مو از فاکتورهای بسیار موثر در حفظ زیبایی و تناسب چهره و حتی عاملی موثر بر نحوه نگرش افراد نسبت به یکدیگر در روابط اجتماعی است اما پزشکان در عین حال تاکید دارند که تار مو شاخصی مهم برای سنجش سلامت بدن هستند.

به گزارش افکارنیوز، پزشکان معتقدند که اختلالاتی همچون کم خونی، مشکلات غده تیروئید، عدم تعادل هورمونی و بیماری های مرتبط با سلامت عمومی بدن را می توان از طریق آزمایش روی تار مو تشخیص داد. بنابراین به دلیل ارتباط بین وضعیت سلامت مو با دیگر اعضا می توان آن را به عنوان شاخصی قوی برای کنترل سلامت کل بدن در نظر گرفت.

به گفته متخصصان، مشکلات و اختلالاتی چون ریزش یا رشد شدید مو، خشکی بیش از حد مو و از بین نرفتن پوسته و شوره سر اغلب افراد را وادار می کنند که هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنند.

بررسی ها نشان می دهد در مواردی که فردی به اختلالات تیروئیدی دچار است در صورت ابتلا به تب ویروسی با مشکل ریزش فوری موها مواجه می شود.

همچنین از دیگر عارضه ها و بیماری هایی که به ریزش مو منجر می شوند می توان به سرطان، مشکلات قلبی، مشکلات غده تیروئید، مشکلات غده پاراتیروئید، بیماری آدیسون، کم خونی و سندرم کوشینگ اشاره کرد.

ایندین تایمز اظهار کرد: علاوه بر اینها کمبود دریافت مواد مغذی که منجر به اختلالات ناشی از کمبود مواد پروتئینی همچون کواشیورکور و ماراسموس می شود معمولا با خشکی و کم رنگ شدن تارهای مو خود را نشان می دهد. کمبود روی نیز به ریزش مو، کمرنگ شدن آن و اگزما منجر می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات