قانون «اصلاح تشکیلات و وظایف شوراهای اسلامی کشور» تبصره ای دارد که بر اساس آن قالیباف نمی تواند برای دوره بعدی شهردار تهران شود. تبصره یک بند ۷ ماده ۳۵ این قانون به صراحت این موضوع را بیان می کند. این قانون به امضای «مهدی چمران» رییس شورای عالی استان ها و رییس شورای شهر تهران هم رسیده، هرچند وی در این زمینه سکوت کرده است.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل پایه یک دادگستری گفت: « در تبصره یک بند ۷ ماده ۳۵ قانون اصلاح در سال ۶۹ صراحتا اعلام شده است که انتخاب مجدد شهردار به صورت متوالی تنها برای یک دوره در یک شهر بلامانع است. در ارتباط با این موضوع، از شورای عالی استان ها استعلام شده است و در کتاب « استعلامات حقوقی» که به امضای مهدی چمران رسیده صراحتا اعلام شده انتخاب مجدد شهردار به صورت متوالی تنها برای یک دوره در هر شهر بلامانع خواهد بود.

این قانون البته فلسفه ای دارد و در آن سال ها نمی خواستند که کرباسچی دوباره شهردار شود و به همین دلیل این قانون را مجلس آن زمان تصویب کرد. قانون شوراها در سال های بعد و تا پیش از تشکیل شوراها چندین مرتبه اصلاح شد تا اینکه در سال ۷۶ بسیاری از بندهای آن تغییر کرد و با عنوان قانون تشکیل شوراها ابلاغ شد. »

وی افزود: « در قانون مصوب سال ۷۶ ذکر شد که مواد قانونی که پیش از این تصویب شده و مغایرت با این قانون دارند حذف شوند اما ماده فوق مغایرتی نداشته و به قوت خود باقی است. اگر سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس از این قانون اظهار بی اطلاعی می کند به این دلیل است که این تبصره را ندیده است. تبصره ۱ ماده ۳۵ که به عنوان قانون اصلاحیه در سال ۶۹ به تصویب رسید صراحتا اعلام می کند که شهردار شدن بیش از یک دوره متوالی منع قانونی دارد. »

علیزاده طباطبایی در ادامه تاکید کرد: « در ارتباط با این موضوع از شورای عالی استان ها هم استعلام شده است و در کتاب « استعلامات حقوقی» به امضای رییس شورای عالی استان ها؛ مهندس چمران هم رسیده است و به این ترتیب تبصره ماده ۳۵ معتبر اعلام شده و صراحتا اعلام شده است که انتخاب مجدد شهردار به صورت متوالی تنها برای یک دوره در آن شهر بلامانع است. »

علیزاده طباطبایی در ادامه تاکید کرد: « اگر کسی ابهامی در این زمینه دارد می تواند از مجلس استفساریه بگیرد اما ابهامی وجود ندارد و این یک اصل مسلم قانونی است و مغایرتی با قوانین بعدی هم نداشته است که وقتی قانون تغییر می کند ابطال شود. قالیباف می تواند شهردار شهر دیگری شود اما شهردار شدن او در تهران منع قانونی دارد. »

علی نوذرپور، معاون سابق سازمان شهرسازی و دهیاری وزارت کشور هم در این زمینه به « شرق» گفت: ذیل تبصره یک بند ۷ ماده ۳۵ قانون اصلاح قانون تشکیلات وظایف شوراهای اسلامی کشور شهردار صرفا برای یک دوره متوالی می تواند شهردار یک شهر بماند و این قانون مغایر با قوانین بعد نیست و در روزنامه رسمی کشور هم ذکر شده است و بنابراین لازم الاجراست و به دلیل ذکرنشدن این قانون در کتاب های منتشرشده مرتبط با شوراها، نمایندگان مجلس به اشتباه افتاده اند. »

نوذرپور ادامه داد: « قوانین دیگر کشور که ناظر است به انتخاب مدیران بخش عمومی کشور از جمله ریاست جمهوری نیز بر این موضع تاکید می کند که برای جلوگیری، تثبیت قدرت و تمرکز قدرت و فساد در یک فرد یا گروه وابسته به آن فرد وی نباید بیش از یک دوره متوالی بر مسند مسوولیت تکیه بزند. »
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات