ازدواج مانند بنایی است که اگر خشت نخست آن را کج بگذاریم تا آخر بنای آن کج شده و هرگز موفقیت آمیز نخواهد شد، پس باید در ساخت این بنای مهم که سازنده اجتماع است، دقت شود.

به گزارش افکارنیوز، راهروی دادگاه پر از جمعیت سرگردان و بلاتکلیفی است که پرونده زندگی خود را بسته اند و به دنبال آخرین راه نجات «طلاق» هستند.

براساس اندیشه اینگونه افراد طلاق آخرین تیر خلاصی است که باید به پیکره زندگی خود وارد کنند و برنده زندگی شکست خورده خود باشند، غافل از اینکه طلاق آغاز سردرگمی دوباره است و بازنده این رقابت کسی نیست جز فرزندان «طلاق»

* مادرو بیین دخترو ببر


با اشک و نفرین راهرو را طی می کند، با گوشه چادرش اشک چشمانش را پاک می کند، به سمت من آمده و در صندلی کنار من می نشیند، بی آنکه چیزی از او بپرسم، گویی که گوش شنوایی برای حرف هایش پیدا کرده باشد، داستان زندگی پسرش را این گونه برایم بازگو می کند.

من هم همانند، هر مادری آرزوی دیدن پسرم را در رخت دامادی داشتم که این آرزو تبدیل به عقده ای برایم شده است، یک روز به اصرار به خواستگاری دختری رفتم، خانواده خوب و آبروداری بودند لیلا در ظاهر دختر نجیبی بود و با شناختی که از مادرش داشتم به همراه پسرم به خواستگاری او رفتم کارها خوب پیش می رفت تا زمانی که خانواده عروس صحبت از مهریه پنج هزار سکه ای به میان آوردند، در ابتدا مخالفت کردم، ولی به دلیل شناختی که از خانواده عروسم و مادرش داشتم به این میزان مهریه رضایت دادم.

ابتدای زندگی پسرم و عروسم خوب بود تا زمانی که عروسم مرا یک موجود اضافی در خانواده خودش عنوان کرد و اصرار بر زندگی جدا از من داشت و پسرم به علت علاقه ای که به من دارد، به این موضوع رضایت نمی دهد و همین امر موجب شده است که عروسم مهریه اش را مطالبه کند و چون پسرم توانایی پرداخت مهریه را ندارد، مجبور به تحمل زندان است. این را می گوید و با افسوس به روزهای گذشته فکر می کند و ادامه می دهد، ای کاش هیچ وقت به خواستگاری لیلا نمی رفتم، من گول نجابت او را خوردم و با تصور اینکه همانند مادرش نجیب خواهد بود به خواستگاری او رفتم.

* مهریه رو کی داده، کی گرفته/ مهریه بالا پایان زندگی آغاز نشده


در صندلی دادگاه منتظر است، مضطرب و نگران ناخن انگشت را در دهانش فرو برده و می خورد، جلوتر می روم تا علت مراجعه او را به دادگاه جویا شوم، سفره دلش را برایم باز می کند و از ازدواجش با همسرش برایم می گوید، من و فرزانه در دانشگاه همکلاس بودیم، دختر خوبی به نظر می رسید، روز به روز روابط ما بیشتر و عاشقانه تر می شد تا اینکه تصمیم به ازدواج گرفتیم، مقدمات ازدواج فراهم شد و به خواستگاری فرزانه رفتم، خانواده او بدون هیچ گونه مخالفتی به ازدواجمان رضایت دادند، تنها مشکل ما در ازدواج مهریه بالای فرزانه (۱۳۶۵ سکه طلا به نیت سال تولد او) بود که با مخالفت خانواده من مواجه شد، اما سرانجام با اصرار من و صحبت های خانواده او که «ای آقا مهریه رو کی داده، کی گرفته» به این ازدواج رضایت دادند، تا اینکه عقد کردیم.

یک ماه از تاریخ عقد نگذشته بود که بهانه گیری های فرزانه در موضوعات مختلف آغاز شد و بالاخره با درخواست عجیب او در زمینه طلب مهریه مواجه شدم، مهریه ای که دستاویزی برای شروع زندگی مشترک من و او بود.

فرزانه می خواست، برای سنجش عشق من ابتدا مهریه را بگیرد و سپس با هم ازدواج کنیم و وقتی با مخالفت من مواجه شد، به صورت قانونی این کار را پیگیری کرد… این را گفت و به فکر رفت، فکر می کرد به تاوانی که باید پس بدهد، تاوانی که هزینه زندگی آغاز نشده اش است.

*مهریه پایینم موجب شد، طعم تلخ هوودار شدن را بچشم


بر صندلی راهروی دادگاه تکیه زده است و در نوبت صدا زدن نامش برای رفتن به داخل اتاق دادگاه است، در ظاهر جوان است، اما غم زندگی او را به اندازه یک زن ۴۰ ساله باتجربه کرده است، جلوتر می روم تا داستان زندگیش را بشنوم، در حالی که چشمانش پر از اشک است، ادامه می دهد: ۱۷ ساله بودم که با همسرم آشنا شدم، پدر و مادرم با ازدواج من مخالفتی نداشتند، من هم عاشق امیر بودم و همین امر موجب شد، والدینم به مهریه کم که ۱۴ سکه طلا بیشتر نبود، رضایت دهند، زندگی ما با عشق آغاز شد، چند سال نخست زندگی به جز اختلاف نظرهای کوچک، مشکل خاصی نداشتیم و خود را زن خوشبختی می دانستم و آرزوهای شیرینی برای زندگی خود تصور می کردم اما کاخ آرزوهایم از چهار سال پیش فرو ریخت و پرنده کوچک خوشبختی از زندگی ام رخت بربست.

نگاهش به دورترین نقطه راهرو خیره ماند، همسرش در آن نقطه حضور داشت و مرتب ساعتش را نگاه می کرد و زن سرش را پایین انداخت قطره اشکی گوشه چشمانش را خیس کرد و گفت: زندگی ما از زمانی به هم ریخته شد که همسرم به علت ترقی در شغلش وارد دانشگاه شد و پس از چند ماه متوجه شدم، با دختری که همکلاسی او است، آشنا شده است، در ابتدا رابطه همسرم با او به مکالمات تلفنی و پیامک های ساده محدود بود تا اینکه متوجه شدم، تصمیم بر ازدواج گرفته اند، چند ماه اول با این کار مخالفت کردم، اما پس از مدتی توجه همسرم به من کم شد و سپس به من پیشنهاد داد که در ازای پرداخت مهریه ام از او جدا شوم، در ابتدا مخالف بودم، تا زمانی که با بدرفتاری های او که شامل کتک زدن و توهین به من بود، مواجه شدم تا اینکه مجبور شدم به طلاق در ازای دریافت مهریه ام رضایت دهم… این را می گوید و به گذشته دور فکر می کند و اشک بر گونه هایش جاری می شود، شاید زن جوان به این موضوع فکر می کند که مهریه بالا می توانست، نجات بخش زندگی او در این روزهای تلخ باشد، اما آیا مهریه بالا تضمینی برای زندگی جوانان است؟

*مشاوره های قبل از ازدواج راهکاری برای کاهش طلاق


مدیرکل ثبت احوال استان زنجان نیز در ارائه گزارشی در بحث ازدواج در استان زنجان با بیان اینکه استان زنجان رتبه ۱۲ را در بحث طلاق دارد، اضافه کرد: میانگین سن ازدواج مردان استان در سال گذشته، ۲۷،۳ سال و میانگین سن ازدواج زنان ۲۲،۷ بود.

سیدموسی متوسلین با بیان اینکه براساس بررسی های صورت گرفته ۶۰ درصد طلاق ها در پنج سال نخست زندگی رخ می دهد، اضافه کرد: همچنین ۲۰ درصد از طلاق ها نیز در سال نخست زندگی اتفاق می افتد.

متوسلین با تاکید بر انجام مشاوره های قبل از ازدواج تصریح کرد: آمار طلاق نشان می دهد که مشاوره در بحث ازدواج باید بیش از پیش در استان مورد توجه قرار گیرد.

*اغلب وقایع طلاق در پنج سال نخست زندگی اتفاق می افتد


مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان نیز در گفت و گو با فارس با بیان اینکه اغلب وقایع طلاق در پنج سال نخست زندگی رخ می دهد، افزود: در استان زنجان ۷۹ درصد طلاق ها به درخواست زنان انجام شده و ۲۱ درصد نیز به درخواست مردان اتفاق می افتد.

آذر آوازه با بیان اینکه ۲۶ درصد از طلاق های ثبت شده در استان زنجان به علت اعتیاد رخ داده است، افزود: عدم تفاهم نیز یکی از موارد مهم در ثبت طلاق محسوب می شود.

وی بیشترین سنین طلاق های ثبت شده در استان را بین ۲۴ تا ۳۵ سال عنوان کرد و گفت: سال گذشته یک هزار و ۹۱۴ واقعه طلاق در استان زنجان به ثبت رسیده است.

*ازدواجی آسمانی و رویایی اما آسان


زمانی که علی (ع) به قصد ازدواج فاطمه (س) به منزل پیامبر (ص) رفت، پیامبر به ام سلمه فرمود: «برخیز و در را بگشای، که این همان است که خدا و رسولش او را دوست دارند. » ام سلمه فوراً در را باز کرد و علی (ع) داخل شد، علی (ع) در کمال حجب و حیا و خجالت بود که پیامبر اکرم (ص) فرمودند: علی جان حاجتی داری؟ آسوده باش، امیدوارم که حاجت تو برآورده شود.

امیرالمومنین (ع) نیز با بیان قصد خود از فاطمه (س) خواستگاری کردند، پیامبر فرمودند: چه چیزی برای تو است که مهریه فاطمه (س) قرار دهی؟ علی (ع) فرمودند: ای رسول خدا! تو خود شاهد هستی که برای من به جز شمشیر و شتر و زره، از مال دنیا چیزی نیست.

پیامبر (ص) فرمودند: ای علی شمشیر و شتر مورد نیاز توست، اما زره خود را بفروش و با آن مراسم ازدواج با فاطمه (س) را فراهم کن و این آغازی بود برای آسمانی ترین ازدواج، ازدواجی که زندگی که ثمره آن ۱۲ معصوم بود و فرزندانی که مقرب ترین افراد به درگاه خداوندی هستند، ازدواجی که ثمره آن موجب به دنیا آمدن پاک ترین و معصوم ترین افراد شد، ازدواجی که با مهر علی و زهرا آغاز شد؛ ازدواجی که آخر عشق بود، ازدواجی که با اون صدای پای فرشته ها یواش یواش می اومد و به واسطه اون از بوم کعبه، ربنا می بارید و…
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات