منتظر ماندن در ایستگاه مترو برای رسیدن قطار و یا گرفتار شدن در ترافیک خودروها در هر شرایطی آزار دهنده است

به گزارش افکارنیوز ، «اودو بکر» ، کارشناس ترافیک از دانشگاه فنی «درسدن» در آلمان در همین رابطه خاطر نشان ساخت: تحرک و جابه جایی حق مسلم بشر است هرچند این حق در بیانیه حقوق بشر سازمان ملل عنوان نشده اما بی تردید یکی از حقوق اساسی و اولیه در زندگی انسان ها است.

اودو بکر همچنین معتقد است: جابه جایی از موضوعاتی است که با زندگی انسان ها پیوند خورده و مردم باید در محیط زندگی خود با شیوه های حمل و نقلی که از سوی مسئولان برای آنها تعریف و تعیین می شود برای تردد در شهر مثلا رفتن به مطب دکتر، دانشگاه، مدرسه، سینما و یا دیدن دوستان خود هماهنگ شوند.

مردم در بسیاری از شهرهای بزرگ جهان به دلیل درهم ریختگی ترافیک با خطرات جدی مواجه می شوند. مسافران درون شهری در راه رسیدن به محیط کارشان در ترافیک های سنگین خودروها گیر می افتند زیرا خیابان ها از ظرفیت لازم برای جابه جا کردن خودروها در ساعت اوج ترافیک برخوردار نیستند.

همچنین برخی افراد به وسایل حمل و نقل عمومی همچون اتوبوس ها و مترو متوسل می شوند اما گاهی اوقات حتی سیستم حمل و نقل عمومی نیز قابل اعتماد و هماهنگ نیست. در برخی شهرها نیز حتی استفاده از دوچرخه در مسافت های کوتاه هم برای همه افراد مقدور نیست.

ترافیک خودروها یکی از مشکلات عمده در شهرهاست. وجود آلودگی های صوتی و آلاینده های مضر برای انسان بر ساکنان شهرها فشارهای جسمی و روانی وارد می کند و از رفاه عمومی آنها می کاهد. همچنین افزایش تولید گازهای گلخانه ای، تغییرات جدی در اوضاع جوی زمین ایجاد کرده و امنیت بسیاری از زمینی ها را به خطر می اندازد.

برای حل این بحران در برخی کشورها تدابیری اندیشیده شده است. برای مثال در بسیاری از شهرهای آلمان قوانینی اعمال شده که به موجب آن، خودروهای آلاینده برای تردد در داخل شهرها با محدودیت روبرو می شوند. علاوه بر این، تعداد عمده ای از خودروهای فرسوده که بر افزایش آلودگی تاثیر داشتند از خیابان های آلمان جمع آوری شده اند.

در آلمان همچنین برای حل این معضل وسایل حمل و نقل عمومی، یارانه دولتی دریافت می کنند اما با این حال نتایج یک مطالعه نشان داده است که بهای بلیط ها نسبت به هزینه راندن یک خودرو، افزایش داشته است.

در این میان برخی از دولت ها برای کاهش این بحران طرح رایگان اتوبوس و مترو را ارائه کرده اند.

برخی کشورها طرح رایگان استفاده از اتوبوس و مترو را برای شهروندانشان اجرا کرده و به نتایج سودبخشی نیز رسیده اند. به طور مثال در پایتخت استونی در ماه ژانویه سال جاری میلادی (۲۰۱۳) استفاده از وسایل نقلیه عمومی رایگان برای شهروندان در نظر گرفته شد. در پی اجرای این طرح مطالعات نشان داد که ترافیک خودروها تا حدود ۱۵ درصد در این شهر کاهش یافت.

به گزارش ایسنا به نقل از دویچه وله، پروژه مشابهی نیز در سال ۱۹۷۵ میلادی در پورتلند و اورگن آمریکا اجرا شدند اما سال گذشته به دلیل تحمیل هزینه بالا بر دولت این پروژه ها نیز متوقف شدند.

بکر در این مطالعه تاکید کرد: برای این که در آینده نزدیک در بن بست «ترافیک» گرفتار نشویم باید از هم اکنون به دنبال راهکارهای متفاوت و ایجاد زیرساخت های پیشرفته و فنی برای حل این معضل جدی باشیم. در این میان آموزش صحیح مردم در استفاده از خودروهای شخصی و خدمات شهری نیز بسیار حائز اهمیت است. برای مثال هر کدام از ما اگر می توانیم یک خرید عادی روزانه را از سوپرمارکت نزدیک منزل خود انجام دهیم، هیچ ضرورتی ندارد که با اتومبیل شخصی خود مسافت طولانی را طی کنیم تا همان لوازم مورد نیاز را از یک فروشگاه بزرگ در مسافتی بسیار دورتر تهیه کنیم. این شیوه زندگی به ویژه در شرایطی که تجمل گرایی جایگزین دوراندیشی می شود، بدون شک هزینه های سنگینی را بر زندگی خود ما، جامعه و سایر همشهری هایمان تحمیل می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات