جعفری تأکید کرده است که این سازمان دیگر نباید محل کارآموزی مدیران غیر حرفه ای و غیر متخصص و دارای رویکرد و صبغه سیاسی باشد.

  سازمان تامین اجتماعی، پر بحث ترین سازمان دولت دهم بود که به واسطه انتصاب مدیریتی پرحاشیه در راس آن، ماه ها به محل چالش از کارگران گرفته تا رسانه ها و مجلس نشینان تبدیل شده بود. تامین اجتماعی، سازمانی که همان گونه که از نامش بر می آید، اجتماعی است، در سال های اخیر با نگاهی سیاسی در راس مدیریت آن مواجه شد و انتصاب سعید مرتضوی، ماه ها وقت و انرژی مجلس، قوه قضاییه و خیلی های دیگر که می توانستند در خدمت کارگران باشند را گرفت. چالش های تامین اجتماعی در دولت های احمدی نژاد از یک سو و نگاه های حزبی و جناحی از سوی دیگر اکنون در آستانه تشکیل دولت یازدهم، انتخاب رئیس جدید سازمان تامین اجتماعی را انتخابی مهم و در قد و قواره انتخاب وزرا قرار داده است. کار شناسان امور اجتماعی معتقدند مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در دولت یازدهم باید به دور از مسائل سیاسی و از درون سازمان انتخاب شود تا برای ارائه خدمات به ۳۵ میلیون نفر بیمه شده تامین اجتماعی، کارایی و تعهد لازم را داشته باشد.

نگاه سیاسی به سازمانی اجتماعی

در دولت های نهم و دهم، انتخاب مدیرعامل این سازمان بیشتر بر اساس معیارهای سیاسی بوده تا توانایی و شایستگی و همچنین آشنایی با فعالیت های سازمان. همین موضوع نیز باعث بروز مشکلات زیادی طی ۸ سال گذشته برای بازنشستگان و کارگران تحت پوشش چتر حمایتی تامین اجتماعی شده است. از این رو، کار شناسان و متخصصان مربوطه معتقدند که به منظور رفع مشکلات و چاره اندیشی برای بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی، بهتر است مدیر عامل جدید سازمان بر اساس شایستگی و به دور از مسائل سیاسی انتخاب شود. رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در این باره ملاک انتخاب مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را داشتن سابقه مدیریت و به دور از مسائل سیاسی دانست و گفت: طبق اساسنامه سازمان تامین اجتماعی فردی می تواند به سمت مدیریت آن انتخاب شود که حداقل ۵ سال سابقه مدیریت داشته باشد و همچنین رشته تحصیلی مرتبط نیز دارا باشد.

عبدالرضا عزیزی با اشاره به اینکه انتخاب های دولت روحانی مبنی بر گزینش افراد شایسته و آشنا به حوزه کاری بوده که امیدواریم در انتخاب مدیرعامل تامین اجتماعی نیز این موارد رعایت شود، تاکید کرد: انتخاب مدیرعامل این سازمان باید بر اساس فعالیت های انجام شده و تجربیات و توانایی های فردی باشد و به دور از هرگونه مسائل سیاسی اما در مجموع نمی توان گفت که سیاست نقشی در انتخاب مدیرعامل ندارد. رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه در دوره های قبل انتخاب مدیرعامل بیشتر بر اساس انتخاب های سیاسی بوده، گفت: امیدواریم در دولت جدید سیاست در حاشیه قرار گیرد و ملاک های اصلی مسئولیت پذیری، توانایی، رشته تحصیلی مرتبط و سابقه مدیریت باشد.

عزیزی با تاکید بر اینکه فردی که تمامی این معیار ها را داشته باشد طبیعتا برای اداره مجموعه ای به بزرگی تامین اجتماعی با حدود ۳۵ میلیون افراد تحت پوشش را دارد، تصریح کرد: به طور حتم داشتن تمامی این معیار ها می طلبد که فرد انتخاب شده از داخل مجموعه باشد تا بتواند آشنایی بیشتر با جامعه هدف و خدماتی که به آن ها ارائه می شود، داشته باشد.

مدیری از داخل سازمان انتخاب شود
محمد اسماعیل سعیدی، عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس نیز با تاکید بر اینکه انتخاب مدیرعامل تامین اجتماعی باید بر اساس شایسته سالاری انجام گیرد، گفت: اولین ویژگی که برای انتخاب افراد در نظر گرفته می شود شایستگی آن ها در سمتی است که برعهده خواهند داشت و بر همین اساس در انتخاب مدیرعامل تامین اجتماعی نیز باید این ویژگی مدنظر قرار گیرد. تجربه، توان و تخصص و کارایی لازم از دیگر ویژگی هایی است که جا دارد مدیرعامل سازمان عریض و طویلی مانند تامین اجتماعی دارا باشد تا بتواند نیاز ها و خدمات مورد نیاز اقشار محروم و کارگر جامعه و همچنین بازنشسته را تامین کند.

سعیدی با اشاره به اینکه در حال حاضر بسیاری از مراجعان ما که نیازمند کمک هستند جزو جامعه هدف سازمان تامین اجتماعی محسوب می شوند، گفت: بر همین اساس جا دارد انتخطامل این سازمان به دور از هرگونه مسائل سیاسی و از داخل سازمان انجام گیرد. از آنجا که بخشی از اقتصاد کشور وابسته به سازمان تامین اجتماعی است و بسیاری از کارخانه ها، شرکت های دارویی، هتل ها، بانک ها و… جزو درآمد و دارایی های این سازمان محسوب می شود به همین علت جا دارد که فردی شایسته و آشنا به مسائل اقتصادی در راس مدیریت این سازمان قرار گیرد تا از توانایی های لازم خود برای اداره بهتر آن بهره گیرد. به گفته سعیدی، فردی که تمام این ویژگی ها را داشته باشد، به طور حتم از داخل سازمان خواهد بود و اطمینان دارم افرادی در این سازمان فعالیت کرده و می کنند که از توانایی های لازم برای منصب مدیریت برخوردارند که می توان از آن ها بهره کافی را برد.

وی نگاه سیاسی را عاملی برای بروز مشکلات در این سازمان دانست و گفت: زد و بند ها و موضع گیری های سیاسی باعث غفلت در رسیدگی به امور جامعه هدف تامین اجتماعی خواهند شد به همین دلیل فردی که در راس این سازمان قرار می گیرد باید به دور از مسائل سیاسی و فقط درگیر خدمات اجرایی شود.

تأمین اجتماعی جای مدیران نابلد نیست
این سازمان نمی تواند پذیرای مدیران نابلد و ناآشنا به مفاهیم بیمه های تامین اجتماعی باشد.
محمد جعفری، رئیس کانون کارکنان بازنشسته سازمان تأمین اجتماعی هم در نامه ای خطاب به رئیس جمهور منتخب، ضمن اعلام حمایت این کانون از برنامه های دکتر حسن روحانی به بیان انتظارات و توقعات « مجمع مدیران و کار شناسان ادوار سازمان تأمین اجتماعی» از رئیس جمهور منتخب پرداخت.

وی در این نامه با ذکر جایگاه و اهمیت قانونی سازمان تأمین اجتماعی از قانون اساسی و سند چشم انداز، یادآور شده است، سازمان تامین اجتماعی در طی ۶۰ سال فعالیت با برکت خود از وجود مدیران و کار شناسان خدوم، تلاشگر و در عین حال متخصص و مجرب سازمانی بهره برده و یکی از دلایل پایایی و مانایی آن نیز همین عرق و حمیت سازمانی همکاران در بدنه های عملیاتی آن بوده است و از رهگذر این قدمت فعالیتی، سازمان به ذخایری از دانش سازمانی نائل شده است که می توانند به خوبی این سازمان را اداره نمایند و دیگر این سازمان نمی تواند پذیرای مدیران نابلد و نا آشنا به مفاهیم بیمه های اجتماعی و فاقد عرق و حمیت سازمانی باشد.

جعفری تأکید کرده است که این سازمان دیگر نباید محل کارآموزی مدیران غیر حرفه ای و غیر متخصص و دارای رویکرد و صبغه سیاسی باشد. همانطور که مستحضرید، سازمان تامین اجتماعی یک سازمان خدمات رسان و ارائه دهنده طیف وسیعی از خدمات اجتماعی به قشر عظیمی از آحاد جامعه است، که این سازمان را با عرق جبین خویش شکل و قوام داده اند تا روزی در زیر سایه این درخت تناور به آسایش و آرامش بگذرانند و این امانت مردم باید به دست اهلش اداره شود.

رئیس کانون کارکنان بازنشسته سازمان تامین اجتماعی عنوان داشته است: بی شک کارکرد بیمه های اجتماعی که سازمان تامین اجتماعی محوری ترین و اصلی ترین متولی آن در کشور است، به لحاظ نقشی که در بازتوزیع درآمد و کاهش شکاف درآمدی جامعه، حمایت و صیانت از نیروی کار و اعطای آرامش خاطر و امید به آینده و تضمین حداقل های معیشت و سلامت ایفاء می نماید، یکی از ابزارهای تحقق عدالت اجتماعی و همچنین لازمه پیشرفت و تعالی کشور است و باید دولت یازدهم از همان ابتدا به این مقوله مهم عطف توجه کرده و به تقویت و استحکام آن بکوشد و از تجربه سه دوره دولت های قبلی که در اواخر دوره مسئولیت به نقش ها و کارکردهای سازمان تامین اجتماعی پی بردند، درس بگیرد.

حال و در آستانه تحلیف رئیس جمهور یازدهم و متعاقب آن، معرفی وزرای جدید کابینه، باید منتظر ماند و دید که دولت اعتدال؛ راه تازه ای در تامین اجتماعی در پیش می گیرد یا همچنان این سازمان تاثیر گذار، درگیر نگاه های سیاسی می شود؟
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات