جوانانی که در شهرستان های اطراف تهران با سلاح سرد اقدام به زورگیری از پمپ بنزین ها و سرقت وجوه نقد آنها می کردند، با تلاش مأموران آگاهی بازداشت شدند.

به گزارش افکارنیوز ، در ساعت ۰۹: ۳۰ بیست و هفتم آبان سال گذشته از طریق مرکز فوریت های پلیسی وقوع یک فقره زورگیری از پایانه سوخت گاز به کلانتری ۱۴۱ گلستان اعلام شد.

با حضور مأموران در محل و انجام بررسی های اولیه مشخص شد که چند نقابدار با استفاده از خلوتی جایگاه، در ساعت سه بامداد و با تهدید سلاح سرد (قمه و شمشیر) و شوکر وارد دفتر پایانه سوخت شده و ضمن ضرب و شتم کارکنان جایگاه، اقدام به سرقت وجوه نقد داخل گاوصندوق کرده و به سرعت از محل متواری شده اند.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع سرقت به عنف و به دستور شعبه ۱۱ بازپرسی دادسرای ناحیه ۲۷ تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

اظهارات کارکنان جایگاه سوخت

با آغاز رسیدگی به پرونده و در اولین مرحله ی تحقیقات، کارآگاهان به تحقیق از کارکنان جایگاه پرداختند؛ سه نفر از کارکنان شیفت شب جایگاه سوخت که توسط سارقان زورگیر مورد ضرب و شتم و تهدید قرار گرفته بودند، در اظهارات خود عنوان داشتند که دو نفر نقابدار، در ساعت ۰۳: ۰۰ با قمه و شوکر وارد جایگاه شده و با تهدید سلاح سرد، هر سه نفر آنها را در داخل دفتر جایگاه محبوس و ضمن تهدید سرپرست جایگاه اقدام به گرفتن کلید گاو صندوق نموده و سرقت مبلغی بالغ بر ۹ میلیون تومان نموده و پس از بستن دست و پای آنها، به سرعت از محل متواری شده اند.

سرپرست جایگاه نیز در اظهارات جداگانه ای به کارآگاهان گفت: بنده به همراه اپراتور و یکی دیگر از کارکنان جایگاه در داخل دفتر بودیم؛ قصد داشتم از اتاق بیرون بروم که ناگهان با یک نفر نقابدار قمه به دست روبرو شدم؛ قصد داشتم تا با بستن درب دفتر مانع از ورود وی به داخل دفتر شوم اما او با شکستن شیشه درب، به همراه یک نفر دیگر وارد دفتر شد و ما را مجبور کردند تا بر روی زمین بخوابیم و چندین بار نیز به بدن من شوکر زدند؛ پس از بستن دست و پای هر سه نفر ما، کلید گاوصندوق را خواستند که پس از کمی مقاومت مجبور شدم تا کلید گاوصندوق را به آنها بدهم؛ تمامی این اتفاقات در کمتر از چند دقیقه به طول انجامید و سارقان پس از سرقت به سرعت از محل متواری شدند.

شناسایی سرقت های مشابه

همزمان با آغاز رسیدگی به پرونده زورگیری از جایگاه سوخت کوهک، وقوع سرقت های مشابه از تعدادی دیگر از جایگاه های سوخت به کارآگاهان اطلاع داده شد که بررسی تمامی آنها نشان از وقوع سرقت ها توسط گروه مشخصی از سارقان داشت.

بررسی تصاویر بدست آمده از دوربین های مداربسته جایگاه های سوخت و همچنین اظهارات کارکنان آنها نشان از داشت که سارقان با اطلاع کامل از محل گاو صندوق و جعبه تقسیم برق جایگاه اقدام به انجام سرقت کرده اند بگونه ای که در تمامی سرقت ها، سارقان در اولین مرحله اقدام به قطع کامل سیستم روشنایی جایگاه ها کرده بودند.

شناسایی و دستگیری اعضای گروه

با توجه به دلایل بدست آمده، کارآگاهان با اطمینان از اینکه به احتمال بسیار زیاد یکی از سارقان از کارکنان سابق جایگاه های سوخت بوده، به بررسی سوابق استخدامی تمامی کارکنان جایگاه های سوخت محل سرقت پرداخته و سرانجام موفق به شناسایی جوانی ۲۷ ساله به نام عابد شدند که دارای سابقه کار در تمامی جایگاه ها بود که هر بار و به دلایل مختلف از محل کارش اخراج شده بود.


با شناسایی عابد. ن، کارآگاهان اقدام به شناسایی محل سکونت وی در شهرستان کرج - حسن آباد کرده و در ادامه تحقیقات پلیسی موفق به شناسایی چهار نفر از دوستان عابر به نام فرشاد. الف (۲۴ ساله) ، محمد. الف (۲۶ ساله و برادر فرشاد) ، میلاد. م (۲۳ ساله) و مهران. ف (۲۸ ساله) و مخفیگاه هر چهار نفر آنها در مناطق مختلف شهرستان کرج (مناطق اسماعیل آباد، گلشهر، اسماعیل آباد، کوی اتحاد) شدند.

با انجام اقدامات پلیسی و اطمینان از مشارکت هر ۵ متهم در ارتکاب سرقت ها، هماهنگی های قضایی انجام و سرانجام کارآگاهان در ساعت ۰۵: ۰۰ بامداد روز گذشته با اخذ نیابت قضایی، در چند عملیات جداگانه همزمان اقدام به دستگیری هر ۵ متهم کردند.

اعتراف در همان دقایق اولیه دستگیری

با اجرای عملیات دستگیری و انتقال متهمان به پایگاه دوم پلیس آگاهی، بلافاصله تحقیقات از متهمان آغاز شد و هر ۵ متهم در همان دقایق اولیه به ۵ فقره سرقت از جایگاه های سوخت در شهرستان قزوین، شهرری و شهرک گلستان – منطقه کوهک اعتراف کردند.

یکی از متهمان (محمد. الف) در اعترافات اولیه به کارآگاهان گفت: به همراه برادرم و سه نفر از دوستانم، از جایگاه سوخت ورامین زورگیری انجام دادیم که در آن سرقت مهران شوکر و عابد نیز چاقو داشت.

عابد (کارگر اخراجی جایگاه های سوخت) نیز در همان اظهارات اولیه به طرح و برنامه ریزی سرقت از جایگاه های سوخت اعتراف کرد و در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: با طرح و نقشه قبلی با مهران، در خصوص دزدی از جایگاه های سوخت صحبت کردم و او تمایلش را برای سرقت اعلام کرد؛ به پیشنهاد مهران، با فرشاد نیز صحبت کردیم که او هم تمایل خودش را اعلام کرد؛ برای بازدید اولین محل سرقت، به جایگاه سوخت منطقه کوهک رفتیم که با توافق مهران و فرشاد و با برنامه ریزی من، در شب سرقت به جایگاه سوخت رفتیم؛ به علت بارش شدید باران، جایگاه تعطیل شده بود؛ مهران و فرشاد با دو قمه به سمت دفتر جایگاه رفتند که یکی از کارگران جایگاه با دیدن آنها ترسید و درب دفتر را بست؛ مهران و فرشاد، با ضربه قمه، شیشه را شکستند و وارد دفتر جایگاه شدند که کارگران از ترس روی زمین خوابیدند و مهران و فرشاد، دست و پای همه آنها را بستند و چراغ ها را خاموش کرده و پس از سرقت به سمت ماشین آمده و پول ها و قمه ها را به من دادند؛ من نیز با پول ها و وسایل، به سمت پارکینگ خانه خودمان رفتم و وقتی به پارکینگ آمدم، بچه ها (مهران و فرشاد) زودتر رسیده بودند که پول ها را بین خودمان تقسیم کردیم؛ در آن سرقت، به هر نفر مبلغ ۴ میلیون تومان رسید.

سرهنگ کارآگاه جانپرور، رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: با توجه به دستگیری تمامی اعضای گروه سارقان زورگیر جایگاه های سوخت و اعترافات صریح آنها به ۵ فقره سرقت مشابه و احتمال ارتکاب سرقت و زورگیری های مشابه توسط آنها، قرار قانونی از سوی مقام محترم قضایی صادر و متهمان جهت انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی دیگر جرایم ارتکابی در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته اند و در حال حاضر تحقیقات از متهمان در مراحل اولیه قرار دارد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات