معاون حج، عمره و عتبات سازمان حج و زیارت گفت: اعزام زائران حج تمتع ۲۳ شهریورماه آغاز می شود، همچنین گروه های خدماتی و عوامل اجرایی حج تمتع از ۲۰ شهریور به سرزمین وحی اعزام خواهند شد.

غلامرضا رضایی گفت: زائران در مدت ۳۰روز به سرزمین وحی منتقل می شوند و مدت زمان اقامت زائران نیز۳۰ تا ۳۵ روز خواهد بود.

وی افزود: ۵۰ درصد پروازهای زائران با دو شرکت ایران ایر و ماهان و ۵۰ درصد دیگر نیز با هواپیمایی عربستان انجام خواهد گرفت.

رضایی با بیان اینکه بر اساس توافق قرار بود امسال ۷۹هزار و۴۰۹ روادید به زائران ما تعلق می گیرد، گفت: این رقم در مقایسه با زائران سال گذشته حدود چهار هزار نفر افزایش داشت.

وی ادامه داد: هفته گذشته مسئولان عربستانی اعلام کردند با توجه به محدودیت ها به علت اجرای طرح توسعه بیت الله الحرام، تصمیم بر این است که ۲۰ درصد از سهمیه کل زائران همه کشورها کاهش پیدا کند که البته عربستان این کاهش سهمیه را برای زائران داخلی خود در حد ۵۰ درصد اعمال کرده است.

معاون سازمان حج و زیارت ادامه داد: با توجه به این کاهش، ۶۳ هزار و۹۹۰ روادید برای جمهوری اسلامی ایران اختصاص داده ا ند.

رضایی خاطر نشان کرد: تمامی زائرانی که در کاروان ها ثبت نام قطعی نموده اند و همچنین مابه التفاوت ودیعه گذاری را پرداخت کرده اند، به حج تمتع مشرف می شوند.

وی همچنین یادآور شد: در خصوص عمره مفرده کاهش سهمیه ای نداشتیم و براساس توافقات، کاروان ها اعزام شدند که آخرین کاروان نیز ۲۸شعبان اعزام می شود که مدت اقامت این زائران در عربستان ۲۱ روزه است تا بتوانند در قصد ۱۰ روزه مدینه و مکه روزه خود را بگیرند.

وی تأکید کرد: زائرانی که توانایی ندارند به تنهایی اعمالشان را انجام دهند و از وسایل کمکی همچون ویلچر، استفاده می کنند توصیه می شود با توجه به محدودیت ها به علت طرح توسعه مسجدالحرام، حج خود را پس از پایان این عملیات عمرانی و در سال آینده به جای آورند.

رضایی درخصوص کاهش هزینه های حج تمتع افزود: در این باره موضوعاتی را بررسی کردیم و توانسته ایم تخفیفاتی را بگیریم که به محض قطعی شدن اطلاع رسانی خواهیم کرد.

وی درباره انتقال پروازهای حجاج به فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) گفت: اگر امکانات این فرودگاه آماده شود و کارشناسان ما نیز آن را تایید کنند می پذیریم که زائران حج تمتع از فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) اعزام شوند.

رضایی افزود: امکاناتی همچون گمرک اختصاصی، سالن اختصاصی حج، سالن مشایعت کنندگان و مستقبلان و امکانات رفاهی برای پروازهای حجاج در این فرودگاه فراهم نشده است.

وی گفت: اگر امکانات یاد شده فراهم شود و کارشناسان آن را تأیید کردند، پروازهای حجاج به فروگاه حضرت امام خمینی (ره) منتقل می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات