اگرچه تاکنون اشکال حجاب و مدگرایی در میان مردم ایران از ابعاد سیاسی، امنیتی، فرهنگی و اجتماعی مورد واکاوی قرار گرفته است، اما ما در پرونده پیش رو قصد داریم از زاویه «اقتصاد» به آن بنگریم.

به گزارش افکارنیوز ، ماهنامه تجارت فردا در گزارشی نوشت: «یک سال و اندی می شود که «ساپورت» - کالایی که ایرانیان درگذشته ای نه چندان دور، عنوان «جوراب شلواری» را بر آن می نهادند - مد شده است. بر کسی معلوم نیست که چرا حالا آن را ساپورت می خوانند؛ واژه ای انگلیسی که در زبان فارسی به «حمایت کننده» معنا می شود. ساپورت در گذشته به صورت ساده، با کفه و در رنگ های مختلف عرضه می شد و بعدها نمونه منقش و بدون کفه آن نیز به بازار آمد. نرخ این کالا نیز متفاوت است؛ از حدود ۱۵ هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان که برای نمونه های مرغوب آن قیمت گذاری شده است.

ساپورت هایی که به این حد از فراوانی رسیده است، چگونه سر از بازار ایران در می آورد؟ این پرسش در شرایطی مطرح است که حدود ۱۰ ماه پیش دولت برای کاهش محدودیت های ارزی، ثبت سفارش ۷۷ قلم کالا را ممنوع کرد که از قضا، پوشاک نیز در فهرست این اقلام ممنوعه گنجانده شده بود. در حالی که نگاهی به آمار گمرک در سال ۱۳۹۲ نشان می دهد که این ممنوعیت برای واردات «جوراب شلواری» که ممکن است از نوع ساپورت های موجود در بازار باشد، صادق نبوده است.

بر اساس این آمار در سال ۱۳۹۲ حدود ۵۲۲۸ دلار کالا با عنوان «جوراب شلواری، جوراب آلات تراکمی درجه بندی شده (برای مثال، جوراب های واریس) ، بدون به کار بردن کفه، کش باف یا قلاب بافی شده» و با وزن ۶۳ کیلوگرم از مبدأ «ایتالیا» وارد شده است. ارزش ریالی واردات این کالا نیز حدود ۱۲۹ میلیون و ۶۰۱ هزار و ۸۵۲ ریال بوده است. با این حساب، چنانچه اندکی در این اعداد و ارقام دقیق شویم، درمی یابیم که ارز تخصیص یافته به این جوراب شلواری ها، از نوع مبادلاتی بوده است.

آمار واردات این کالا و کالاهایی با عناوین مشابه در سال ۱۳۹۱ نیز رقمی معادل ۷۹۶/۸۴۶ را نشان می دهد که البته به نظر می رسد این آمار یا دست کم بخشی از آن مربوط به پیش از اعمال ممنوعیت ها در سال ۱۳۹۱ بوده است.

آنچه بدیهی به نظر می رسد، حجم واردات پنج هزار دلاری جوراب شلواری تکافوی تقاضای موجود در بازار را نخواهد کرد. از سوی دیگر گفته می شود حدود ۶۰ درصد ساپورت های موجود در بازار از تولید داخل تامین می شود. بنابراین با در نظر گرفتن ۶۰ درصد سهم تولید داخل در بازار این کالا می توان نتیجه گرفت که بخش بزرگی از ساپورت هایی که در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد، جزو کالاهای قاچاق است که ممکن است هم پارچه و هم کالای نهایی از طریق قاچاق وارد کشور شود و کسی جلودار ورود این محموله ها به کشور نیست. اما جالب اینجاست که تولید کنندگان این کالا نیز به صورت زیر زمینی فعالیت می کنند. شاید آنان می دانند که عرضه، حمل و نقل و نگهداری البسه قاچاق و لباس های خلاف عفت عمومی، جرم و قابل تعقیب است.

بر اساس ماده ۶ قانون «نحوه رسیدگی به تخلفات و مجازات فروشندگان لباس هایی که استفاده از آنها در ملاءعام خلاف شرع است یا عفت عمومی را جریحه دار می کند» در تمامی مواردی که به موجب این قانون، تخلفات مزبور توسط شرکت ها، سازمان ها یا بنگاه هایی صورت گرفته که دارای شخصیت حقوقی هستند، مدیرعامل یا مدیرمسئول شخصیت حقوقی، مسئولیت داشته و به حبس از یک تا دو سال محکوم می شوند و در موسسات دولتی مدیرعامل یا مدیرمسئول علاوه بر حبس از خدمت نیز منفصل می شود.

با این وجود اما کالاهایی که ممکن است از نگاه دولت و حاکمیت بر خلاف عفت عمومی باشد، در بازار به وفور یافت می شود و به نظر می رسد اجرای این قانون نیز ممکن نیست چرا که باید قوه قضائیه ظرفیت زندان های خود را به شدت افزایش دهد. بنابراین چاره این است که ضابطان قضایی همچنان به برخوردهایی که اکنون در سطح شهر یا برج میلاد، هنگام برگزاری کنسرت با دختران و بانوانی که شاید تنها از مد روز تبعیت می کنند، ادامه دهند.

البته شنیده شده است که در هفته آینده قرار است نشستی مشترک میان مسئولان نیروی انتظامی و دکتر «حسن روحانی» رئیس جمهوری، برگزار شود و خط مشی جدیدی برای نحوه مواجهه با نوع پوشش مردم ترسیم شود. »
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات