وزیر صنعت، معدن و تجارت در حالی از خودروسازان خواسته به تعهدات مالی خود به شرکای شان پایبند باشند که میزان بدهی خودروسازان به شرکت رنو به بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش افکارنیورز ، حدود دو سال اخیر میزان بدهی خودروسازان به شرکای داخلی و خارجی شان افزایش یافته است.

هم اکنون گذشته از بانکها، قطعه سازان بزرگترین طلبکار داخلی و شرکت رنو بزرگترین طلبکار خارجی صنعت خودرو است به گونه ای که میزان بدهی دو خودروساز کشور به شرکت رنو به بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

در این شرایط وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه شورای سیاست گذاری خودرو از خودروسازان خواسته به تعهدات مالی شان پایبند بوده و از هر طریق ممکن بدهی شان به قطعه سازان و شرکت های خارجی را پرداخت کنند.

در این زمینه دبیر انجمن خودروسازان ایران دلیل افزایش بدهی های خودروسازان را کمبود نقدینگی در این صنعت می داند. احمد نعمت بخش می گوید: دولت قبلی در چند سال اخیر از واقعی شدن قیمت خودرو و افزایش قیمتها متناسب با نرخ تورم جلوگیری کرد.

وی با بیان این که به این ترتیب به تدریج توان مالی خودروسازان ضعیف و این شرکت ها زیان ده شدند، خاطرنشان کرد: نمونه روشن این موضوع زیان سنگین خودروسازان در سال گذشته است که در صورت حساب های مالی آن ها نیز منعکس شده است.

نعمت بخش ادامه داد: به دلیل فعال نبودن شرکتهای لیزینگ، خودروسازان در سال ۹۰ حدود چهار هزار میلیارد تومان از نقدینگی شان را صرف فروش لیزینگی محصولات کردند. از آن سو نیز افزایش مبلغ گشایش ال سی از ۳۰ به ۱۳۰ درصد فشار نقدینگی سنگینی را به خودروسازان وارد کرد.

وی افزود: برای جبران این کمبود نقدینگی در جلسه کارگروه حمایت از تولید در اردیبهشت ماه سال گذشته مصوب شد دو هزار میلیارد تومان نقدینگی در اختیار ایران خودرو و سایپا قرار گیرد با این حال تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

دبیر انجمن خودروسازان ایران تصریح کرد: نتیجه همین موارد موجب شد که خودروسازان دچار مشکل نقدینگی شده و نتوانند بدهی شان را به قطعه سازان و شرکت رنوپارس پرداخت کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات