رییس پلیس آگاهی نیروی انتظامی از کاهش ۸ درصدی وقوع قتل و کشف حدود ۸۹ درصدی قتل ها در کشور خبر داد.

به گزارش افکارنیوز، سردار سیدحسن بتولی، ضمن تبریک فرارسیدن هفته نیروی انتظامی گفت: خوشخبتانه در سال گذشته نیروی انتظامی و به صورت خاص پلیس آگاهی سال خوب انتظامی را پشت سر گذاشتند. به گونه ای که در بسیاری از جرایم و ماموریت هایی که در حوزه پلیس آگاهی بود، شاهد مهار و کنترل جرایم بوده و سال موفقیت آمیزی را پشت سر گذاشتیم.

وی با بیان اینکه در جرایم جنایی پلیس توانست در سال گذشته موفقیتی کسب کند گفت: در سال گذشته حدود ۱۹۰۰ قتل به وقوع پیوست که این میزان قتل در سال ۹۱ نسبت به مدت مشابه سال ۹۰ کاهش ۲/۸ درصدی را نشان می دهد و این در حالی است که میزان قتل نسبت به سال های گذشته نیز به کمترین مقدار رسیده است.

رییس پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه ۸/۸۸ درصد قتل ها در سال گذشته و اوایل سال ۹۲ کشف شده است گفت: این میزان کشف پرونده های قتل در بالاترین حد خود بود و براساس تحقیقات نرخ وقوع قتل به سه درصد کاهش یافته است.

بتولی با بیان اینکه ۳۷ درصد از قتل های این مدت با سلاح سرد انجام شده گفت: ۲۸ درصد از قتل ها نیز با سلاح گرم به وقوع پیوسته است.

بتولی در مورد علل و انگیزه های قتل با بیان اینکه نزاع و اختلاف مسائل ناموسی و سرقت ها سه دلیل عمده وقوع قتل در ایران است گفت: اقدامات موثر پلیس و سایر ارگان ها و همچنین فرهنگ غنی اسلامی سبب شده که وقوع قتل در سال ۹۱ و ابتدای سال ۹۲ حدود ۸ درصد کاهش یابد و در این حوزه پلیس می تواند به خود و سازمان های همکار ببالد که توانسته در حین افزایش کشف میزان وقوع قتل نیز در کشور کاهش یابد که البته این توانایی در کشف محدود به جرایم جنایی نیست بلکه در حوزه هایی همچون جعل و کلاهبرداری و جرایم اقتصادی نیز این موفقیت کسب شده است.

وی با شاره به تاکیدات فرماندهی ناجا مبنی بر کشف علمی جرم گفت: براساس تدابیر فرماندهی ناجا سعی شده که در طول چند سال اخیر پلیس از کشف سنتی به سمت کشف علمی مدرن و با تکیه با علوم روز پیش برود که خوشبختانه اهتمام چند ساله در این امر محقق شده و در حال شکوفایی هستیم.

بتولی با اشاره به تاکیدات اسلام، قانون و مقامات کشور مبنی بر برخورد مناسب با ارباب رجوع اعم از قربانی و مجرم گفت: پلیس با بهره گیری از علم روز و دانش توانسته شیوه برخورد با مجرم و کشف پرونده را بهبود دهد، به گونه ای که امروز شاهد آن هستیم که از ضرب و شتم و شکنجه خبری نیست و این در حالی است که آمار کشف نیز افزایش یافته است و این مهم در حالی به دست آمد که برخی فکر می کردند اگر به سبک و سیاق گذشته عمل نشود، برخورد با مجرم و میزان کشف کاهش می یابد و با مشکلاتی مواجه می شویم اما بررسی ها نشان داد که توانستیم با کشف علمی جرایم میزان کشفیات را افزایش دهیم.

وی با اشاره به توانمندی های پلیس آگاهی در کشف علمی جرایم گفت: علاوه بر آزمایشگاه های متعدد سعی شده است، نسبت به بکارگیری نیروی آموزش دیده افزایش کیفیت آموزش ها و به کارگیری تجهیزات و تکیه بر دانش روز در راه کشف علمی جرایم گام برداریم. به گونه ای که علم روانشناسی در کشف جرم مغفول مانده و سعی شده در راستای کشف علمی جرایم با بهره گیری از استادان روانشناسی، شناخت مجرم و شناخت فضای جرم گام برداریم که در راستای تقویت نگاه به کشف علمی جرم بسیار موثر بود.

بتولی با بیان اینکه یکی دیگر از دستورالعمل های پلیس انجام اقدامات فرهنگی است گفت: نگهداری متهم در بازداشتگاه ها با موانع قانونی مواجه است به خصوص تعدادی از بازداشتگاه های ناجا براساس استانداردهای سازمان زندان ها به تحت نظرگاه تبدیل شده که نگهداری متهمان براساس قانون در تحت نظرگاه ها ما را با محدودیت های زمانی زیادی رو به رو می کند که موجب کندی کار می شود.

رییس پلیس آگاهی ناجا افزود: بر همین اساس با تکیه و توسعه کار اطلاعاتی سعی داریم که زمان دستگیری محول به اتمام اقدامات اطلاعاتی شود که این اقدام اطلاعاتی به عنوان یک رویکرد در دستورکار پلیس قرار می گیرد چرا که جمع آوری اطلاعات در مورد نقش متهم به قبل از بازداشت منتقل می شود.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات