رییس سازمان حفاظت از محیط زیست پیشنهاد بستن تفاهم نامه ی مشترک در تمام زمینه های اکوتوریستی را به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارائه کرد.

به گزارش افکارنیوز، معصومه ابتکار در همایش «گردشگری و اکوتوریسم آبی» با بیان این که خوشحالم این این که این همایش در شرایطی بعد از انتخاب ۲۴ خرداد و اعلام مواضع اصولی کشور در عرصه ی بین المللی و مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شده است و اظهار کرد: این دیپلماسی فضای بهتری را در عرصه ی روابط بین المللی فراهم کرده است و امیدواریم دریچه های نوینی را روی گردشگری کشور باز کند.

او سپس به جام «شیردال» که توسط رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ایران آورده شده است، اشاره کرد و به مزاح گفت: من به آقای نجفی گفتم، این یک اثر میراث طبیعی است و باید آن را به سازمان محیط زیست بدهد؛ ولی ایشان گفتند این پرنده هنوز خیلی کوچک است.

ابتکار ادامه داد: «شیردال» نماد بسیار مهمی از میراث طبیعی باقی مانده از گذشتگان ما است که نشان می دهد مردم ایران در قدیم، شناختی جدی از طبیعت داشتند و نمادهای فرهنگی خود را متأثر از طبیعت می ساختند، این جام، نشان بسیار مهمی است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه ی سخنانش، با اشاره به نقش میراث طبیعی کشور در گردشگری، گفت: اگر راهبردهای درست و منطقی برای بهره برداری از میراث طبیعی داشته باشیم، می توانیم آن را برای تعالی انسان به کار بریم. جنگل ها همیشه زیبا و الهام بخش بوده اند، البته اگر اکنون چیزی از آن ها باقی مانده باشد. سواحل شمالی و جنوبی کشور هم می تواند برای گردشگران داخلی و خارجی جذاب باشد، به شرط آن که زباله ها اجازه دهند. واقعیت این است که وضعیت فعلی دریای خزر اصلا زیبنده ی گردشگری ایران نیست و در آنجا، شرایط مناسبی برای گردشگری نداریم.

وی ادامه داد: شب های کویری و مناطق کویری ایران هم نقش زیادی در گردشگری دارند، به شرط آن که تخریب های بی رویه و بی مطالعه ی زیست محیطی که دخل و تصرف هایی را ایجاد کرده اند، این اجازه را بدهند.

معاون رییس جمهور گفت: ما با واقعیت هایی در محیط زیست خود روبه رو هستیم که لازمه ی آن، داشتن سیاستی در گردشگری طبیعی یا حتی تاریخی است تا نگاه ها به سمت حفاظت و توجه به محیط زیست هدایت شود. استانداردهای محیط زیست در جهان، یک الزام اولیه است و ما باید چنین رویکردی را اجرا کنیم. اگر می خواهیم به درجه ای از کسب درآمد از گردشگری برسیم، باید استانداردهای محیط زیست را داشته باشیم.

او با اشاره به آسیب پذیری زیاد طبیعت، اظهار کرد: ارومیه یکی از زیباترین مناطق آبی دنیا بود؛ پارک ملی دریاچه ی ارومیه پذیرای صدها هزار پرنده ی مهاجر از جمله فلامینگو بود. شاید فقط مشابه این دریاچه را در کنیا دیده باشم، ولی حالا چه وضعیتی دارد؟ ! با از بین رفتن این منطقه، ظرفیتی از گردشگری کشور از دست رفته است. ارزیابی های اولیه نشان می دهد فعالیت های کشاورزی که جوامع محلی آن ها را توسعه داده اند، منابع آبی را که حق آبه ی دریاچه ی ارومیه بود، جذب کرده اند.

ابتکار گفت: احیای دریاچه ی ارومیه فقط با هدف احیای پارک ملی آن، نه تنها کاملا اقتصادی خواهد بود، بلکه می توان در یک برنامه ی زمان بندی شده، فعالیت های کشاورزی را نیز اجرا کرد.

او ادامه داد: در این همایش اشاره شد که منابع آبی شرایط پرخطری دارند، بنابراین مدیریت این منابع برای گردشگری طبیعی باید بسیار مهم باشد. اگر این، سرلوحه باشد، ضمن حفظ منابع طبیعی می توان حتی به احیای مناطق از دست رفته هم کمک کرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: ما به یک برنامه ی استراتژیک برای مدیریت و حفاظت از منابع آب نیاز داریم. بخشی از حفظ منابع آبی در سیاست دولت می گنجد و بخشی از آن به فرهنگ گردشگری و مردم برمی گردد. اگر نگاه جامعی را ترسیم کنیم، یقینا می توانیم دشواری ها و غفلت هایی که در برخی دوره ها صورت گرفت، پشت سر بگذاریم.

ابتکار همچنین اضافه کرد: برای تقویت آیین نامه ی گردشگری طبیعی که در آخر سال های دولت خاتمی با تشکیل کارگروهی مشترک تنظیم شد، اعلام آمادگی می کنم و آن را جزو سیاست های سازمان حفاظت محیط زیست می دانم، یقین دارم که آقای نجفی هم این نگاه را دارد و از توانمندی این سازمان برای حفاظت و توسعه ی گردشگری بهره می گیرد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات