فرمانده نیروی دریایی ارتش در همایش ملی فناوری های نوین دریایی ۶ درخواست را برای داشتن نیروی دریایی هرچه بهتر به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه داد.

به گزارش افکارنیوز، امیرحبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح امروز در اولین همایش ملی فناوری های نوین دریایی که در دانشگاه علوم دریایی نوشهر در حال برگزاری است طی سخنانی ضمن تشکر از حضور رئیس مجلس در این همایش گفت: بر خود لازم می دانیم از حضرتعالی که در اول سال جاری از منطقه سوم دریایی و قسمتی از سواحل مکران بازدید کردید تقدیر و تشکر کنم.

وی ادامه داد: سواحلی که جمهوری اسلامی ایران را به صورت بلاواسطه به آب های اقیانوس هند، سومین اقیانوس بزرگ جهان متصل می کند و بیش از هر بخش دیگر از مرزهای دریایی کشور امکان بهره گیری از فرصت دریایی بودن را فراهم آورده است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در همین راستا به توجه و تدبیر مقام معظم رهبری در خصوص سواحل مکران اشاره کردو افزود: معظم له در ۶ آذرماه ۸۷ در خصوص سواحل مکران فرموده اند این ساحل عظیم و طولانی بسیار حساس که ما در دریای عمان داریم در واقع یک گنج است و باید این را اعتراف کنیم که این را کشف نکرده بودیم. این دوراندیشی و نگاه راهبردی به سواحل مکران به واقع همان نعمتی است که در دوران زمام داران تحت استثمار قبل از انقلاب اسلامی از آن محروم بوده است.

سیاری ادامه داد: بدیهی است علاوه بر نقش راهبردی سواحل مکران نقش و اهمیت دریای خزر در منطقه به لحاظ موقعیت ژئواستراتژیک و منابع طبیعی و زیرزمینی به خصوص مخازن عظیم نفت و گاز بر کسی پوشیده نیست. عرصه ای که امروز صحنه تقابل کشورهای شرق و غرب گردیده است.

وی با بیان اینکه حضور جمهوری اسلامی ایران در دریایی خزر بر اساس حقوق برابر و بر مبنای ۲۰ درصد از سطح بستر دریایی خزر است، اظهار داشت: امروز در اجرای تدابیر ابلاغی تحت نظارت و کنترل دقیق نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در ادامه با بیان اینکه در دنیای امروز شاهد تغییرات تاریخ ساز و شگرفی هستیم که بخش قابل توجهی از آن در منطقه اقیانوس هند شکل گرفته و یا در قلب محیطی که دائما در حال تغییر است در حال شکل گرفتن است، افزود: رقابت ژئوپولوتیکی در این منطقه منحصر به فرد این ظرفیت را داراست تا آثار تعیین کننده ای در نظام جهانی داشته باشد.

سیاری ادامه داد: تجدید حیات اقتصادی با بهره گیری از همه ظرفیت های موجود در اقیانوس هند، تمرکز بر علایق ژئوپولوتیک مشترک و تقویت محیط همکاری با بهره گیری از بسترهای مشترک یعنی ظرفیت های موجود در اقیانوس هند این امکان را برای کشورهای منطقه اقیانوس هند به ویژه بازیگران قدرتمند آن مانند جمهوری اسلامی ایران فراهم خواهد کرد تا با وجود حضور نامطلوب عناصر استکبار جهانی آینده آن را به گونه ای ترسیم کنند تا نظام آینده جهان صرفا اهداف مستکبران را نشانه نرود.

وی همچنین به ظهور قدرت های دریایی جدید نیز اشاره کرد: در حال حاضر شاهد حضور قدرت های جهانی دریایی جدیدی مانند چین و جمهوری اسلامی ایران هستیم که به سرعت ظرفیت های آزاد را مورد بهره برداری قرار داده است و عرصه را برای قدرت های دریایی بزرگ که پیشتر یکه تاز آب های آزاد جهان بودند تنگ کرده و تغییر رویکرد استکبار جهانی در منطقه اقیانوس هند را هم شاهد هستیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: در این بین کشورهایی مانند ایران، هند، پاکستان و سریلانکا از منطقه اقیانوس هند و کشورهایی مانند چین و ژاپن از منطقه اقیانوس آرام را می توان به عنوان ذی نفعان عمده منطقه به ویژه در حوزه های مشترک مانند انرژی و اقتصاد سرشماری کرد. بنابراین ذینفعان منطقه اقیانوس هند شامل کشورهایی هستند که تماما در سواحل شمالی اقیانوس هند استقرار یافته اند و بر شریان اقتصاد جهان یعنی شمال مدار ۱۰ درجه شمالی در اقیانوس هند مشرف هستند.

سیاری همچنین با بیان اینکه دریای خزر در شمال کشور به عنوان بزرگترین دریاچه جهان به لحاظ موقعیت خاص ژئواستراتژیک شناخته می شود و نقش حائز اهمیتی در اتصال کریدورهای شمال و جنوب و شرق و غرب داشته است، اظهار داشت: به طوری که کشورهای همسایه و حتی کشورهای فرامنطقه ای را بر آن داشته است تا به طرق مختلف حداکثر منابع و بهره برداری را از این منطقه استحصال کند.

وی اضافه کرد: در چنین شرایطی تقویت حضور نیروی دریایی در دریایی خزر در جهت حفاظت از منابع موجود امری لازم و ضروری است که تحقق این امر مستلزم توسعه سواحل استقرار نیروی دریایی در منطقه است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه با دوراندیشی و تدبیر فرماندهی معظم کل قوا استقرار نیروی دریایی ارتش که از ناوگان دریایی با ظرفیت دریانوردی اقیانوسی برخوردار است در سواحل گسترده مکران و منطقه ۲۰ درصد دریای خزر در دستورکار قرار گرفت، افزود: نیروی دریایی ارتش برای استقرار کامل در سواحل مکران و دریایی عمان با مشکلات عدیده ای مواجه شد که به آن اجازه فعال سازی و به کارگیری همه ظرفیت های موجود را برای ایفای نقش های مورد انتظار نمی دهد.

سیاری ادامه داد: بر این اساس نیروی دریایی ارتش در ایجاد زیرساخت های ضروری با چالش مواجه گردیده به نحوی که بدون حمایت های ملی تلاش های نیروهای مسلح به تنهایی قادر به رفع محرومیت ها از چهره سواحل مکران و توسعه متوازن نخواهد بود.

وی تاکید کرد: گسترش حضور و ایجاد پایگاه در سواحل شرقی دریای خزر با تمام ظرفیت های موجود مستلزم فراهم شدن بسترهای مورد نیاز نیروی دریایی ارتش، ایجاد زیرساخت ها و همکاری کلیه دستگاه های اجرایی در سواحل دریای خزر می باشد که این امر به کندی صورت می گیرد. با این وجود نیروی دریایی ارتش در راستای تحقق تدابیر فرماندهی معظم کل قوا با عزمی راسخ در حال انجام ماموریت است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: با توجه به مسائل مطرح شده چنین نتیجه می گیریم که در تصمیم گیری ها و اتخاذ خط مشی های سیاسی توجه دقیق به موقعیت های ژئوپولوتیک و ژئواستراتژیک تضمینی برای اجرای صحیح هر یک از آنها خواهد بود.

سیاری در بخش دیگری از سخنانش خطاب به رئیس مجلس گفت: در این راستا نیروی دریایی ۶ درخواست دارد که این ۶ درخواست عبارتند از ۱-تصمیم گیری و پشتیبانی و پیگیری توسعه زیرساختهای عمومی سواحل مکران برای طرح های دولت. ۲-تصمیم گیری و پشتیبانی و پیگیری ایجاد زیرساختهای مورد نیاز نیروی دریایی ارتش در سواحل مکران برابر طرح ولایت. ۳-تصمیم گیری و پشتیبانی و پیگیری ایجاد زیرساختهای مورد نیاز نیروی دریایی در سواحل خزر و بویژه شرق خزر برابر طرح های مصوب (طرح ولایت) . ۴-تصمیم گیری و پشتیبانی و پیگیری ارتقای توان ناوگان موجود نیروی دریایی ارتش جهت استمرار انجام ماموریت در منطقه مدار ۱۰ درجه شمالی؛" شمال اقیانوس هند و ۲۰ درصد حوزه دریای خزر" .

تصمیم گیری و پشتیبانی و پیگیری ساخت یگان های زیرسطحی و سطحی برابر طرح های مصوب جهت جایگزینی شناورهای موجود پنجمین درخواست امیر دریادار سیاری از رئیس مجلس بود.

ششمین درخواست فرمانده نیروی دریایی ارتش تصمیم گیری و پشتیبانی و پیگیری توسعه روابط با کشورهای حاشیه اقیانوس هند، دریای سرخ، مدیترانه، جنوب شرق آسیا و خزر به منظور بازدید ناوگروه های نیروی دریایی ارتش و همکاری های دوطرفه بود.

وی در ادامه تصریح کرد: با تمام تحولاتی که در تکنولوژی و ارتباطات حادث شده، تجارب جنگ های گذشته ثابت کرده اند که هرگاه کشوری دارای یک موقعیت ژئواستراتژیک باشد هرگز نمی تواند خود را از تحولات جهان دور نگه دارد یا به عبارتی منزوی باشد؛ زیرا به ناچار بخشی از یک استراتژی نظامی خواهد بود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود: چنین کشوری باید سعی کند با درک موقعیت به عنوان یک وزنه استراتژیک وارد عمل شده، با بهره گیری از موقعیت های خاص جغرافیایی برای پیشرفت و توسعه کشور و ملت خود گام بردارد، چرا که در بعضی موارد یک کشور از نظر ژئواستراتژیک به قدری اهمیت دارد که سرنوشت آن همواره متاثر از موقعیت آن می باشد به طوری که جغرافیدانان سیاسی از آن تحت عنوان موقعیت جغرافیایی تاریخ ساز نام می برند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات