تهران شهر عجیبی است شاید اگر سردرد داشته باشید و شاید برای پیداکردن یک «استامینوفن» مجبور باشید به چندین داروخانه مراجعه کنید ولی برای یافتن کالاهایی که فروش و حمل آنها سال ها جرم کیفری دارد و حتی در نهایت شاید سرتان را بالای دار ببرد با چند پرسش ساده می توانید مرکز فروش و فروشنده های آنها را پیدا کنید.

به گزارش افکارنیوز ، گفته می شود فقط در تهران ماهانه میلیاردهاتومان فروش انواع موادمخدر به صورت خرد و کلان انجام می شود بنابراین مخدرها سهم بزرگی از قاچاق کالای غیرقانونی را به خود اختصاص می دهند. برای آگاهی از قیمت موادمخدر باید از یک مصرف کننده کمک بگیرم و از آنجا که دوستانم می دانند خبرنگار برای گزارشش ممکن است منبع خبری خود را هم افشا کند جلب اعتمادشان سخت است در نهایت یکی از دوستانم حاضر به همکاری می شود. با هم راهی فلکه دوم صادقیه (آریاشهر) می شویم.

در طول مسیر با یکی از ساقی های آشنا تماس می گیرد و می گوید که با همراه می آید و به پیشنهاد من ماجرای گزارش را هم توضیح می دهد و البته ساقی با روی باز از حرف زدن با من استقبال می کند. نزدیک پاساژ پردیس فلکه اول صادقیه ساقی را سوار می کنیم برخلاف فیلم ها یا گزارش های مستند، ساقی که نامش عادل است لباس مرتبی دارد و در برخورد اول سعی می کند مودب باشد. همراه او به بلوار مرزداران می رویم تا جنس یکی از مشتریان را تحویل دهد. در مسیر اول به او اشاره می کنم که خبرنگار اجتماعی نیستم و به دنبال کسب اطلاع از وضعیت این کسب وکار غیرقانونی هستم.

عادل می گوید در آریاشهر بین فلکه دوم تا ورودی بزرگراه جلال آل احمد حدود ۲۵ ساقی اصلی پراکنده هستند و هرکدام هم جنس مخصوص به خود را دارند. عادل، ساقی کوکایین است. به قول او، سرور همه توهمی ها. عادل ۲۲سال دارد و می گوید دو نوع کوک - کوکایین- تحویل مشتری می دهد اولی بیس نشده که ۷۰هزارتومان و دومی بیس شده که تا ۱۵۰هزارتومان قیمت دارد. آنگونه که او توضیح می دهد، نوع جنس فرقی با هم ندارد فقط بیس شده، فرآوری شده و ریز شده است و آماده مصرف در حالی که نوع غیربیس شده را باید خود مصرف، کننده آماده مصرف کند.

عادل یکی از پک هایش را نشانم می دهد که پلمب شده است. از او سوال می کنم از نحوه ورود این ماده خبر دارد؟ می گوید فروشنده دست چندم است ولی می داند که کوکایین به دلیل قیمت بالا مشتری خاص دارد و کمتر وارد می شود و باز هم ادامه می دهد که این ماده مخدر نسبت به دیگر مواد سود بیشتری دارد. او روزانه تا پنج پک می فروشد و از هر نوع بیس شده هفت هزارتومان سهم او می شود. عادل ادامه می دهد، هر هفته یک پرادو همراه با یک پژو ۴۰۵ کوک آن هفته را به فروشنده می دهند و اگر فروشنده جنسش در میان هفته تمام شد باید تا جمعه شب صبر کند چون فروشندگان خرد هیچ شماره تماسی از فروشندگان کلان ندارند.

به غیر از عادل سه نفر دیگر هم در آریاشهر فروشنده کوکایین هستند. عادل می گوید: «ترجیح می دهم آنها را نشناسم و انگشت تو لونه زنبور نکنم! » درآمد ماهانه او بین یک تا یک ونیم میلیون تومان است که با توجه به ریسک بالای کار رقم قابل توجهی نیست. با دوستم به آریاشهر برمی گردیم و این بار پیاده مسیر بین فلکه دوم تا ورودی اتوبان جلال را طی می کنیم. عادل تا سر پایانه تاکسیرانی شمالی میدان با ما همراهی می کند. در بین راه به چندنفر اشاره می کند و می گوید آنها هم ساقی هستند. در آخر از عادل می پرسم کوک از چه راه هایی وارد کشور می شود و او می گوید: » کوکایین معمولا از چابهار و از راه دریا از میانمار به صورت عمده وارد می شود و در ایران پک می شود. » عادل یکی از ساقیان شیشه را به ما معرفی می کند و می رود.

بهزاد برخلاف عادل راحت حرف نمی زند و ترس و محافظه کاری را می شود در بین حرف هایش احساس کرد. او می گوید: «شیشه صوتی بین هفت تا ۱۰هزارتومان است البته الان برخلاف قبل بیشتر خرید به صورت ربع، نیم یا یک گرم انجام می شود که قیمت آن بین ۴۵ تا ۷۰هزار تومان است. او اشاره می کند تا سال قبل، اکثر شیشه ایران در آشپزخانه ها یا به قول او لابراتوارهای خانگی تولید می شد که پس از طرح ضربتی شناسایی این مکان ها توسط پلیس، بازهم شاهد حضور شیشه تایلندی به صورت پک های یک گرمی یا سنگ های کریستال پنج گرمی هستیم و البته اشاره می کند بعضی از ساقی ها شیشه یا همان اسید ایرانی را هم می فروشند که با پنج هزارتومان هم می توان آن را خرید. » او روزانه حدود دوگرم شیشه می فروشد و راجع به نحوه تهیه آن حاضر به توضیح نمی شود.

بهزاد از ساعت ۱۲ ظهر تا هشت شب در محل خاص خود به مشتریان حضوری شیشه می فروشد و ماهانه نزدیک به دومیلیون تومان از این راه درآمد دارد. در این میان برای استفاده شیشه، لوله های شیشه ای هم در تهران تولید می شود که «پایپ» نام دارد و قیمتش از سه هزارتومان تا ۲۰هزارتومان متغیر است. دلیل تفاوت قیمت آن هم در یک بار مصرف بودن یا نشکن بودن (همان پریکس بودن! ) یا در حوضچه هایی است که دارد. حوضچه هم برای این است که از هدررفتن دود شیشه جلوگیری می کند و به قول مصرف کنندگان شیشه، سوخت نمی شود.

بهزاد می گوید: «روزانه نزدیک به ۲۰پایپ در این محل به فروش می رسد. » او از سنگ شیشه های جدید ژاپنی هم تعریف می کند که گرمی ۱۲۰هزارتومان به فروش می رسد و گیرایی بیشتری نسبت به شیشه ایرانی یا تایلندی دارد گرچه بسیار نایاب است و در این محل هم به فروش نمی رسد در این میان دوستم به عده ای موتورسوار در کنار میدان اشاره می کند و می گوید: «اینها پیک ساقی های آریاشهر هستند اگر مصرف کننده ای نتوانست حضوری بیاید با ساقی هماهنگ می کند تا توسط این موتورسوارها جنس به آدرسی که می خواهد ارسال شود. »

او می گوید صبح ۱۰ نفر هستند، ولی در حال حاضر چهارنفر بیشتر نیستند، حتما جنس برای مشتری برده اند. او از امین بودن آنها و از اعتماد بالایی که ساقی ها به آنها دارند هم سخن می گوید. اما از این مواد که بگذریم به نشئه جات می رسیم؛ گرچه نسبت به توهم زا ها کمتر بین جوانان ایرانی طرفدار دارد ولی تریاک هم فروش بالایی در تهران دارد. با یک ساقی تریاک تلفنی صحبت می کنم او حرف های جالبی در این مورد دارد. او اشاره می کند: «از وقتی که آمریکا در مرز بین ایران و افغانستان مستقر شده و سپاه پاسداران هم نظارتش را بر قاچاقچیان افغان بیشتر کرده، شاهد حضور تریاک چینی در بازار هستیم.

او می گوید: چین به دلیل مرز مشترک با افغانستان به کشت این مواد رو آورده و به صورت گسترده آن را ترانزیت می کند. او قیمت تریاک را گرمی چهار تا چهارهزارو۵۰۰ تومان اعلام می کند و البته اشاره می کند که اگر به صورت کیلویی خریده شود تا سه هزارو۵۰۰ تومان هم پایین می آید. » او از یک نوع تریاک به نام «سلطان» هم نام می برد که گرمی هفت هزارتومان است و ظاهرا گل تریاک است و اعیان نشین ها بیشتر از آن مصرف می کنند. او به هرویین چینی هم اشاره می کند که مستقیم به صورت پودر در چین تولید و در ایران توزیع می شود و ۲۴هزارتومان قیمت دارد. او می گوید ماهی نزدیک به پنج میلیون تومان درآمد دارد.

از دیگر موادمخدر پر مصرف در تهران علف یا همان ماری جوانا است که در سال های اخیر بسیار هم بین جوان ها رایج شده است. قیمت گل ماری که از افغانستان وارد می شود گرمی ۴۰هزارتومان است و نوع های مختلف دارد که بعضی توهم آرام (اسلو) و بعضی توهم های هیجانی دارد و نوع دوم تا گرمی ۵۰هزارتومان هم به فروش می رسد. فروشندگان خرد در بازار علف بسیار زیاد هستند بنابراین به فروشنده کلانی نرسیدم تا از درآمد ماهانه اش بپرسم.

به گفته رییس پلیس ناجا، سالانه حدود ۶۰۰ تن موادمخدر در ایران کشف می شود. به گفته منابع آگاه، سالانه حدود دوهزارتن انواع موادمخدر در ایران مصرف می شود. دکتر شمیسا، جامعه شناس که مطالعات اقتصادی در ایران انجام می دهد یکی از دلایل گرایش جوانان به ساقی گری و فروش موادمخدر با وجود ریسک بالای این کار را بیکاری و همچنین حمایت قاچاقچیان کلان در صورت دستگیری آنها بیان می کند و از تبدیل شدن این شغل به یک شغل امن خبر می دهد که حداقل درآمد یک میلیونی را نصیب فروشندگان خرد آن می کند. علف در رتبه اول مصرف و بعد از آن شیشه در رتبه دوم مصرف در ایران قرار دارند. بهزاد، ساقی شیشه می گوید: «کسی را می شناختم که با ۲۰میلیون تومان یک لابراتور شیشه در خانه خود راه انداخت و پس از ۶۰ماه فقط نزدیک به ۹۰میلیون تومان سود کرد. »

او می گوید ماده اصلی شیشه خانگی آنتی هیستامین است که بیشتر فروشندگان دارو در ناصرخسرو به فروش آن به تولیدکنندگان شیشه می پردازند. کیوسک دار مطبوعاتی نزدیک پایانه تاکسیرانی آریاشهر با نگرانی تاکید می کند: «بارها با این ساقی ها درگیر شدم و حتی یک بار از آنها چاقو خوردم ولی ظاهرا قدرت آنها بیشتر از این حرف هاست و مدت هاست بی خیال آنها شدم. او می گوید اگر از ساعت ۱۱ صبح هر روز به مدت یک هفته هر روز در این محل حاضر شوی می توانی به راحتی آنها را شناسایی کنی.

حتی سال گذشته یکی از آنها خواست تا من مواد را در کیوسکم انبار کنم و در قبالش روزانه صدهزارتومان به من بدهد که من مخالفت کردم تریاک چینی، ساقیان اتوکشیده، پیک موتوری موادمخدر، درآمد ماهانه دومیلیون تومان برای یک جوان ۲۲ساله و آریاشهر بورس موادمخدر! با فهمیدن این موارد، شب در توهمی فرومی روم و تصمیم می گیرم هرجور شده بتوانم با یکی از قاچاقچیان اصلی صحبت کنم و از میزان درآمد او با اطلاع شوم، تصمیمی که سخت و شاید خطرناک باشد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات