وی ادامه داد: اگر با پاسخ دوم نیز قانع نشدم قانون می‌گوید با دو سوم رأی اعضای شورا می‌توان شهردار را استیضاح کرد.

با ارسال دومین نامه به قالی باف درباره تخلفات پروژه هتل اسپیناس از سوی شورای شهر، طرح سوال از شهردار تهران کلید خورد.

ابوالفضل قناعتی در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه، به ارائه مستنداتی درباره بروز تخلف در ساخت‌وساز هتل اسپیناس واقع در منطقه 2 پرداخت و گفت: شهردار تهران هفته گذشته در حاشیه نمایشگاه گل و گیاه اعلام کرد در پروژه این هتل هیچ تخلفی رخ نداده، این در حالی است که بنده پیش از این در سال 93، تذکری درباره اضافه بنای این هتل اعلام کرده بود.

وی ادامه داد: پیرو این تذکر، شهردار تهران درباره تخلفات یکی از طبقات این هتل پاسخی ارائه کرد چرا با این حال می‌گویید تخلفی رخ نداده است.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران تصریح کرد: ارجاع رأی طبقه 20 این هتل به کمیسیون ماده 100 نشان از بروز تخلف در این پروژه را دارد بنابراین شهردار باید دقت کرده و بررسی‌شده سخن بگوید.

قناعتی افزود:  بنده طی سه روز گذشته، نامه دیگری با تأیید هیئت رئیسه شورا درباره این پروژه به شهردار تهران ارائه کرده‌ام و طبق قانون، قالی باف تا 10 روز پس از مشاهده نامه فرصت دارد در صحن شورای شهر درباره این پروژه پاسخگو باشد. اگر پاسخ وی قانع‌کننده نبود با امضای یک‌سوم از اعضای شورا درخواست استیضاح را مطرح می‌کنم.

قناعتی در ادامه گفت: با اولین رأی کمیسیون ماده 5 درسال 87 با سطح اشغال 30 درصد و ساخت 8 طبقه در این پروژه موافقت شد. بنا به درخواست شهردار منطقه 2 در دومین جلسه کمیسیون ماده 5 درباره این موضوع با ساخت 16 طبقه در این پروژه موافقت می‌شود؛ مجدداً براساس درخواست شهردار منطقه احداث 16 طبقه به 17 طبقه تبدیل می‌شود.

وی افزود: اما تخلفات از اینجا آغاز شد که شهردار منطقه برای اخذ طبقه اضافی مجدد نامه‌ای به کمیسیون ماده 5 ارائه نکرد. در واقع اگر می‌خواست درخواست طبقه بیشتری بدهد باید آن را از طریق کمیسیون ماده 5 مطرح می‌کرد اما بدون هماهنگی با این کمیسیون طبقه 18 بدون مجوز ساخته شد.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران تصریح کرد: در ادامه این روند طبقه 19 احداث شد و تخلف آخر نیز مربوط به طبقه 20 در این هتل است که قرار است به مجموعه تجاری و استخر تعلق گیرد. شهردار تهران نیز در خصوص تخلف مربوط به بخش استخر نامه‌ای به کمیسیون ماده 100 برای بررسی ارائه کرده حال سوال این است چرا با وجود چنین اقدامی قالی باف در افکار عموم اعلام می‌کند تخلفی در این پروژه رخ نداده است.

وی گفت: بحث ما این است که هتل باید وجود داشته باشد و جذب سرمایه گذار ادامه یابد اما این امر باید در چارچوب قانون باشد.

قناعتی در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی براینکه سال گذشته در جریان تذکر خود به عدم تطبیق شماره پلاک ثبتی این پروژه با موقعیت حقیقی آن اشاره کردید، این موضوع به کجا رسید، اظهار داشت: این موضوع نیز یکی از ایرادات مهم کار بود. هر ساختمان در حال ساختی از 4 طبقه تا یک برج باید تابلوی شناسه داشته باشد؛ در اولین مراجعه به این پروژه نیز شماره پلاک ثبتی را در سامانه جستجو کردیم و متوجه شدیم این شماره متعلق به ملک دیگری است.

وی افزود: براین اساس حساسیتمان بیشتر شد و متوجه شدیم تخلفات دیگری در این پروژه رخ داده است البته در نهایت با طرح این تذکر این تخلف برطرف شد و پلاک ثبتی مربوطه در تابلوی شناسه لحاظ شد.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران درپاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه درصورتی که پاسخ شهردار قانع کننده نبود چه خواهد شد، گفت: پاسخ شهردار در پرسش اول با توجه به مستنداتی که در اختیار داشتیم قانع کننده نبود اگر پاسخ دوم نیز قانع کننده نباشد عضو شورا می‌تواند طرح سوال از شهردار را مطرح کند که براین اساس 10 روز از روزی که نامه رویت می‌شود فرصت وجود دارد تا در صحن شورا پاسخ طرح سوال را بدهد.

وی ادامه داد: اگر با پاسخ دوم نیز قانع نشدم قانون می‌گوید با دو سوم رأی اعضای شورا می‌توان شهردار را استیضاح کرد.

قناعتی خاطرنشان کرد: بنده از شهردار تهران خواسته بودم با فردی که کارهای غیرقانونی کرده است برخورد کند اما این فرد از یک منطقه به منطقه دیگر منتقل شده درحال حاضر بنده اصرار دارم پیگیر باشم چرا به این دسته از افراد مسئولیت دیگری سپرده می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه اگر مقابل خانه‌ای در شهر تهران مصالحی قرار داده شده باشد، شهرداری مالک را سوال و جواب می‌کند اما چرا درباره این پروژه شهردار هیچ واکنشی نشان نداده است، گفت: با توجه به دغدغه مقام معظم رهبری نقاط دیگری برای ساخت این پروژه وجود داشت اما دقیقاً در نزدیکی ارتفاع 1800 متر ساخت این پروژه صورت گرفته است.

عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران درپاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه آیا درباره این موضوع نظر کمیسیون معماری و شهرسازی پرسیده شده است یا خیر، گفت: لازم نیست درباره این موضوع به طور حتم کمیسیون مذکور نظر دهد بنده نیز نظر کارشناسی خود را مطرح کرده‌ام. در عین حال علت ورود نکردن کمیسیون شهرسازی به این موضوع را نمی‌دانم.

وی با بیان اینکه اگر از پاسخ دوم شهردار قانع نشوم یک سوم اعضای دیگر اعضا برای طرح استیضاح با من همراه خواهند شد، گفت: اگر هم چنین اتفاقی نیفتاد بنده وظیفه خود را انجام داده‌ام.

قناعتی درپاسخ به پرسش دیگر خبرنگاری مبنی براینکه اسماعیل دوستی عضو کمیسیون عمران و نماینده شورا در یکی از ادارات کمیسیون ماده 100 معتقد بود به هیچ عنوان تخلفی در این پروژه صورت نگرفته است، گفت: دوستی مستنداتی در این زمینه ندارد، اگر دارد آن را ارائه دهد.

وی در ادامه گفت: اگر مستندات قانونی درباره این پروژه ارائه شد بنده نیز تکبر ندارم و آن را قبول می‌کنم. اما اگر اعضای شورا برای استیضاح(درصورت قانع نشدن از پاسخ دوم) مرا همراهی نکردند اسامی آنها را اعلام می‌کنم تا مردم نیز بدانند.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: این پروژه مشکلات دیگری نیز دارد که در حال حاضر جای بیان آن وجود ندارد. اما یکی از آنها مربوط به عدم رعایت مبحث 3 مقررات ملی ساختمان است.
 
منبع: تسنیم
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات