رئیس سازمان نظام پزشکی تهران با اشاره به اینکه تا پایان امسال ویزیت پزشکان گران نمی شود، از بیماری (تورمبوآمبولی وریدی) به عنوان بیماری که باعث مرگ خاموش افراد بر اثر لخته خون می شود هشدار داد.

به گزارش افکارنیوز ، علی اصغر پیوندی در نشست خبری مشترک سازمان نظام پزشکی تهران و روسای انجمن های بیهوشی و متخصصان داخلی ایران که درباره تشریح بیماری (تورمبوآمبولی وریدی) اظهار داشت: بیماری (تورمبوآمبولی وریدی) به معنای لخته خون در رگهای وریدی بدن به عنوان یک بیماری و مرگ خاموش معروف است.

وی افزود: بیماری (تورمبوآمبولی وریدی) بسیار در حوزه نظام سلامت رخ می دهد و آمار دقیقی از آن وجود ندارد ولی خوشبختانه با کمک انجمن های علمی و پزشکی و سازمان نظام پزشکی راهنمای بالینی تهیه شده است که انشاءالله مصوب خواهد شد و به بیمارستانها نیز ابلاغ می شود تا هم از هزینه های درمانی کاهش یابد و هم شاهد عواض کمتر در بیماران باشیم.

پیوندی در ادامه پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره وضعیت افزایش قیمت ویزیت پزشکی نیز عنوان کرد: شاید افزایش ویزیت را براساس رشد تورم دنبال کنیم ولی تا پایان سال هیچگونه افزایش ویزیت پزشکی نخواهیم داشت. ولی مسلما با وجود تورم کنونی چنین افزایشی نیز در آینده داشته باشیم امر طبیعی خواهد.

وی تصریح کرد: سازمان نظامی پزشکی تهران به عنوان بزرگترین سازمان نظام پزشکی کشور با دارا بودن ۳۰ هزار عضو در رشته های مختلف پزشکی برای دفاع از حقوق پزشکان از جمله دریافت کنندگان خدمات و گیرندگان آن تلاش می کند.

پیوندی بیان داشت: با توجه به اینکه در دوره جدید مسئولیت سازمان نظام پزشکی تهران از نظام پزشکی مرکز منفک شده است عنوان کرد: در این دوره یک فرصت مناسبی و هماهنگی های بسیار خوب بین نظام پزشکی و وزارت بهداشت صورت پذیرفته که در طول سه دهه انقلاب سابقه نداشته است.

رئیس سازمان نظام پزشکی تهران اظهار داشت: در گذشته بین وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی و سازمان های بیمه ای چالش هایی وجود داشت و افراد مجبور بودند انرژی خود را صرف خنثی کردن این چالش ها بگذارند. بنابر این پس از تایید نشدن انتخابات توسط رئیس جمهور سابق و در نهایت تایید این انتخابات در دوره جدید ریاست جمهوری در شهریورماه امسال یک همدلی در سازمان به وجود آمد.

پیوندی گفت: در جامعه پزشکی مشکلاتی وجود دارد از جمله باید یک رابطه معقول بین پزشک و بیمار وجود داشته باشد. موضوعی که امروزه بسیار بزرگنمایی روی آن صورت پذیرفته است پدیده زیرمیزی است نمی خواهم بگویم زیرمیزی وجود ندارد ولی با توجه به اینکه تعداد اندکی از پزشکان به چنین عملی دست می زنند نباید به صورت وسیع به آن پرداخت. البته پزشکانی که این کار را نجام می دهند به مردم ظلم می کنند ولی باید ریشه این مشکل که همان ناعادلانه بودن تعرفه های پزشکی است حل شود.

رئیس سازمان نظام پزشکی تهران ادامه داد: ما در حوزه صنفی هم مشکلاتی داریم بخصوص در زمینه اصلاح تعرفه ها که به عنوان یک معمای حل نشده وجود داشته و بیشتر برای حل آن شعار داده شده است و می طلبد همه دست در دست هم برای همیشه این مسئله را حل کنیم. اگر ما دارای بیمه ای قوی باشیم ارتباط بین پزشک و بیمار در زمینه مالی برطرف می شود.

پیوندی افزود: یکی دیگر از بحث ها مسئله اشتغال پزشکان جوان و مشارکت جامعه پزشکی است که البته امیدواریم با توجه به اینکه در اینده برخی از اختیارات نظام پزشکی از وزارت بهداشت به این سازمان واگذار می شود بتوانیم این مشکلات را نیز برطرف کنیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر سازمان نظام پزشکی تهران با توجه به جدا شدن از سازمان نظام پزشکی مرکز هنوز دارای یک ساختمان مشخص نیست و در آینده این ساختار کامل می شود افزود: ظرفیت های این سازمان در گذشته از جمله در تولید داروها و حضور موثر در دوران دفاع مقدس به نیکی یاد کرد و ما نیز باید وظایف آموزشی و پژوهشی خود ارتقاء دهیم.

رئیس سازمان نظام پزشکی درباره وضعیت اشتغال پزشکان نیز گفت: برخی پزشکان جوان هستند که هنوز در محل مناسب و همچنین شغل در خور شانشان را پیدا نکرده اند و پزشکانی نیز داریم که به کارهای غیرپزشکی نیز مشغول شده اند. البته آمار دقیقی نمی توانیم در این زمینه ارائه کنم.

پیوندی در ادامه پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره معضلات زیرمیزی پزشکان بیان داشت: پدیده زیرمیزی بیش ازحد بزرگنمایی شده است. باید با علت زیرمیزی برخورد شود که چرا پزشکان زیرمیزی می گیرند. که دلیل آن عادلانه نبودن تعرفه ها است، مرجع رسیدگی به زیرمیزی نیز معاونت های درمان دانشگاه های علوم پزشکی است و سازمان نظام پزشکی نیز به این معضل رسیدگی می کند. البته شکایات در این مقوله زیاد نیست ولی هرگونه شکایتی درباره زیرمیزی را به طور جد رسیدگی می کنیم.

رئیس سازمان نظام پزشکی درباره کاهش هزینه های درمان نیز خاطرنشان کرد: در سال گذشته بیش از ۴۵ هزار میلیارد چرخش مالی حوزه بهداشت و درمان بوده است که ۱۵ میلیارد آن را دولت و بیمه ها پرداخت کرده اند و بیش از ۳۰ میلیارد آن را مردم از جیب پرداخت کرده ا ند. در حالی که براساس برنامه پنجم توسعه باید مردم فقط ۳۰ هزینه درمان را بپردازند. در حالی که این رویه اکنون معکوس است و می طلبد بیمه ها برای پوشش خدمات درمانی قویتر عمل کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات