زمانی از ترس رشد بیش از اندازه جمعیت به شدت جلوی فرزند دار شدن را گرفتیم. اکنون نیز با ترس کاهش هرم سنی جمعیت مواجهیم، حالا مدیرکل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت می گوید: طرح جامع جمعیت در مجلس در دست بررسی است.

به گزارش افکارنیوز، علی سنگی پیش از ظهر امروز در مراسم روز سالمند که در سالن همایش های رازی برگزار شد، خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوانیم سیاست درستی در رشد جمعیت در پیش بگیریم طرح جامع جمعیت اکنون در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است و در صورت تصویب ابلاغ خواهد شد.

وی همچنین در مورد سند ملی سلامت سالمندان، گفت: این سند در مهر سال ۹۱ به تصویب شورای عالی سلامت رسیده و امیدواریم در پیشبرد اهداف وزارت بهداشت در حوزه سلامت سالمندان مفید باشد.

مدیر کل سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت به تغییرات جمعیتی در کشور اشاره کرد و گفت: طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی افراد بالای ۶۰ سال سالمند محسوب می شوند ولی در ثبت احوال کشورمان افراد بالای ۶۵ سال را سالمند در نظر می گیرند. روند رشد جمعیتی در دنیا نشان می دهد که تعداد افراد بالای ۶۵ سال در دنیا بیشتر از افراد زیر ۵ سال می شود.

سنگی با تأکید بر اینکه طی سالهای ۸۵ تا ۹۰ با پدیده موج دوم افزایش جمعیت در گروه سالمندی مواجهیم خاطرنشان کرد: در همین راستا باید سیاستهای مناسبی را برای سالمندان در نظر گرفت.

وی همچنین به آمار سرشماری نفوس در سال ۱۳۷۵ اشاره کرد و گفت: تعداد سالمندان کشور در این سال ۶.۶ درصد جمعیت کشور بود که این رقم در اواخر دهه ۸۰ به ۷.۳ رسید. بر اساس آخرین آمار جمعیت کشور اکنون نزدیک به ۷۶ میلیون نفر است که ۸.۲ درصد آن یعنی چیزی حدود ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر سالمند هستند.

وی به این نکته اشاره کرد که الگوی سنی نشان می دهد که جمعیت کشور به سرعت در حال پیرشدن است و تا سال ۱۴۲۰ شمسی نزدیک به ۱۸ تا ۲۰ میلیون نفر از جمعیت ما سالمند خواهند بود.

سنگی اجرای برنامه مراقبت ادغام یافته برای سالمندان یکی از کارهای انجام شده در وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: هدف این برنامه کاهش بار بیماری و معلولیت های ناشی از بیماری در گروه سنی کمتر از ۸۰ سال است.

همچنین تدوین برنامه ملی نظام سلامت سالمندان ایران و ساماندهی پورتال سلامت سالمندان از دیگر کارهایی است که در وزارت بهداشت انجام شده است.

وی ابراز داشت: به پیشنهاد دکتر سیاری پیگیر آن هستیم تا روز ملی سالمندان به عنوان روزی مشخص در تقویم ملی کشورمان ثبت شود.

وی با اشاره به اینکه در بحث ارائه خدمت به سالمندان با چالش هایی روبه رو هستیم، افزود: نحوه اجرای برنامه، زمان بر بودن آموزش به سالمندان، همکاری خود سالمند، کمبود اعتبارات و محدودیت فضای ارائه خدمت را داریم ولی امیدواریم امروز اگر شنوای این شعار که «سالمندان چه می گویند» باشیم، در آینده شاهد تحقق تمام اهداف سلامت در این حوزه خواهیم بود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات