هویت شهید گمنامی که به نام جعفر زمردیان در خاک دیار هگمتانه آرام گرفته بود شناسایی شد و بر این اساس این شهید بزرگوار که" ایرج خرم جاه" نام دارد روز پنجشنبه در آغوش مادرش بار دیگر آرامی ابدی خواهد یافت.

  قسمتی از ماه عسل امسال در جمع خانواده های نگرانی از جمع چشم انتظاران کشور تلاطمی انداخت که نشان از بازگشت گمشده ای هویدا در دل خاک وطن بود.

گمشده ای که درمانی برای درد چشم انتظاری والدینی شد که از فراق فرزندشان در بی تابی بودند بی خبر از آنکه این گمشده درمانی بر چشمان پدر و مادر روشندلی می شود که با چشم دلشان دیدار فرزند را به نظاره نشسته اند.

" جعفر زمردیان" در برنامه ای که طعم عسل آن امروز کام همگان را شیرین کرد به توضیح و تشریح واقعه ای نشست که سال ها مُهری بود بر هویت شهیدی گرانقدر و والا مقام.

وی که در سال ۱۳۶۵ اسیر شده بود، با پیدا شدن پیکر شهید گمنامی که شباهت بسیاری به او داشت در لیست شهدا قرار گرفت اما بعدها همراه با آزادگان به کشور بازگشت. برنامه ماه عسل با نمایش عکس شهیدی که به جای زمردیان به خاک سپرده شده بود، از بینندگان خواست تا چهره او را شناسایی کنند و درنهایت هویت این شهید مشخص شد.

هشت خانواده شهید دارای شرایط مشابه با شهید گمنام دفن شده زمرد نشان بودند


به گفته زمردیان پس از برگزاری و نمایش این برنامه در ماه عسل تلفن های بسیاری از اقصی نقاط این خاک پر شهید به وی شد که در نهایت هشت خانواده شهید دارای شرایط مشابه با شهید گمنام دفن شده زمرد نشان بودند.

جعفر زمردیان در این زمینه می گوید: این هشت خانواده توسط ستاد کل نیروهای مسلح مورد بررسی قرار گرفتند و به کمیسیون تشخیص هویت این ستاد ارجاع شدند و امور کارشناسی بر هویت شناسی این عزیزان انجام شد.

وی ادامه داد: بر اساس اسناد به دست آمده در کمیسیون از قسمت های مختلف و از ابعاد متفاوت شب گذشته اعلام شد که اطلاعات شهید" خرم جاه" تطابق ۱۰۰ درصدی با این شهید والا مقامدارد.

آب رودخانه، خرم جاه را به همرزمان زمردیان رسانید


این شهید از غواصان گردان ۱۰ لشگر سیدالشهدای تهران بود که طبق تماسی که با فرمانده محترم وی در دوران جنگ گرفتیم مشخص شد جسد وی بعد از عملیات مفقود شد و ظاهرا توسط آب رودخانه به مکان دیگری که محل و منطقه بچه های رزمنده همدانی بوده منتقل شده است.

خرم جاه متولد سال ۵۱ در روستای سیبستان بخش سیف آباد شهرستان هشتگرد استان البرز است که در عملیات کربلای ۵ جام شهادت نوشید و با این شهادت جان خانواده ای منتظر را برای سالهای طولانی نشاط و امید بخشید.

به گفته فرماندار همدان مراسم استقبال از مادر این شهید والامقام از میدان فرودگاه همدان به انجام خواهد رسید و برنامه ای در جوار شهدای گمنام همدان برایش تدارک دیده شده.

نبش قبر شهید غیرممکن است

حسن قهرمانی مطلق در این زمینه به مهر گفت: امکان جابجایی و نبش قبر این شهید گرامی به هیچ عنوان وجود ندارد.

وی با اشاره به تدارک برنامه باشکوهی در راستای استقبال از مادر این شهید بزرگوار نیز افزود: این مهم با حضور همه خانواده های شهدا در همدان انجام خواهد شد.

نقاطی از همدان نام شهید جاه خرم می گیرد

فرماندار همدان همچنین گفت: در راستای ماندگار کردن نام بلندآوازه این شهید در کمیسیون نامگذاری همدان مقرر شده که نام نقاطی از همدان به نام وی اختصاص داده شود.

امید آنکه با آرام گرفتن این شهید در آغوش مادر پرمهر و چشم انتظارش بار دیگر خاطره بازگشت یوسف ها به کنعان جان منتظرانش ظنین انداز شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات