شورای شهر جلسه ای درباره موضوع مرغ های آلوده به سرب در روز چهارشنبه هفته جاری برگزار می کند.

در ادامه پیگیری مسئله مرغ های آلوده به سرب، شورای شهر جلسه ای در روز چهارشنبه هفته جاری برای بررسی بیشتر موضوع مرغ های آلوده به سرب برگزار می کند که احتمال حضور کارشناسان و مسئولان وزارت بهداشت و مجلس وجود دارد.

مرغ های تهرانی ۴۷ درصد سرب دارند/ پیاز آلوده ترین محصول وارداتی


حسین صفایی مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار تهران در هفتمین جلسه علنی شورای چهارم تهران گزارش عملکرد سازمان میادین تره بار را به اعضای شورای شهر ارائه کرد و در این گزارش اعلام داشت که بر اساس آخرین بررسی ها مرغ هایی که در تهران عرضه می شوند هورمونی نیستند ولی دارای ۴۷ درصد سرب و ۱۷ درصد کادمیوم هستند.

در این گزارش آمده است ۱۹۰ بازار عرضه میوه و تره بار در تهران داریم که ۸۰ بازار آن مجهز به رادیو بازار بوده و اخبار مربوط به میوه و تره بار را به مردم ارائه می کند. همچنین تمامی کارگران دارای شناسنامه کاری هستند و آموزش بهداشتی را فرا گرفته اند.

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار عنوان کرده است: هر ساله و در هر فصل ۶ هزار و ۵۰۰ نمونه مورد ارزیابی قرار می گیرد که خیار، پیاز، گوجه و سیب زمینی همیشه در دستور پایش قرار دارد و بر اساس آخرین آزمایشات انجام شده بر روی مرغ های وارداتی تهران به این نتیجه رسیدیم که میزان آنتی بیوتیک در مرغ ها ۶ درصد، سرب ۴۷ درصد و کادمیوم ۱۷ درصد بوده است. این درحالی است که مرغ تهران از ۱۰ استان تامین می شود.

وی ادامه داد: همچنین سیب و پرتقال بیشترین میوه های وارداتی هستند که در موضوع دستکاری ژنتیکی مورد مطالعه قرار می گیرند ولی باید گفت که توانسته ایم مرغ فله ای را در تهران حذف کرده و تمامی مرغ های عرضه شده با بسته بندی عرضه شود.

صفایی برگزاری ۶ نمایشگاه عرضه مواد غذایی ارگانیک را مهمترین دستاورد این سازمان عنوان کرد و گفت: در ابتدا مقاومت هایی وجود داشت. وقتی که رئیس سازمان بازرسی کل کشور از موضوع آلودگی ها و مشکلات سموم شیمیایی و کودها در محصولات کشاورزی مطلع شد حتی به رئیس جمهور نامه نوشتند که باید برای حذف این آلاینده ها چاره اندیشی شود.

این مقام مسئول در شهرداری تهران اعلام کرد: پیاز آلوده ترین محصول وارداتی به تهران است که متاسفانه آلوده به نیترات و سرب است. همچنین هیچیک از محصولات دریایی که به تهران وارد می شود قابل رهگیری و پیگیری نیست و تمامی میوه های ورودی به تهران بدون شناسنامه است.

نظارت بر بهداشت مرغ با دامپزشکی است/مسئولان سازمان دامپزشکی باید پاسخ دهند


علی اکبر سیاری معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه بهداشت مرغ با دامپزشکی کشور است، خواستار پاسخگویی مسئولان دامپزشکی در زمینه بهداشت شد و اظهار داشت: البته شنیده ام سازمان دامپزشکی، خبر مرغ های مشتمل به سرب را تکذیب کرده اند و در مجموع معاونت بهداشت وزارت بهداشت هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش که ولی به هر حال همه مردم در این مواقع وزارت بهداشت را برای بهداشت مواد غذایی می شناسند و انتظار رسیدگی دارند، افزود: شما همینطور که سراغ ما می آیید راهنمایی تان می کنیم که به سراغ سازمان دامپزشکی بروید و اطلاعات به روز دریافت کنید و به مردم ارائه دهید.

مرغ های آلوده به سرب/هشدار سازمان میادین میوه و تره بار جدی گرفته شود


ایرج خسرونیا رئیس انجمن جامعه متخصصان داخلی ایران با اشاره به اینکه هشدار سازمان میادین میوه و تره بار درباره مرغ های آلوده به سرب باید جدی گرفته شود، گفت: مسمومیت با آلاینده سرب باعث کم خونی، مشکلات مغز و استخوان و همچنین بیماری های عصبی می شود.

وی در تشریح و توضیح خبر مرغ های آلوده بوده به سرب اظهار داشت: این خبر را مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار تهران اعلام کردند مبنی بر اینکه مرغ هایی که در تهران عرضه می شوند دارای ۴۷ درصد سرب و ۱۷ درصد کادمیوم هستند و اگر این مسئله صحت داشته باشد به دلیل آنکه مرغ غذای مکرر مردم شده است بنابر این می تواند این آلودگی برای افراد به خصوص افراد مسن و کودکان باعث مسمومیت های شدید و خطرناک شود.

خسرونیا افزود: مسمومیت با آلاینده سرب می تواند باعث کم خونی، مشکلات مغز و استخوان و همچنین بیماری های عصبی شود و باید هر چه سریعتر این مسئله در مورد آلودگی مرغ ها به سرب بررسی و از طرف مسئولان ذیربط پیگیری های جامعی صورت پذیرد.

رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران ادامه داد: این مسئله که مرغ هایی که در تهران عرضه می شوند دارای ۴۷ درصد سرب و ۱۷ درصد کادمیوم هستند، اگر حتی یک درصد هم صحت داشته باشد می تواند برای سلامتی آحاد جامعه بسیار خطرناک باشد.

خسرونیا در پاسخ به این پرسش که چگونه می شود که این مرغ ها به سرب آلوده شوند، بیان کرد: بیشترین عامل آن احتمالا مصرف خوراکی است که مرغ مصرف می کند که امکان دارد به سرب آلوده شده باشد.

وی در توصیه به مسئولان خاطرنشان کرد: بیشترین توصیه به مسئولان این است که باید ورود مواد اولیه غذایی را به داخل کشور چه در زمینه مواد خوراکی انسان و چه مواد خوراکی حیوانات به خوبی مورد بررسی و نظارت قرار دهند. زیرا در این مقولات سازمان ها و نهادهای گوناگونی برای نظارت بر واردات محصولات بخصوص مواد خوراکی مسئول هستند.

بررسی شائبه آلودگی مرغ های تهران


رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو نیز درباره موضوع مرغ های آلوده به سرب با بیان اینکه نظارت بر انواع گوشت قرمز و سفید قبل از فرآوری و مرغداری ها و کشتارگاه ها بر عهده سازمان دامپزشکی است، گفت: یکی از مسئولان بدون تحقیق در رسانه ها اعلام کرده بود که مرغ های تهران آلوده به فلزات سنگین است که در این زمینه سازمان دامپزشکی این موضوع را رد و کذب اعلام کرد.

وی با تاکید بر این که وزارت بهداشت ضامن سلامتی مردم است، افزود: بازرسین ما چند نمونه مرغ به صورت تصادفی از سطح شهر تهیه کرده اند و در حال آزمایش روی آنها هستند که بعد از اتمام آزمایش ها نتایج آن به مردم اعلام خواهد شد.

دیناروند درباره بحث نظارت بر مواد غذایی عنوان کرد: نظارت ما در سازمان غذا و دارو بر روی کالاها قبل از ورود به بازار یا در محل تولید است و این کافی نیست بنابراین ما باید نظارت های خود را در سطح عرضه تقویت کنیم. البته باید توجه داشت که در بحث نظارت موازی کاری وجود دارد در واقع دستگاه های متعددی وجود دارند که بعضا موازی کاری با کار ما دارند.

وی تصریح کرد: شاید این موازی کاری برای تعیین سلامت و ایمنی کالاها مفید باشد ولی ممکن است گاهی اوقات برای تولید کنندگان و کسانی که در بازار برای تامین و تدارکات فعالیت میکنند درد سرساز باشد. بنابراین هر ارگانی باید حیطه کاری خود را تقویت کند تا بتوانیم سبد خرید سالمی را برای مردم تهیه کنیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات