دستیار ارشد طب سنتی گفت: بروز بیماری هایی مانند ترک پوست، خشکی، شوره سر، اگزما، دردهای سیاتیکی، ورم لوزه ها و بیماری های روحی و روانی مانند وسواس و افسردگی در فصل پاییز شایع است.

  ریحانه معینی دستیار ارشد طب سنتی اظهار داشت: فصل پاییز دارای مزاج سرد و خشک است و در نتیجه افرادی که مستعد بیماری های سرد و خشک هستند و در این فصل بیماری هایی مانند ترک پوست، خشکی، شوره سر، اگزما، دردهای سیاتیکی، ورم لوزه ها و بیماری های روحی و روانی مانند وسواس و افسردگی شیوع پیدا می کند.

به گفته وی تغییرات آب و هوایی و سردی و خشکی غالب برای فصل و عدم تحلیل مواد زائدی که در فصل تابستان در اثر مصرف بیش از حد مواد ایجاد شده است موجب بروز این بیماری ها می شود.

دستیار تخصصی طب سنتی ادامه داد: برای پیشگیری از بروز این بیماری ها از برخی کارها مانند مواجهه با گرمای ظهر و سرمای بامداد و شبانگاه، خوابیدن در جای سرد، استحمام با آب سرد، نوشیدن آب خیلی سرد، نزدیکی جنسی زیاد، خوابیدن با معده پر، مصرف مسهل های قوی، فصد و حجامت و هر عملی که موجب کاهش خون در بدن شود، خواب زیاد یا بیداری بیش از حد، غم و غصه زیاد باید خودداری کرد و می توان برای جلوگیری از سرماخوردگی و زکام، در طول شب، سر، گلو و کف پا را پوشاند.

معینی افزود: مصرف غذاهایی مانند گوشت گاو و گوساله، کنسروها و کمپوت ها، سوسیس و کالباس و فست فودها، ادویه های تند و تیز، مواد غذایی ترش، غذاهای سرخ کرده، بادمجان، عدس، قارچ، پنیر شور، رُب و سس ها، غذاهای مانده و گوشت نمک سود، چای پررنگ، یخ، غذاهای شور، موادغذایی صنعتی مانند چیپس و پفک که موجب بروز خشکی در بدن می شود پرهیز کرد.

وی عنوان کرد: مصرف گوشت گوسفند و تنقلاتی مانند مویز، انجیر و میوه هایی انار و انگور برای رفع غلظت خون مفید است همچنین مصرف انار موجب ایجاد خون صاف و سالم ایجاد می کند و مصرف انار برای افرادی که معده ضعیف دارند با ۱ ساعت بعد از غذا مصرف شود. حمام ملایم یک روز در میان می تواند در این فصل مناسب باشد و چرب کردن با روغن بادام و بنفشه می تواند مفید باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات