مرور اظهارات ۳ مقام آمریکایی پس از گفت وگوی تلفنی دکتر روحانی با باراک اوباما نشان می دهد خوش بینی نسبت به آمریکا و تغییر رویکرد آن هیچ بهره ای از واقعیت نبرده است.

به گزارش افکارنیوز، اوباما دوشنبه شب در دیدار با نتانیاهو به خلق وخوی استکباری خود برگشت و گفت؛ در رابطه با ایران همه گزینه ها روی میز است و ما هیچ گزینه ای از جمله گزینه نظامی را حذف نخواهیم کرد.

او همچنین گفته این تحریم های اقتصادی بود که باعث تغییر لحن ایران شده اما روحانی باید سخنان آشتی جویانه خود را با اقدامات عملی همراه کند.

بی بی سی در واکنش به اظهارات جدید اوباما نوشت: این اظهارات پس از آن صورت می گیرد که روسای جمهور ایران و آمریکا پس از بیش از سه دهه قطع رابطه با یکدیگر تلفنی صحبت کردند. با انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری خوش بینی هایی نسبت به حل مشکلات ایران و آمریکا به وجود آمده است.

پیش از اوباما مشاور امنیت ملی وی نیز سخنانی گفت که حاکی از بی صداقتی و فریبکاری آمریکا بود. فرید زکریا از شبکه سی ان ان در مصاحبه با سوزان رایس پرسشی را درباره شفاف نبودن احتمالی سخنان اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل مبنی بر احترام آمریکا به حق ایران در دستیابی به انرژی هسته ای صلح آمیز و اشاره نکردن او به حق غنی سازی اورانیوم مطرح کرد و پرسیده که آیا این بی دقتی بوده است؟ اما رایس در این خصوص گفت: عبارات مورد استفاده اوباما بسیار سنجیده بود.

آمریکا سخنی درباره حق ایران برای غنی سازی نگفته است. ما گفته ایم که به عنوان یک عضو ان پی تی و در صورت عمل کردن ایران به الزامات بین المللی اش و صرفا پس از اجرای این تعهدات، حق این کشور را همچون هر کشور دیگری، در زمینه استفاده از انرژی هسته ای صلح آمیز به رسمیت می شناسیم. این موضع جدیدی از سوی آمریکا و دیگران نیست.

معنای این سخن این است که ایران حق غنی سازی - حق تصریح شده در ان پی تی - را ندارد!

موضع سوم که نشان می دهد آمریکایی ها کمترین صداقتی در نشان دادن در باغ سبز ندارند و در واقع وعده سر خرمن می دهند، سخنان جان کری وزیر خارجه در گفت وگو با شبکه سی بی اس است. او برخلاف خوش خیالی های اولیه اطمینان داد که به این زودی ها تحریم های ایران لغو یا کم نخواهد شد.

وی در این مصاحبه گفت: ایران می تواند با موافقت فوری با بازرسی (از تاسیسات اتمی) حسن نیت و صداقت خود را ثابت کند و تلاش های خود برای غنی سازی اورانیوم را در سطوح پایین تری نگه دارد تا قابلیت استفاده در تسلیحات نظامی را نداشته باشد.

وزیر امور خارجه آمریکا یادآوری کرده است «ایران باید برای اجرای درخواست های جامعه بین الملل در ارتباط با برنامه های اتمی، برنامه های اتمی صلح آمیز (کشور) قدم های سریع، روشن و متقاعده کننده ای بردارد» .

جان کری همچنین با اشاره به تحریم هایی که آمریکا و دیگر کشورهای غربی علیه ایران اعمال کرده اند، گفته است پس از دستیابی به توافقی در مورد صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران می توان تحریم ها را لغو کرد.
وی خاطرنشان کرده است «تا زمانی که روندی کاملا قابل تایید و موثق، مسئولانه و شفاف تدوین نشود تا به موجب آن ایالات متحده از تصمیم و نیت ایران در مورد برنامه اتمی این کشور و چگونگی بهره گیری از آن آگاه شود، ما نمی توانیم تحریم ها را لغو کنیم» .

کری با وجود این حرف ها ادعا کرد: تلاش های دیپلماتیک برای حل و فصل برنامه اتمی ایران می تواند دستیابی به توافقی در یک چارچوب زمانی ۳ تا ۶ ماه که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران مطرح کرده بود را ممکن کند.

عبارت اخیر کری در تطبیق با بقیه سخنان وی نشانه بارز بی صداقتی و دروغگویی و در واقع وعده سر خرمن است. او مدعی است ۳ تا ۶ ماهه می توان پرونده را حل و فصل کرد حال آن که تاسیسات اتمی ایران از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ به مدت دو سال و نیم در تعلیق بود اما هرگاه سوال می شد که تعلیق موقت ۳ تا ۶ ماهه چه زمانی تمام می شود، پاسخ های مبهم از سوی غرب داده می شد و به تدریج اعلام شد بهترین تضمین عینی، تعلیق دایمی و تعطیلی برنامه هسته ای است!

به عبارت دیگر می توان پرسید ابهامی را که غرب نتوانسته-نخواسته- در ۱۰ سال با وجود بی سابقه ترین بازرسی ها برطرف کند چگونه می تواند ظرف ۳ تا ۶ ماه برطرف کند؟ مگر آمریکا خواب بوده که بتوان او را بیدار کرد؟ آمریکایی ها خود را به خواب زده اند وگرنه طبق گزارش صریح ۱۶ نهاد اطلاعاتی این رژیم از سال ۲۰۰۷ به بعد، برنامه هسته ای ایران صلح آمیز و غیرنظامی ارزیابی شده است.

آنچه دراین میان جالب توجه است احساس حقارت اوباما در برابر نخست وزیر رژیم صهیونیستی و سخن گفتن باب طبع وی است و پرسش این است که اگر قرار است اوباما نوچگی صهیونیست ها را بکند- چنان که در جریان ملاقات با نتانیاهو نشان داد - چه دلیلی داشت که دکتر روحانی امتیازی بزرگ و غیرقابل تصور از سوی آمریکایی ها را به آنها بدهد اما به فاصله چند روز اوباما سر خانه اول نوکری اسرائیل برگردد؟ ! اوباما در دیدار با نتانیاهو می گوید: هم من و هم نخست وزیر [نتانیاهو] از همان زمان که من به ریاست جمهوری رسیدم، روی این موضوع توافق داشتیم که ضروری است که ایران سلاح هسته ای در اختیار نداشته باشد.

این موضوع برای امنیت آمریکا مهم است… کاملا مشخص است که تنها حرف زدن کافی نیست. ما باید اقداماتی را شاهد باشیم که به جامعه بین الملل اطمینان دهد که آن ها [ایران] کاملا به تعهدات خود پایبند بوده و به دنبال سلاح هسته ای نیستند.

اوباما در حالی بر نگرانی درباره تسلیحات اتمی تظاهر می کند که وی آذرماه سال گذشته کنفرانس خلع سلاح اتمی در خاورمیانه را که قرار بود در هلسینکی فنلاند برگزار شود به خاطر حمایت از رژیم صهیونیستی وتو کرد.

با این اوصاف باید از دولتمردان وزارت امور خارجه پرسید که آیا هنوز هم در ماهیت رژیم آمریکا و موضع او نسبت به ایران خوش بینی دارید؟ و آیا منتظرید رئیس جمهور بی اراده و اختیار آمریکا، صهیونیسم بین المللی را قربانی ایران کند؟ !
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات