رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به توصیه های بهداشتی و درمانی به حجاج کشورمان عنوان کرد: تزریق واکسن آنفلوانزا الزامی نیست.

به گزارش افکارنیوز ، سیدعلی ریاض با بیان اینکه تاکنون ۱۲۰ نفر از مجموع ۵۱۰ پزشک و پرستاری که امسال برای خدمت رسانی به زائران ایرانی در مکه و مدینه مستقر می شوند، به عربستان اعزام شده اند، افزود: ۲۸۰ نفر از این کادر بهداشتی و درمانی، پزشکانی هستند که به صورت شبانه روزی در هتل هایی که زائران ایرانی ساکنند، خدمت می دهند.

وی تصریح کرد: برخلاف سالهای قبل که هر پزشک مسئول سلامت زائران کاروان خود بود، امسال پزشکان در مطب ها در هتل ها مستقر می شوند و با توجه به جمعیت زائران ایرانی، در هر هتل یک تا سه مطب شبانه روزی با سه شیفت پزشک و پرستار راه اندازی شده است.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و عربستان در مجلس هفتم به فعالیت شبانه روزی دو بیمارستان ایرانی در مکه و مدینه نیز اشاره کرد و گفت: از زمان اعزام زائران ایرانی به حج تمتع امسال، این دو بیمارستان با بخشهای متعدد تخصصی، اورژانس، آزمایشگاه، رادیولوژی، داروخانه و دندانپزشکی شروع به کار کرده اند و هر روز در این مدت حتی بیش از ۱۰۰ زائر، معاینه و ویزیت شده اند.

ریاض همچنین افزود: مرکز پزشکی حج و زیارت علاوه بر دو بیمارستان در مکه و مدینه و مطب های شبانه روزی در هتل ها، سه پایگاه سیار پزشکی نیز در جحفه، شجره و ثلوم در مسیر مکه تا مدینه برقرار کرده و در ایام تشریق نیز در عرفات و منا، درمانگاههای تخصصی دایر می کند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمردر ادامه گفت: بنابر اعلام مسئولان عربستان، تاکنون هر سال گروه پزشکی جمهوری اسلامی ایران در بین کشورها، منظم ترین و بهترین گروه پزشکی شناخته شده است.

ریاض ادامه داد: خدمات مرکز پزشکی حج و زیارت، در ایام حج تمتع از شکل درمانگاهی خارج و در دو بیمارستان و بیش از۲۰مطب و پنج پایگاه در میقات ها و مسیر مکه تا مدینه، ارائه می شود.

وی اضافه کرد: هر سال به توصیه مسئولان بهداشت و درمان عربستان، گروه های پزشکی کشورهای دیگر از گروه پزشکی ایران دیدن و از ما الگوبرداری می کنند و ما نیز از درمانگاه های آنها دیدن می کنیم.

ریاض به برگزاری همایش پزشکی حج در سال گذشته در ایران و ارائه ۲۲۰مقاله علمی اشاره کرد و گفت: ریاست دبیرخانه این همایش برعهده جمهوری اسلامی ایران و ایران نخستین کشوری است که دورهmph پزشکی حج (کارشناسی ارشد بهداشت برای پزشکان عمومی) را در دانشگاه علوم پزشکی تهران راه اندازی کرده است و به زودی آن را به مقطع دکتری نیز ارتقا می دهد.

گرمازدگی و کرونا ویروس، دو نگرانی بهداشتی حج


وی گفت: گرمازدگی به علت نزدیک شدن ایام حج به تابستان و همچنین شیوع کرونا ویروس در شهرهای حاشیه ای عربستان، امسال دو نگرانی اصلی خادمان بهداشت و درمان حج و زیارت است.

ریاض با بیان این که کرونا ویروس خطر نیست اما موجب نگرانی است ابراز امیدواری کرد؛ این ویروس در ایام تشریق در مکه و مدینه نفوذ نکند اما باید تدابیر لازم برای پیشگیری از آنها در نظر داشته باشیم.

ریاض همچنین با اشاره به شیوع گرمازدگی در بین زائران از آنها خواست تا بر اساس توصیه های قبلی به ویژه اگر بیماری زمینه ای همچون فشارخون یا دیابت یا بیماری قلبی دارند، اعمال خود را صبح ها تا قبل از ساعت ده انجام دهند و اعمال مستحبی را هم به بعد از ساعت پنج عصر موکول کنند.

وی تاکید کرد: روشن کردن کولر و نوشیدن آب سرد بلافاصله پس از بازگشت از بیرون به هتل، مناسب نیست و شرایط را برای ابتلا به بیماری های عفونی مستعد می کند.

رئیس مرکز پزشکی حج از زائران خواست تا برای انجام مناسک و اعمال، اضطراب یا عجله نداشته باشند و به خدا توکل کنند زیرا این استرس می تواند دستگاه ایمنی بدن آنها را ضعیف کند و آنها را در معرض ابتلا به بیماری ها قرار دهد.

وی گفت: خوشبختانه امسال گزارشی از همه گیری بیماری عفونی ای در عربستان منتشر نشده اما رعایت توصیه های بهداشتی برای هر زائر ضروری است.

تزریق واکسن آنفلوانزا الزامی نیست


رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر گفت: تنها واکسنی که عربستان آن را برای زائران ضروری کرده، مننژیت است و الزامی برای زدن واکسن آنفلوانزا وجود ندارد.

ریاض افزود: واکسن مننژیت از ده روز قبل از اعزام به همه زائران تزریق شده و کارتی در اختیار آنها قرار گرفته است که در فرودگاه عربستان مسئولان فرودگاه آن را می بینند. عربستان امسال الزامی برای تزریق واکسن آنفلوانزا به حجاج اعلام نکرده است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات