رییس کلینیک سقط مکرر مرکز درمان ناباروری ابن سینا درباره علت بروز سقط های مکرر توضیحاتی ارائه و درباره نقش عوامل ژنتیکی در بروز سقط های مکرر گفت: بر اساس نظر متخصصان ژنتیک، مشکلات ژنتیکی ۳.۵ تا ۵ درصد در بروز سقط های مکرر نقش دارند.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر محمود جدی تهرانی با بیان اینکه کلینیک سقط مکرر همزمان با تاسیس مرکز درمان ناباروری ابن سینا آغاز به کار کرد، عنوان کرد: مراجعین به این کلینیک، زوج هایی هستند که دچار سقط مکرر هستند.

وی در تعریف سقط مکرر گفت: سقط مکرر به معنای پشت سر گذاشتن دو یا سه سقط زیر هفته بیستم بارداری است.

رییس کلینیک سقط مکرر مرکز درمان ناباروری ابن سینا درباره چگونگی تشخیص و درمان زنان مبتلا به سقط مکرر توضیح داد: زوجین ابتدا به کلینیک تشخیص و درمان ناباروری ارجاع می شوند. متخصص زنان شرح حال بیمار را گرفته و تست های اولیه ای را برای وی انجام می دهد و مشکلات ساختاری، عفونی، هورمونی و مسائل مربوط به مشکلات ژنتیکی را مورد بررسی قرار می دهد. اگر پس از آماده شدن جواب تست ها برای متخصص زنان محرز شود که مشکل بیمار، سقط مکرر است وی را به کلینیک سقط مکرر ارجاع می دهد.

این استاد ایمنولوژی با بیان اینکه در کلینیک سقط مکرر ابتدا آزمایشات تخصصی و تست های ایمنولوژیک از سوی متخصص ایمنولوژی برای بیمار انجام می شود، گفت: در واقع وقتی پاسخ تست های هورمونی، عفونی و… که از سوی متخصص زنان انجام شده است، دربردارنده مشکلی نباشد و حتی تست های کاریوتایپ بیمار هم نرمال باشد، پزشک به سمت بررسی احتمالات بعدی از جمله نقص سیستم ایمنی و ترومبوفیلی می رود. البته اگر تست کاریوتایپ نرمال نباشد، پزشک متخصص ژنتیک نیز وضعیت وی را بررسی می کند.

تهرانی در پاسخ به اینکه آیا مشکلات ژنتیکی عمده ترین عامل بروز سقط های مکرر هستند، عنوان کرد: بر اساس نظر متخصصان ژنتیک، مشکلات ژنتیکی ۳.۵ تا ۵ درصد در بروز سقط های مکرر نقش دارند. البته همه زنانی که زایمان طبیعی هم دارند ممکن است به علت مشکلات ژنتیکی، جنین هایی را سقط کرده و خودشان هم متوجه نشده باشند زیرا وقتی جنین به مشکلات ژنتیکی بخورد همان ابتدا و خود به خود پیش از بروز علائم بارداری، سقط می شود.

رییس پژوهشگاه آنتی بادی مونوکلونال مرکز ابن سینا ادامه داد: علاوه بر این مواردی هم هست که ممکن است پدر و مادر مشکلات ژنتیکی داشته باشند که در آزمایشات کاریوتایپ دیده شود و روی سرنوشت کودک تاثیر بگذارد. همین جاست که متخصص ژنتیک اعلام نظر می کند و بر اساس آن درباره ادامه بارداری تصمیم گیری می گیرد.

وی تاکید کرد: اما در نهایت وقتی مشکل ژنتیکی وجود ندارد، ساختار رحم سالم است، بحث عفونت و اختلال هورمونی هم مطرح نیست، در نهایت برای زوجی که سابقه چندین بار سقط مکرر را دارد کلینیک سقط مکرر انجام تست های تخصصی مربوط به سیستم ایمنی و ترومبوفیلی (مشکلات مربوط به غلظت خون) را در دستور کار قرار می دهد. این بررسی ها، همگی بررسی های آزمایشگاهی هستند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات