سرپرست وزارت آموزش و پرورش با بیان این که مشاوران اقتصادی من این نوید را می دهند که می توان تا چند ماه آینده گام های موثری را برای رفاه فرهنگیان برداشت، گفت: معیشت و رفاه فرهنگیان برنامه درازمدتی است که باید در چند مرحله انجام شود.

به گزارش افکارنیوز ، علی اصغر فانی درباره حل مشکلات معیشتی فرهنگیان که به عنوان یکی از دغدغه های اصلی آموزش و پرورش در همه دولت ها مطرح بوده، افزود: نیروی انسانی رکن اصلی آموزش و پرورش است و باید بپذیریم که تمام معلمان و فرهنگیان و کارکنان این وزارتخانه رکن اصلی نظام تعلیم و تربیت هستند و چنانچه معلم انگیزه و توانمندی لازم را نداشته باشد، عملا راه به جایی نخواهیم برد.

وی افزود: با پذیرش اهمیت نیروی انسانی در آموزش و پرورش باید به این نکته توجه داشت که این نیروها با چه مشکلاتی مواجه هستند که این مساله در دو بعد کمی و کیفی باید مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

توزیع نامناسب نیروی انسانی


فانی ادامه داد: در بعد کمی، نیروی انسانی هم به لحاظ رشته، جنسیت و موقعیت جغرافیایی از توزیع مناسبی برخوردار نیست؛ برای مثال در شهر تهران حدود ۷۳ درصد از فرهنگیان را زنان و ۲۷ درصد را مردان تشکیل می دهند. آیا مدارس دخترانه تهران نیز به همین میزان دانش آموز دختر و پسر دارند؟ همچنین در دوره متوسطه نیز ممکن است لیسانس ادبیات فارسی نیروی مازاد و در رشته های ریاضی و فیزیک کمبود نیرو داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در توزیع جغرافیایی نیروی انسانی نیز این مشکلات وجود دارد، چرا که در برخی شهرستان ها نیروی انسانی با کمبود مواجه است، اما در شهر دیگری در همان رشته و جنسیبت با مازاد نیرو مواجه هستیم، لذا یکی از مشکلات فعلی و مهم نیروی انسانی آموزش و پرورش، توزیع نامتعادل و نامتناسب نیروی انسانی است.

«انگیزه» کار کردن در آموزش و پرورش وجود ندارد


سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به مشکلات کیفی که نیروی انسانی وزارتخانه با آن دست به گریبان است نیز گفت: امروز اکثریت نیروی انسانی آموزش و پرورش انگیزه لازم برای کار را ندارند، هر چند که انگیزه فرهنگیان زن بیش از معلمان مرد است اما انگیزه که از لوازم جدی معلمی است در آموزش و پرورش وجود ندارد و در بحث انگیزش با ضعف مواجه هستیم.

معلمان از مهارت حرفه ای لازم برخوردار نیستند


وی اضافه کرد: علاوه بر بحث انگیزش معلمان باید بدانیم که معلمان امروز ما از مهارت حرفه ای لازم برخوردار نیستند و دانش آموزان به ویژه در مقطع دبیرستان سوالاتی دارند که ممکن است معلمان قادر به پاسخگویی به این سوالها و نیازهای امروز دانش آموزان نباشند.

فانی گفت: این مقوله تحت عنوان مهارت های حرفه ای مورد تاکید است و در بعد کیفی نیروی انسانی باید بگوییم که این نیروها از لحاظ انگیزش و از نظر مهارت های حرفه ای و کاری از توانمندی لازم برخوردار نیستند و باید در برنامه ریزی ها در آموزش و پرورش به طور جدی به این موضوع بپردازیم.

آموزش و پرورش با این حجم از نیروی انسانی و فضای آموزشی قادر به ارائه خدمت نیست


وی با بیان این که بهسازی نیروی انسانی در آموزش و پرورش به عنوان یکی از اولویت های اصلی برنامه هایم برای ارائه به مجلس شورای اسلامی است، گفت: تمرکززدایی در آموزش و پرورش نیز از دیگر اولویت های برنامه من است، هر چند که این موضوع جدید نیست و همواره از سوی وزرای سابق به کرات اعلام شده اما عملا اتفاق خاصی رخ نداده است، لذا به نظر می رسد آموزش و پرورش با این حجم از نیروی انسانی و جامعه هدف از جمله ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دانش آموز و ۱۰۵ هزار مدرسه و بیش از یک میلیون نیروی انسانی به سبک فعلی که به صورت متمرکز اداره می شود، قادر به ادامه وظیفه و ارائه خدمت نیست.

تاکید فانی بر مشارکت اولیا و معلمان در تصمیم گیریها


فانی تاکید کرد: در همین راستا به عنوان یکی از سیاست های مهم آموزش و پرورش تمرکز زدایی به معنای واقعی را در دستور کار قرار خواهم داد و توسعه مشارکت در آموزش و پرورش نیز موضوع دیگری است که نباید با مشارکت اولیا اشتباه گرفته شود. هر چند کمک های مالی هم مورد نظر است اما مشارکت مردم در امر آموزش و پرورش نباید در حد کمک های مالی خلاصه شود، بلکه در تصمیم گیری و تصمیم سازی و برنامه ریزهای داخلی مدرسه باید اولیا و معلمان نیز مشارکت داشته باشند.

وی ادامه داد: چه کسی می تواند ادعا کند که فقط ما می فهمیم و عقل کل هستیم؟ دیگران هم موضوعات را می فهمند، لذا اگر بتوانیم بحث توسعه مشارکت مردم و معلمان و کارکنان آموزش و پرورش را به عنوان یک سیاست پیگیری و دنبال کنیم، وضعیت بهتری خواهیم داشت.

آموزش و پرورش را نمی توان با سبک فعلی اقتصادی اداره کرد


فانی با بیان اینکه یکی از سیاستهای جدی تغییر روش کنونی اقتصاد آموزش و پرورش برای اداره کردن آن است، ادامه داد: تجربه ۳۴ ساله آموزش و پرورش بعد از انقلاب و تجربه بیش از ۴۰ سال فعالیتم در آموزش و پرورش، این پیام را می دهد که آموزش و پرورش با این سبکی که تا کنون اداره شده نمی تواند ادامه بدهد و نمی تواند صرفا متکی بر منابع دولتی باشد، لذا باید در برخی از هزینه ها تجدیدنظر شده و مسیر برخی از فعالیت ها تغییر کند.

وی افزود: همچنین باید منابع جدیدی را به آموزش و پرورش کشور تزریق کرد و از هدر رفت برخی دیگر از منابع جلوگیری کنیم تا بتوانیم از منابع موجود با اصلاح روش های کار صرفه جویی هایی را انجام دهیم تا منبعی برای ارائه خدمات به فرهنگیان باشد.

معیشت فرهنگیان باید مورد رسیدگی قرار بگیرد


سرپرست وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: رفاه فرهنگیان یکی از بحث های جدی آموزش و پرورش است که در بحث کیفی و ایجاد انگیزش تعریف می شود. معتقدیم باید در زمینه افزایش شان و منزلت مقام معلم که باید وجود داشته باشد اما متاسفانه وجود ندارد و رسیدگی به معیشت فرهنگیان اقدامات اساسی صورت بگیرد.

وی با بیان این که تامین معیشت فرهنگیان برنامه دراز مدتی است که باید در چند مرحله انجام شود، تاکید کرد: مطالعاتی که مشاوران اقتصادی من انجام داده اند این نوید را می دهد که تا چند ماه آینده گام های موثری را می توانیم در این زمینه برداریم که تا این موضوع قطعی نشود و از اجرای آن مطمئن نباشیم، جزئیات برنامه ها را اعلام نخواهم کرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات