند و تحریم هایی که امروز برعلیه ایران اعمال می شود همراه با تهاجم رسانه ای سیاسی و بخصوص ژست های بسیار مفتضح حاوی تهدید نظامی، حکایت از برخورد غلط غرب با تجربه بزرگ ملت ایران دارد، تجربه ای که امروز در سراسر جهان اسلام انعکاس پیدا کرده و نوعی رنسانس در جریان است.

لاریجانی در خصوص مسائل مربوط به حقوق بشر نیز به هیئت اروپایی گفت: قطع نظر از آنچه دیگران درباره حقوق بشر نسبت به ایران مطرح می کنند جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه ای برای حقوق بشر قائل است و فعالیت ستاد حقوق بشر در سطحی عالی و با مشارکت تمام نهادهای ذیربط، حکایت از اهتمام قوی نظام اسلامی در این زمینه دارد.

او در ادامه با اشاره به ادعای اروپایی ها مبنی بر اینکه برای حقوق بشر اهمیت فوق العاده ای قائلند گفت: ما درباره اینکه حقوق بشر از مسائل محوری سیاست خارجه دول اروپایی باشد قویا تردید داریم. زیرا دول اروپایی با کشورهایی برخوردار از بدترین کارنامه های حقوق بشری، بهترین روابط صمیمانه را دارند اما با کشوری مثل ایران که بزگترین و تنها دموکراسی خاورمیانه است و نظام قضایی آن در نهایت استقلال و شفافیت است، بیشترین مواضع منفی را نشان می دهند.

دبیرستاد حقوق بشر در عین حال تاکید کرد: ما همواره از گفت وگوهای حقوق بشری با اروپا استقبال کرده و نسبت به آن نظر مساعد داشته ایم، اگر چه با مواضع کشورهای اروپایی بخصوص در زمینه قطعنامه هایی که از سوی آمریکا علیه ما سازماندهی می شود مخالف هستیم و آنها را ناموجه می دانیم و امیدواریم بتدریج پرده ها کنار برود و برای ملت ها حق مسلمی را قائل بشویم که بر اساس تنوع فرهنگی خودشان مسائل حقوق بشری را دنبال کنند.

رئیس هیئت اروپایی نیز در پایان با بیان اینکه هیچ کشوری فاقد مشکلات حقوق بشری نیست و اروپا نیز در امر حقوق بشر با تخلفات زیادی مواجه است گفت: ما علاقمند هستیم در این زمینه با هم گفتگو داشته باشیم و فکر می کنیم که برخی از مسائل که چهره ایران را در غرب نا مناسب جلوه داده و ناشی از برداشت های نامناسب است در خلال این همکاری ها رفع خواهد شد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات