شیر و محصولات لبنی پاستوریزه بخش عمده ای از غذای مردم جهان را تشکیل می دهد. در اسلام و ایران نیز شیر و مشتقات آن ازاهمیت فراوانی برخوردار است.

به گزارش افکارنیوز، با توجه به اهمیت این موضوع و گرایش نسبی مردم به سمت شیرهای باز و فله، در میزگردی سه ساعته به بررسی این موضوع پرداخت.

در این میزگرد، مشاور مدیرعامل صنایع شیر ایران با بیان این که شیر غذایی بدون جاگزین است، عدم مصرف آن تبعات زیادی بر زندگی مردم دارد و باعث کاهش طول عمر افراد و همچنین کاهش تولید ناخالص ملی می شود، اظهار کرد: عدم مصرف شیر و عدم فرهنگ سازی برای آن در جامعه، صدمات اقتصادی و اجتماعی در پی خواهد داشت.

حسین چمنی با اشاره به مشکلات اقتصادی ناشی از عدم مصرف شیر مناسب توسط افراد جامعه خاطرنشان کرد: جمعیت کشور ما رو به میانسالی می رود و تا ۴۰ سال آینده ۲۵ درصد از جمعیت ایران را سالمندان تشکیل خواهند داد. سالمندان کشور ما به دلیل عدم مصرف شیر کافی و مناسب، به طور معمول ۲۰ سال زودتر از سالمندان کشورهای توسعه یافته از کار افتاده می شوند.

وی افزود: در حال حاضر نیز مهم ترین مشکلات سالمندان در ایران مربوط به مسایل گوارشی و اسکلتی حرکتی است که مستقیما در ارتباط با کمبود مصرف شیر است. با این وجود در دو سال گذشته باز هم شاهد کاهش ۲۲ درصدی مصرف شیر در ایران بوده ایم. این کاهش مصرف شاید بیش تر به دلیل افزایش قیمت شیر و کاهش قدرت خرید مردم بوده است.

مشاور انجمن صنفی صنایع لبنی با عنوان این که حذف یارانه ی شیر، مشابه حذف یارانه ی سوخت بود، در حالی که کاهش مصرف سوخت مفید است اما کاهش مصرف شیر صدمات جبران ناپذیری در پی دارد، تصریح کرد: افزایش قیمت شیر باعث افزایش درآمد دامداران وصنایع تبدیلی نشد، بلکه این افزایش ناشی از افزایش قیمت تمام شده بوده است. یارانه ی شیرمانند کشورهای توسعه یافته باید بازگردانده شود و شیری که در مدارس توزیع می شد، باز هم مانند سابق توزیع شود.

وی با تاکید بر این که سلامتی امری مهم است و اقتصاد کلان و ملی را تحت تاثیر خود قرار می دهد اضافه کرد: مصرف شیر صنعتی که در شرایط مطلوب و نظارت شده تهیه می شود، باعث تضمین سلامت افراد جامعه خواهد بود.

کاهش ۳۰ درصدی ارزش غذایی شیر با جوشاندن


چمنی در خصوص شیر فله عنوان کرد: گفته می شود که قیمت پایین تر عامل اصلی استقبال ازفله فروشی شیر است وبرای اثبات این ادعا قیمت شیر فله را با قیمت شیر استریل مقایسه می کنند، اما اگر بخواهیم قیمت شیر فله یی را با شیرهای صنعتی مقایسه کنیم، باید پایین ترین سطح شیر صنعتی را مقیاس قرار بدهیم، زیرا شیر استرلیزه هزینه ی تولید بسیار بالایی دارد. شیر نایلونی ارزان ترین شیر سالم و مطمئن صنعتی است که قیمت آن با شیرفله تقریبا یکسان است.

مشاور مدیرعامل صنایع شیر ایران تاکید کرد: بحث امکان پیگیری نیز مساله ای است که مصرف کنندگان باید در خصوص مصرف شیر فله به آن توجه کنند، زیرا در صورت ابتلا به بیماری با مصرف شیر فله هیچ ارگانی پاسخ گو نخواهد بود، این در حالی است که شیرهای صنعتی با برند و تمامی مشخصات ارایه می شوند ودر صورت بروز مشکل قابل پیگیری هستند.

چمنی گفت: از نظر علمی ممکن است زمانی که شیر فله جوشیده می شود عاری از میکروب شود ولی ۳۰ درصد ارزش غذایی آن کاهش می یابد و بهترین پروتیین شیر به کف ظرف می چسبد و دور ریخته می شود.

وی تصریح کرد: در خانه نمی توان مطمئن شد که حرارت به همه جای شیر به طور یکسان رسیده، زیرا ممکن است میکروب ها در لایه های سردتر شیر باقی بمانند و از طرف دیگر اگر میکروب ها تولید سم کرده باشند با حرارت از بین نمی رود.

چمنی خاطرنشان کرد: شیر تولیدی در کارخانه ها تحت شرایط بهداشتی کامل است و بین ۱۰ تا ۱۴ آزمایش به صورت روزانه بر روی شیرهای خام صورت می گیرد.

سخنگوی صنایع شیر ایران با بیان این که شیرهای برگشت خورده توسط کارخانه ها به صورت فله یی و یا ازطریق ماست بندی ها وبستنی فروشی های سنتی در بازار عرضه می شوند، عنوان کرد: این نوع شیرها باید معدوم شوند و خسارت آن به دامدار بازگردانده شود تا دامدار نیز متضرر نشود.

وی با اشاره به اخبار منتشره مبنی بر افزایش ابتلا به تب مالت در استان های قم، خراسان جنوبی و سمیرم گفت: آمار معاون وزیر بهداشت مبنی بر افزایش ۲۵ درصدی مبتلایان به تب مالت براثر مصرف شیر فله، بسیار هشداردهنده است و ما خواستار برخورد دستگاه های نظارتی با این پدیده ی خطرناک هستیم.

وجود ۴ میلیون شغل تمام وقت و پاره وقت در صنایع تولید شیر


چمنی با اشاره به این که در حال حاضر ۹۰۰ برند لبنی در کشور وجود دارد و در تمام کشور محصولات بسته بندی شده توزیع می شود، اظهار کرد: صنایع شیر بیش از سایر صنایع پیشرفت کرده است.

وی افزود: در صنایع تولید شیر نزدیک به چهار میلیون شغل تمام وقت و پاره وقت وجود داشته و این نشان از پتانسیل بالای این صنعت در اشتغال زایی است.

چمنی گفت: گردش مالی صنعت شیر نیز معادل ۱۲ تا ۱۵ درصد ارزش صادرات نفت کشور است.

لزوم ارائه راهکارهای اجرایی برای حل مشکل فله فروشی شیر


در ادامه ی این میزگرد، رییس اتحادیه ی خواروبار و لبنیات مشهد با بیان این که، تنها در سطح شهر مشهد حدود۳۰۰ تا ۳۵۰ واحد فروش لبنیات سنتی وجود دارد، اما فقط ۱۰۰ واحد فروش دارای پروانه ی مجاز هستند، اظهار کرد: در بحث لبنیات سنتی، وظیفه ی اتحادیه ی ما فقط صدور پروانه ی مجاز فروش است و برای نظارت و پاسخ گویی در قبال آسیب های احتمالی لبنیات فله وظیفه ای نداریم.

سیدعلی سادات تاکید کرد: البته لبنیات سنتی از قدیم وجود داشته و ذات و وجود ما از شیرهای سنتی شکل گرفته، اما مدت یک سال است که لبنیات سنتی با استقبال مردم روبه رو شده و فروش آن نیز شکل خاصی به خود گرفته است.

وی با بیان این که ممکن است شیرهای سنتی از سلامت کامل برخوردار نباشند، گفت: باید برای حل این مشکل، راهکارهای اجرایی مطرح کنیم، زیرا با منع مردم از مصرف این محصولات نمی توانیم کاری را پیش ببریم.

سادات تاکید کرد: به عقیده ی من، روی آوردن مردم به لبنیات فله و سنتی، به دلیل قیمت شیر سنتی نیست، زیرا قیمت شیر خام هزار و ۳۰۰ تا هزار و ۵۰۰ تومان است و شیر صنعتی نیز با همین قیمت به فروش می رسد، بلکه استقبال مردم فقط به دلیل طعم خوشایندتر لبنیات سنتی است.

رییس اتحادیه ی خواروبار و لبنیات مشهد در پاسخ به این که آیا تا کنون شکایت مردمی از واحدهای صنفی فروشنده ی لبنیات فله و سنتی، گزارش شده است یا خیر، اظهار کرد: شکایت های مردمی همیشه بوده و هست و تنها مختص به شیرهای سنتی نیز نبوده، حتی مواردی از شیرهای صنعتی نیز وجود داشته است که با مشکل مواجه بوده و از طرف مردم شکایت شده است.

وی تصریح کرد: در هر صورت وظیفه ی ما برخورد با متخلفان است، تا آن جا که برخی از آن ها، مورد بازداشت نیز قرار گرفته اند.

اهمیت تولید شیر پاستوریزه برای سلیقه ها و شرایط بدنی مختلف


در ادامه، مدیر تحقیقات و توسعه ی یکی از واحدهای صنعتی بزرگ تولید لبنیات در ایران، با اشاره به این که مهم ترین هدف از مصرف شیر، تامین پروتیین و مواد مورد نیاز بدن است و نباید چربی به دلیل ارزش غذایی و ایجاد کالری هدف ما از مصرف شیر باشد، خاطرنشان کرد: اسیدهای چرب اشباع شده، عامل اصلی بالا رفتن چربی خون و کلسترول و باعث بیماری های قلبی و عروقی در افراد کم تحرک هستند.

فرزاد فربد گفت: مصرف چربی باید برای کسانی که فعالیت بدنی ندارند، کم شود و تولید شیر پاستوریزه متناسب با همه ی سلیقه ها و شرایط بدنی، امر مهمی است.

وی با اشاره به شیرهای استریل صنعتی دارای ۱،۲ و ۳ درصد چربی، عنوان کرد: هر چه چربی شیر کم تر شود، مزه ی آن نیز کم می شود. بهترین کیفیت شیر را در شیرهای استریل شاهد هستیم و لازم است که این مساله اطلاع رسانی شود.

شایعه ی توزیع شیر فله توسط شرکت های صنعتی


مدیرعامل شرکت تعاونی تولیدکنندگان فرآورده های لبنی پاستوریزه ی خراسان رضوی نیز با بیان این که دلیل استقبال مردم از لبنیات فله، عدم آگاهی اثرات منفی آن است، اظهار کرد: اثرات مضر مصرف لبنیات فله در داراز مدت مشخص می شود و مصرف کننده به ناگهان متوجه آن نخواهد شد.

حمیدرضا فرزانه افزود: بخش نامه و دستورالعمل هایی برای لبنیات فله ابلاغ شده که بیش تر براساس مثبت اندیشی بوده و اجرایی کردن آن مشکل است.

وی با اشاره به این که در شهر مشهد حدود ۴۰۰ لبنیاتی سنتی وجود دارد، گفت: در این لبنیاتی های سنتی حدود ۸۰۰ نفر مشغول به کار هستند و روزانه به طور میانگین ۲۰۰ تن شیر خام از دامدار دریافت می کنند.

مدیرعامل شرکت تعاونی تولیدکنندگان فرآورده های لبنی پاستوریزه ی خراسان رضوی اضافه کرد: بهینه سازی و پاستوریزه کردن واحدهای لبنیاتی نیز به دلیل هزینه ی بالا امکان پذیر نیست.

وی با بیان این که از چند وقت پیش، شایعه ی توزیع شیر فله توسط شرکت های صنعتی بر سر زبان ها افتاده است، خاطرنشان کرد: این موضوع تنها یک شایعه بوده و تولید شیر فله برای شرکت های صنعتی، چیزی جز ضرر به همراه نخواهد داشت، زیرا باید آن را با نصف قیمت سرمایه گذاری شده به بازار عرضه کنند.

ترکیب شیر گاو: ۸۷ درصد آب و ۱۳ درصد ماده ی خشک


بسیاری از مردم عقیده دارند که شیرهای پاستوریزه طعم آب دارد و شاید با آب مخلوط و عرضه می شود. مشاور مدیرعامل صنایع شیر ایران در این خصوص تصریح کرد: ۸۷ درصد شیر گاو از آب و ۱۳ درصد بقیه از ماده ی خشک تشکیل شده است.

وی افزود: در سیستم کارخانه یی تنها چیزی که از نظر عملیاتی از شیر کم و زیاد می شود چربی است و آن هم تا درصدی مشخص که روی بسته بندی نوشته شده است.

چمنی با اشاره به این که در روند استریلیزاسیون، شیر تنها چهار ثانیه در دمای ۱۳۵ درجه یا دو ثانیه در دمای ۱۴۵ درجه حرارت می بیند، گفت: شیر در این فرآیند تحت فشار قرار گرفته و به نقطه ی جوش نمی رسد و ارزش غذایی آن نیز از بین نمی رود و کیفیت شیردر عین سالم سازی حفظ می شود.

وی تاکید کرد: تکنولوژی تولید شیر استریل نیز طوری طراحی شده که شیر وارد شده به این خط باید بهترین شیر باشد تا بتواند بدون افزودن مواد نگهدارنده، شش ماه سالم بماند.

شیر فله یا پاستوریزه؟


در هر صورت هیچ شیر فله یی عاری از میکروب و باکتری نیست و مصرف آن ریسک پذیر است. شیرهای پاستوریزه و صنعتی نیز با طعم های مختلفی ارائه می شود که سازگاری هر کدام از طعم ها و نمونه ها با ذائقه های مختلف نیاز به زمان دارد، اما ریسک پذیر نیست و در صورت بروز مشکل، نهادهای پاسخگوی زیادی وجود خواهد داشت. اکنون دیگر انتخاب با شما!
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات