مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت، گفت: ورود سرنگ های آلوده چینی به کشور کذب محض است. مدعیان آلودگی سرنگ ها، نمونه ارائه کنند.

حسین کیوانی گفت: واردات این سرنگها مربوط به سال ۹۱ بوده و در سال ۹۲ هیچگونه مجوزی تاکنون برای واردات سرنگ به کسی و جایی داده نشده است.

وی افزود: حال ممکن است این سرنگ هایی که امسال از گمرک ترخیص شده اند همان سرنگ های وارداتی در سال ۹۱ باشند، آنچه برخلاف اظهارات برخی از افراد و رسانه ها مبنی بر ورود این سرنگ ها در سه ماهه نخست امسال قطعی است این است که در سال ۹۲ هنوز به هیچ کس اجازه واردات سرنگ به کشور داده نشده است.

سرنگ انسولین در داخل تولید نمی شود، وارد می کنیم

وی افزود: ضمن آنکه بخش زیادی از سرنگ های وارداتی نیز سرنگ های انسولین هستند که در داخل تولید نمی شوند.

وی بیان داشت: در کل در سال ۹۱ بالغ بر ۵ میلیون دلار سرنگ انسولین و ۲ میلیون دلار بقیه سرنگ ها از چین وارد کشور شده است.

مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی ادامه داد: این سرنگ ها کاملاً استاندارد تولید شده و اصولاً تولید سرنگ در جهان استانداردهای اجباری و بین المللی خاص خود را دارد که هیچ کشوری نمی تواند از آن تخطی کند.

وی افزود: علاوه بر این استاندارد این نوع سرنگها توسط آزمایشگاه های موسسه استاندارد کشور در گمرک نیز مورد تأیید قرار گرفته است.

مدعیان آلودگی سرنگ ها نمونه و شاهد ارائه کنند

کیوانی با بی پایه و اساس دانستن ادعای کسانی که این سرنگها را آلوده می دانند، خاطرنشان کرد: کسانی که ادعا می کنند این سرنگ ها آلوده اند باید نمونه و شاهد بیاورند و گر نه من هم می توانم ادعا کنم مطب فلان پزشکی که این ادعا را کرده آلوده است ولی کسی از بیماران این آلودگی را عنوان نمی کند!

وی گفت: اینکه ادعا شده است ۲۰ هزار بیمار تالاسمی و هموفیلی از این سرنگها آلوده شده اند نیز کاملاً غیرعلمی، بی پایه و بی اساس است.

تمام دنیا مشتری سرنگهای ارزان چینی هستند
مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت در خصوص چرایی ورود این سرنگ ها از کشور چین، توضیح داد: چین سرنگهای استاندارد ولی ارزان تولید و عرضه می کند و تمام دنیا از جمله ایران هم مشتری این سرنگها هستند.

وی اضافه کرد: وقتی سرنگ انسولین تولید داخل، کفاف مصرف داخلی را نمی دهد باید چه کار کرد؟ آیا نباید برای رفع نیاز بیماران سرنگ انسولین وارد کنیم؟

وی در خصوص دلایل عدم تولید این نوع سرنگ ها در کشور گفت: بزرگترین تولید کننده انواع سرنگ ها در کشور سازمان هلال احمر است که احتمالاً به دلیل اینکه تولید سرنگ های انسولین از لحاظ اقتصادی برایشان مقدور به صرفه نیست تولید نمی کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات