صدور حکم گردن زدن حج گذار شیعه عراقی به جرم بروز احساساتش در کنار حرم بقیع توسط برخی رسانه ها منتشر شد.

به گزارش افکارنیوز به نقل از شیعه نیوز، " سامی العسکری" عضو کمیته روابط خارجی در گفتگویی اظهار داشت: حج گذار عراقی که ریاض حکم گردن زدن وی را صادر کرده از شهروندان عراق می باشد و حتی اگر پس از تحریک احساسات وی جملاتی از او شنیده شده باشد سعودی حق صدور چنین حکمی را ندارد. دشمنی و کینه دیرینه ی سعودی با شیعیان در لبنان، ایران، عراق و حتی در قطیف آشکار است، این نظام بربری آزادی را سرکوب می کند و غرب مدعی آزادی طلبی هیچ اقدامی در قبال وی انجام نمی دهد.
دو روز پیش سایت خبری عراق القانون خبر بازداشت حج گذار شیعه اهل کاظمیه عراق را اعلام کرد، در این خبر آمده بود: حاج عبدالسلام جاسم در هنگام زیارت حرم بقیع (ع) و در پی تحریک احساساتش با صدای بلند فریاد زده" اللهم اللعن الجبت و الطاغوت" ؛ پس از این چند نفر از اعضای موسوم به هیئت امر به معروف ونهی از منکر فورا وی را بازداشت کرده اند و مدعی شده اند وی در بازجویی ها به توهین به عده ای خاص اعتراف کرده است.

اما دیروز صوت العراق در خبری که بر روی سایت خود آورده اینچنین نوشته است: کمیته روابط خارجی پارلمان عراق در جلسه روز پنج شنبه خود دستگیری یک حج گذار عراقی و صدور حکم اعدام وی را محکوم کرد؛درگزارش این کمیته آمده است: رژیم سعودی یک رژیم بربری است که دشمنی آشکار با شیعه دارد، ریاض حق صدور این حکم را ندارد حتی اگر پس از تحریک این حج گذار سخنانی از وی شنیده شده باشد، وزرات خارجه عراق باید برای نجات این حاجی شیعه هر چه زودتر وارد عمل شود.

" سامی العسکری" عضو کمیته روابط خارجی در گفتگویی اظهار داشت: حج گذار عراقی که ریاض حکم گردن زدن وی را صادر کرده از شهروندان عراق می باشد و حتی اگر پس از تحریک احساسات وی جملاتی از او شنیده شده باشد سعودی حق صدور چنین حکمی را ندارد. دشمنی و کینه دیرینه ی سعودی با شیعیان در لبنان، ایران، عراق و حتی در قطیف آشکار است، این نظام بربری آزادی را سرکوب می کند و غرب مدعی آزادی طلبی هیچ اقدامی در قبال وی انجام نمی دهد.

شبکه های اجتماعی اینترنتی نیز این خبر را به این صورت منعکس کرده اند: " حاج سلام" یکی از اهالی کاظمیه در حالی که در کنار حرم بقیع گریه سر داده بود و با خداوند پیرامون ظلمی که بر اهل بیت (ع) نجوا می کرد توسط هیئت امر به معروف و نهی از منکر سعودی بازداشت شد، پس از تحریک احساسات وی توسط اعضای این هیئت، حاج سلام جملات لعن به کار می برد، حکم گردن زدن این حج گذار توسط هیئت شرعی صادر شده و پس از حج امسال اجرا خواهد شد.

شایان ذکر است روابط عراق و سعودی از سال ۱۹۹۰ و اشغال کویت توسط عراق و سپس ورود ارتش عراق به عربستان به تیرگی گرایید و هم چنان اصلاح نشده است.


در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات