خواندن خاطرات دوران مدرسه چهره ها، شاید یک پیشنهاد مناسب برای اول مهر امسال باشد.

به گزارش افکارنیوز ، روز اول مهر، برای همه ما، یکی از خاطره انگیز ترین روزهای عمرمان است. خاطره اولین حضور در مدرسه و اتفاق هایی که در آن روز می افتد، خاطره مشترک همه ماست. چهره های مشهور هم خاطرات جالبی از روزهای مدرسه و اولین روز تحصیل شان دارند. گزیده این حاطرات را بخوانید:

امیر حسین رستمی: روزی که از ناظم کتک خوردم
بازیگر نقش «بهروز» در سریال «دودکش» دوران مدرسه را خیلی خوب یادش هست: «خانم علی مددی معلم کلاس اول مان بود. آقای حائری هم کلاس دوم معلم مان بود که خیلی ازش می ترسیدم و هنوز هم می ترسم. کلاس سوم را با خانم فاریابی خواندیم و ان قدر دوستش داشتیم که دعا کردیم سال بعد معلم مان باشد و البته این اتفاق هم افتاد. بچه بازیگوشی نبودم و در ردیف جلو می نشستم چون ریزه میزه بودم و یکدفعه رشد کردم. »
رستمی البته یک خاطره تلخ هم از تنبیه شدنش در مدرسه دارد: «یادم می آید یک بار ناظم کلاس اول توی پهلویم زد که وقتی به خانه رفتم کلیه ام خونریزی کرد. »کامبیز دیرباز: از مدرسه تا خانه استاد انتظامی
بازیگر سرشناس سینما و تلویزیون، از مدارس زمان تحصیلش، خاطرات خوشی دارد. کامبیز دیرباز می گوید: «دوره ابتدایی من در مدرسه اسمیان قیطریه آغاز شد که بعدها فهمیدم روبه روی منزل استاد انتظامی بوده؛ همان خانه ای که حالا تبدیل به موزه شده است. معلم کلاس اول دبستانم که خانم نکویی بود را خوب به خاطر دارم. خانم کوچکی، معلم چهارم دبستان هم خانم خوبی بود. »
دیرباز میان همه زنگ های مدرسه، دوزنگ را بیشتر از همه دوست داشت: «زنگ هنر را خیلی دوست داشتم و البته زنگ ورزش را به دلیل اینکه فوتبال بازی می کردیم. »
و البته این هم یک خاطره از شیطنت های دوران تحصیل کامبیز دیرباز: «یک بار سال سوم هنرستان که بودم نزدیک چهارشنبه سوری یکی از دوستانم دو تا نارنجک درست کرده بود عین هم. اما یکی از آنها خالی بود و دیگری پر برای ترکاندن در بعدازظهر. ما هم با نارنجک خالی بازی می کردیم و بچه ها را می ترساندیم. نفهمیدیم چه شد که یک دفعه دیدم نارنجک پر دست من افتاده و من هم انداختم در کلاس اولی ها که درست کنار صورت یکی از بچه ها منفجر شد. خدا خیلی به ما رحم کرد که پرده گوش آن پسر پاره نشد. با این حال من یک هفته تحریم بودم و تنبیه می شدم. هر دبیری می آمد و از جلوی من رد می شد می گفت: این بوده نارنجک انداخته؟ و ناگهان یک کشیده زیر گوشم می زد. یک هفته برای من به همین منوال گذشت و من مدام کتک می خوردم. »
ملیکا زارعی (خاله شادونه) : روزی که مجری شدم
مجری و بازیگر مجموعه «شادونه» از همان اول ان قدر به اجرا علاقه داشته که مجری برنامه های مدرسه شان شده بود. زارعی خاطره اولین روز مدرسه اش را این طور تعریف می کند: «روز اول مدرسه آنقدر خوشحال بودم که مانتو سرمه ای به تن داشتم و مقنعه سفید، وقتی که مقنعه می پوشیدم احساس می کردم که بزرگ شده، خانم دکتر شده ام و باید بروم مدرسه و با سواد شوم. آنقدر به فکر این بودم که چطوری می خواهم وارد مدرسه بشوم که وقتی خواستم در حیاط خانه را باز کنم از شدت شوق و ذوق در حیاط را محکم باز کردم و تیزی در به شدت به پیشانی ام خورد و پیشانی ام کبود شد و شروع به گریه کردم. »
زارعی از خاطره اولین روز مجری گری اش در مدرسه هم این طور یاد می کند: «بهترین خاطره از سال های مدرسه مربوط به جشن عبادت است که در آن همه دخترها لباس سفید پوشیده و در سالن مدرسه جمع شده بودیم. من مجری برنامه خودمان بودم. احساس خیلی خوبی داشتم، احساس می کردم که کار خیلی بزرگی انجام می دهم، همه بچه را به عبادت دعوت می کنم و اینکه بزرگ شده ام و می توانم خوب را از بد تشخیص بدهم و این حس خیلی خوبی بود. »پروفسور پرویز کردوانی: سرویس مدرسه ما اسب بود
بیابان شناس برجسته، چهره ماندگارعلمی ایران در سال ۸۴ واستاد خوش صحبت دانشگاه تهران، دوران تحصیلش را خیلی خوب یادش هست. «پروفسور پرویز کردوانی» که حالا دیگر ۸۲ ساله شده است در این باره می گوید: «مدرسه را از مکتبخانه آقا سید علی آغاز کردم، در آن زمان هنوز مدرسه ای ساخته نشده بود اولین مدرسه را یک سال بعد از کلاس اول پدرم بنا نهاد، این مدرسه در روستای داراب گرمسار ساخته شد، یکی از مشکلات آن زمان این بود که مدرسه ای برای تحصیل در روستا وجود نداشت و گاهی مدرسه ای برای چندین روستا ساخته می شد و بدتر از آن اینکه علاقه ای در بین بچه ها و خانواده ها برای تحصیل وجود نداشت و خانواده ها بیشتر دوست داشتند که فرزندان آنها به کار کشاورزی بپردازند تا تحصیل علم. یادم می آید بعضی از روزها که من مریض می شدم خواهرم خیلی خوشحال بود، زیرا برای رفتن به مدرسه با اسب می رفتیم و خواهرم به عنوان آخرین نفر می نشست ترک اسب و من نفر جلو بودم، روزهایی که مریض بودم خواهرم جای من می نشست. »
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات