رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: افزایش ۱۸ درصدی حقوق بازنشستگان تکافوی زندگی آن ها را نمی دهد.

به گزارش افکارنیوز ، علی اصغر بیات در پاسخ به سؤالی در خصوص پیش بینی افزایش ۱۸ درصدی مستمری بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی، اظهار داشت: معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری در تشریح جزئیات لایحه بودجه سال ۹۳، افزایش رقم ۱۸ درصدی را برای حقوق مستمری بگیران تعیین کرده اند که از سوی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی نیز تأیید شده است.

وی ادامه داد: ما از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری این سؤال را داریم که این افزایش ۱۸ درصدی بر چه مبنایی در نظر گرفته شده است؟ و مبنای تعیین این عدد چیست و دولت براساس کدام محاسبه به این رقم رسیده است؟

رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: رئیس جمهور در گزارش ۱۰۰ روزه ای که به مردم، نرخ تورم را ۴۴ درصد اعلام کردند اما اگر تمام دستگاه ها تلاش کنند، تورم موجود در نهایت به ۳۰ درصد خواهد رسید. آیا این افزایش دستمزد و مستمری بگیری بازنشستگان مطابق با نرخ تورم است؟

وی با اشاره به ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی تأکید کرد: بر اساس این ماده قانونی، با توجه به نرخ تورم اعلام شده از سوی مراجعی مانند مرکز آمار و اطلاعات و بانک مرکزی هر سال یکبار باید حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران نیز افزایش یابد، اما متأسفانه این مبلغ کفاف هزینه های زندگی آن ها را نمی دهد، لذا ما درخواست داریم این قانون نیز مانند قوانین دیگر رعایت شود تا اوضاع معیشتی بازنشستگان که در حال حاضر بی هیچ وجه رو به راه نیست، بهتر شود.

بیات عنوان کرد: در صورتی که دولت به نرخ تورم موجود توجه نکند، وضعیت بازنشستگان از این هم بدتر می شود و با کاهش قدرت خرید آنها علاوه بر اینکه حداقل معیشت شان فراهم نمی شود، باعث شرمندگی قشر عظیمی از مردم در برابر خانواده هایشان خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر که لایحه بودجه سال ۹۳ در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، نمایندگان مجلس به عنوان مدافعان حقوق ملت باید از این مصوبات و قوانین موجود دفاع کنند چرا که بازنشستگان بعد از ۳۰ سال زحمت، تنها به همین حقوق خود چشم دارند و انتظار حمایت آن ها از سوی سازمان تأمین اجتماعی انتظار زیادی نیست.

رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی در پایان گفت: با دستور مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی کارگروهی متشکل از نمایندگان کانون عالی بازنشستگان و مستمربگیران و مدیران سازمان تأمین اجتماعی برای بررسی وضعیت حقوقی و معیشتی بازنشستگان و مستمربگیران تشکیل شده و با برگزاری جلسات متعدد، در حال پیگیری این موضوع هستیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات