حد انعطاف پذیری طرح تفصیلی جدید پایتخت چقدر است

طرح تفصیلی جدید تهران سال گذشته با خاصیت «انعطاف پذیری» در مقرراتی که برای ساخت وساز در آن نوشته شده است، به اجرا درآمد تا مدیریت شهری قادر باشد برحسب ضرورت یا مغایرتی که بین وضع موجود یک ملک یا محله با قوانین مصوب در طرح، به وجود می آید، مختصات برخی از خطوط قرمز این طرح را در قالب «تدقیق ضوابط طرح تفصیلی» برای مالکان - از بابت کم یا زیاد کردن سقف تراکم یا تغییر پهنه- جابه جا کند.

به گزارش ا فکارنیوز ، اما اخیرا مطابق اطلاعات عینی و تحقیقات مکتوبی که شهروندان معدودی از محله ها از نحوه اجرای طرح تفصیلی در مجاور محل سکونت شان به دست آورده اند، مشخص شده است: برخی ساخت وساز ها در مغایرت با اصل طرح تفصیلی جدید و حتی در تضاد با مصوبات شورای شهر و شورای عالی شهرسازی ومعماری کشور در حال اجرا است. در نمونه ای تازه از این ماجرا، اهالی یکی از محله های واقع در سعادت آباد تهران، مطلع شده اند ملکی که در سایت استعلام طرح تفصیلی جدید، جزو فضای سبز تعیین شده و بعد از سال۹۵ اجازه ساخت مسکونی پیدا می کند، هم اکنون گودبرداری در آن برای احداث یک مجتمع فرهنگی، خدماتی و تجاری آغاز شده است.

این پروژه در شرایطی در حال اجراست که شهریور سال گذشته مهدی چمران، رییس سابق شورای شهر تهران بعد از گلایه کتبی اهالی محل نسبت به مغایرت ساختمان سازی در این ملک با ضوابط طرح تفصیلی، دستور داده بود: «بررسی و اقدام قانونی به عمل بیاید و هیچ گونه آسیبی به بوستان و درختان سبز و فضای عمومی قابل پذیرش نیست. »


با توجه به اینکه طرح تفصیلی جدید تهران از اردیبهشت سال گذشته ملاک عمل ساخت وساز قرار گرفت، تنها در یک مورد، این پروژه می تواند توجیه داشته باشد و آن اینکه، پروانه ساختمانی ملک مزبور یا املاکی با چنین وضعی، پیش از زمان اجرای طرح صادر شده باشد. با این حال ابلاغ و اجرای طرح تفصیلی جدید از سال گذشته تاکنون حکم قطعی مدیریت شهری تهران برای پایان دادن به مدیریت سلیقه ای از یک سو و نظام مند کردن ساخت وساز های سطح شهر از سوی دیگر بود، اما اظهارات شهروندان مناطق مختلف خبر از تغییر کاربری های مصوب طرح تفصیلی جدید دارد.


تغییر کاربری و تراکم فروشی در بازار ساخت وساز مدیریت شهری را بر آن داشت تا با تدوین طرح تفصیلی جدید روند ساخت وساز های سطح شهر را در چهار نوع کاربری قانونمند کند و با مکانیزه کردن روند صدور پروانه امکان ورود سلیقه ای به سیستم را ببندد. در سامانه طرح تفصیلی جدید امکانی فراهم شده که مشخصات هر پلاکی از لحاظ نوع کاربری، تراکم و سطح اشغال مطابق با شرایط جغرافیایی آن منطقه مشخص است و درخواست صدور پروانه با شرایطی غیر از آن ممکن نخواهد بود. در کنار ابلاغ و اجرای طرح تفصیلی با توجه به کمبود سرانه فضای سبز، افزایش جمعیت و آلودگی هوای شهر تهران؛ مصوبه شورای شهر تهران برای تاکید دوباره در زمینه تثبیت کاربری های عمومی شهر تهران به ویژه فضای سبز از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری ابلاغ شد. در متن این مصوبه که بهمن سال۹۰ ابلاغ شد، آمده است: «با توجه به ضرورت تامین اراضی مورد نیاز برای رفع کمبود فضاهای عمومی شهر، اراضی با کاربری فضای سبز، پارک ها و تجهیزات و تاسیسات شهری پیش بینی شده در طرح تفصیلی قدیم به ویژه در سطح محلات، بدون حق تغییر کاربری کمیسیون ماده پنج، تا پایان سال ۱۳۹۵ در طرح جامع تثبیت و ملاک عمل قرار گیرد. » براساس مفاد این مصوبه تغییر کاربری فضای سبز و پارک ها تا پایان سال ۹۵ ممنوع شده است. ضمن آنکه خط قرمز این مصوبه تا حوزه اختیارات کمیسیون ماده پنج نیز گسترده شده و حق هر گونه تغییر کاربری فضای سبز از سوی کمیسیون ماده پنج را نیز گرفته است.
با این وجود مواردی از تغییر کاربری فضاهای سبز در برخی محلات شهر تهران دیده می شود.


تغییر مجوز، چگونه؟


در مدت اخیر روایت های زیادی از تغییر کاربری اراضی فضای سبز به سایر کاربری ها در نقاط مختلفی از شهر شنیده شده است. تغییر کاربری فضای سبز بوستان پلیس در منطقه سعادت آباد روایت تازه ای است که با برداشتن ۱۵۰ اصله درخت به تغییر کاربری یک فضای سبز به کاربری تجاری و خدماتی منجر شده است.
طبق استعلام سایت طرح تفصیلی جدید، زمین متراژ بزرگ (حدود هزار متر مربع) بوستان پلیس در خیابان پاکنژاد در طرح تفصیلی جدید در پهنه R۱۲۲ (مسکونی با ۵ طبقه تراکم) قرار گرفته است. اما چون مطابق استعلام طرح تفصیلی قدیم کاربری این زمین به عنوان فضای سبز مشخص شده است به استناد مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری تا پایان سال ۱۳۹۵ امکان تغییر کاربری آن حتی با مصوبه کمیسیون ماده پنج نیز وجود ندارد.
این در حالی است که طبق اظهارات اهالی محل و بررسی های میدانی نه تنها اقدامی در جهت تثبیت فضای سبز بوستان پلیس نشده است، بلکه با برداشتن درختان، گودبرداری زمین با عمق ۱۰ متر آغاز شد. اگرچه نصب شناسنامه پروژه های ساختمانی الزامی است، اما در این پروژه هیچ گونه اطلاعاتی از چگونگی روند اجرا ارائه نشده است. البته با اطلاعات و نامه نگاری های جمعی از اهالی محل به نظر می رسد برای ایجاد یک مجتمع فرهنگی، کاربری فضای سبز این زمین به کاربری تجاری و ساخت باشگاه ورزشی با ۸ طبقه تراکم تبدیل شده است.


محل احداث پروژه تا ورودی خیابان ۱۸ متری مطهری و بزرگراه نیایش غرب کمتر از ۲۰ متر فاصله دارد که جدا از موضوع تغییر کاربری، افزایش بار ترافیکی منطقه را نیز به دنبال دارد.


دستور توقف پروژه


اعتراض اهالی خیابان پاکنژاد به نامه نگاری و اعلام گلایه و اعتراض به شهردار منطقه و اعضای شورای شهر نیز کشیده شده است. تا جایی که با نامه نگاری به رییس شورای شهر سوم (مهدی چمران) و بازدید کارشناسان شورا، از محل وی در نامه ای خطاب به شهردار منطقه دو اعلام کرده است: احداث ساختمان در محل مذکور به لحاظ تخریب محیط زیست و معضلات ترافیکی به مصلحت نیست و به دلیل آسیب به بوستان و فضای سبز عمومی، ساخت و ساز در این محل برای شورای شهر تهران نیز پذیرفته نیست. به همین دلیل در تاریخ ۶ شهریور ماه سال جاری با نظر رییس شورای وقت و مطابق با مصوبه شورای شهرسازی دستور توقف پروژه صادر شد.
در نامه ای که خطاب به شهردار منطقه ۲ از سوی مهدی چمران رییس شورای شهر سوم ارسال شد علاوه بر اعلام مخالفت با ادامه پروژه تاکید شده است: هیچ گونه آسیبی به بوستان و فضای سبز عمومی قابل پذیرش نیست.


با این حال طبق گفته های اهالی محل پروژه همچنان در حال اجرا است.
برخی از ساکنان محله مدعی هستند که عمق ۱۰ متری گودبرداری به لوله های فاضلاب محله آسیب وارد کرده و در گود ایجاد شده آب جمع شده است که به دلیل نبود تجهیزات ایمنی در اطراف گود امکان بروز حادثه برای ساکنین محل نیز وجود دارد.
پیگیری در شورای چهارم
اگرچه پیگیری اهالی محل در شهرداری منطقه و شورای شهر سوم به جایی نرسیده است، اما به دلیل به نتیجه نرسیدن موضوع همچنان ادامه دارد. به طوری که در تاریخ ۲۵ خرداد ماه امسال اهالی محل در نامه ای به احمد حکیمی پور عضو فعلی شورای شهر اقدام به پیگیری موضوع کرده اند.
اما آیا مدیریت شهری بر وعده حفظ فضاهای سبز شهر برای بالا بردن سرانه فضای سبز باقی می ماند؟ یا اینکه بدون توجه به هشدارهای شهروندان باید انتظار حوادث دیگری در گودبرداری های غیر اصولی را داشت؟
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات