وزیر بهداشت در واکنش به دریافت هزینه کیسه های خون از بیماران در برخی از بیمارستانهای خصوصی، خواستار پیگیری این موضع از سوی رئیس جدید سازمان انتقال خون شد.

به گزارش افکارنیوز ، دکتر سید حسن هاشمی روز دوشنبه در مراسم تکریم و معارفه روسای سازمان انتقال خون، گفت: هیچ چیز مهمتر از کاهش وابستگی به کشورهای خارجی در زمینه تامین فرآورده های مشتق از خون نیست و دولت نیز در جهت احقاق این مهم گام برخواهد داشت.

وی وعده داد که مشکلات مربوط به حقوق پرسنل سازمان انتقال خون را تا حدی که میسر است، حل کند.

وزیر بهداشت افزود: البته امسال شرایط کشور از لحاظ اقتصادی مساعد نیست البته به سمت عقلانیت، آرامش و پیشرفت نوید داده می شود و به نظر می رسد ماه های آینده وضعیت بهتری را داشته باشیم.

هاشمی در واکنش به اینکه دیده شده است برخی بیمارستانهای خصوصی در ازای کیسه های خون از بیمار هزینه دریافت می کنند، گفت: اگر بیمارستان در قبال کیسه های خونی هزینه ای را متحمل نشده باشد، اجازه ندارد دست به چنین کاری بزند. از رئیس جدید سازمان انتقال خون می خواهم حتما به این موضوع رسیدگی و در عملکرد بیمارستانها در خصوص مصرف خون تغییر رویه ایجاد کند.

وی افزود: سازمان انتقال خون طی این سالها عدم مطالبه وجه از بیماران در قبال خون را جزو افتخارات خود می داند و بیمارستانها نیز اجازه ندارند چنین کاری را انجام دهند. اگر طی بررسیها، مشخص شود بیمارستانهای خصوصی در قبال کیسه های خونی از بیماران وجهی دریافت می کنند، مرتکب عمل خلاف قانون شده و باید در قبال آن پاسخگو باشند.

وزیر بهداشت همچنین درباره اعلام آمادگی هلال احمر برای مشارکت در ساخت پالایشگاه پلاسما، گفت: ممکن است هلال احمر در سرمایه گذاری برای ساخت پالایشگاه پلاسما مشارکت کند، ما علاقه مند به واگذاری و انتقال تصدی خود در این زمینه به هلال احمر و سایر سرمایه گذاران هستیم. اگر این اتفاق بیفتد، به نفع وزارت بهداشت نیز بوده و وزارت بهداشت این گونه چابک تر عمل خواهد کرد.

هاشمی در پایان درباره وضعیت کیسه های خونی متوقف شده در گمرک، افزود: امیدواریم با انجام اقدامات لازم، ترخیص کیسه های خونی طی دو تا سه هفته آینده محقق شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات