رئیس سازمان غذا و دار گفت: طی بازدیدی که از ۳ داروخانه ۱۳ آبان، هلال احمر و ۲۹ فروردین امروز داشتم، داروی بیماران صعب العلاج مانند سرطان و ام اس با کاهش قیمت بسیار مواجه شد.

به گزارش افکارنیوز ، رسول دیناروند پیش از ظهر امروز در حاشیه مراسم تودیع و معارفه روسای دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: کاهش قیمت داروهای بیماریان صعب العلاج که قرار بود از اول مهر اجرایی شود، از امروز تحقق یافته است.

وی افزود: طی بازدیدی که شخصا از ۳ داروخانه ۱۳ آبان، هلال احمر و ۲۹ فروردین داشته ام این روند در این داروخانه ها در حال انجام است البته سختی هایی هم وجود دارد اما کاهش پرداختی بیماران است و تفاهم نامه در این زمینه با بیمه ها دائمی است.

وی در پاسخ به اینکه چه داروهایی مشمول کاهش قیمت می شوند، گفت: همه داروهای بیماران صعب العلاج از جمله بیماران سرطانی و ام اس که از قبل هم یارانه می گرفتند، شامل این طرح می شوند و امیدواریم بتوانیم داروهای دیگر را هم مشمول این برنامه بکنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: داروهایی که در فهرست اولیه ما نیستند و در عین حال گرانقیمت هستند، نیز به مرور برای بیماران مزمن و صعب العلاج مورد توجه قرار می گیرند.

به گفته رئیس سازمان غذا و دارو سالانه مبلغی حدود هزار میلیارد تومان سهم داروهای گرانقیمت برای بیماران صعب العلاج است که از این پس طبق برنامه ما سهم پرداختی مردم بیشتر از ۱۵ درصد نخواهد بود.

دیناروند در مورد آخرین وضعیت تولید داروهای نوترکیب فاکتور ۸ گفت: بجای خوبی رسیده ایم و این دارو تولید شده و اکنون مراحل کنترل کیفیت را می گذراند و امیدواریم مجوز تولید این دارو تا پایان امسال صادر شود.

وی در مورد تولید فاکتور ۹ نیز گفت: با توجه به اینکه این دارو مصرف کمتری دارد تولید آن در اولویت نیست و در مراحل بعدی خواهد بود.

رئیس سازمان غذا و دارو در مورد کمبود دارو گفت: وضعیت تامین دارو نسبت به گذشته بهتر شده اما به روال طبیعی برنگشته و هنوز کمبود دارو ۳ رقمی است.

وی در مورد فرهنگ نحوه تجهیز دارو که هر پزشکی داروی بیشتری تجویز کند، گفت: فرهنگی که بین مردم وجود دارد این گونه است و باید یکسری دوره های آموزشی برای پزشکان فراهم شود تا فرهنگ تجویز دارو هم در بین مردم و هم در بین پزشکان اصلاح شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات