ازار پررونقی که خودروهای قدیمی به راه انداخته اند

بلوار اندرزگو، روبه روی امیرچاکلت! همان جا که شب ها پاتوق جوان های بالای شهر می شود و محل مانور و خودنمایی خودروهای گرانقیمت و صاحبانش… ناگهان همه نگاه ها به سمت خودرو تازه واردی کشیده می شود. یکی سوت می زند و پسرکی که سوار بر لکسوز است گازش را می گیرد، به خودرو تازه وارد نزدیک می شود و از سرنشین آن می خواهد که کنار بزند.

به گزارش افکارنیوز ، کمی جلوتر ژیان نارنجی رنگی می ایستد که از پلاک قدیمی اش می شود فهمید مدل ۵۹ است! پسرکی که ژیان را نگه داشته است از سرنشین خودرو می پرسد که اهل معامله است یا نه؟ … نام صاحب خودرو امیرعلی است. می گوید زمانی که در سمنان درس می خواند به طور اتفاقی ماشین را در یکی از خیابان های نزدیک دانشگاه آزاد این شهر دیده است و با تعقیب و پرس وجو متوجه شده است که خودرو متعلق به معلم بازنشسته ای به نام فرهادی پور است.

بعد، از ادامه پلیس بازی هایش برای کشف صاحب خودرو می گوید و اینکه از ۱۱۸ شماره خانه تمام فرهادی پورهای سمنان را گرفته است تا بتواند با صاحب خودرو صحبت کند و ماشین را به هر نحوی که شده، از او بخرد. از بازسازی ماشین نیز برایم حرف می زند و می گوید: حتی یک پیچ این ماشین هم ایرانی نیست و تمام لوازم و حتی رنگ ماشین را با سفارش به کمپانی اش در آلمان خریداری کرده ام. می پرسم آن پسر ماشین را به چه قیمتی می خواست؟ و او جواب می دهد: تا ۱۳۰میلیون تومان هم رفت ولی بالاخره فهمید که فروشنده نیستم و این ماشین عشق من است! و حالا این عشق، تب جدید بچه پولدارهاست.

ماشین هایی که تولیدشان متوقف شده است، هرچه قدیمی تر و اورجینال تر… بهتر و گران تر. در این بین بازار معامله گران خودروهای قدیمی هم گرم شده است بی آنکه کسی بر آنها نظارت کند یا جایی برایشان نرخ تعیین کند. هرچه بتوانند می خرند و هرچه زورشان برسد می فروشند. رحیمی که در نیاوران نمایشگاه اتومبیل دارد درباره نحوه پیداکردن معامله گران خودروهای قدیمی، به «شرق» می گوید: من که شخصا در کار معامله خودرو قدیمی نیستم اما می دانم که راسته مشخصی ندارند و بیشتر به صورت اینترنتی آگهی می دهند و تعدادشان نیز آنقدر کم است که همه همدیگر را می شناسند.

مثلا آقای ایکس در تهران می داند که آقای ایگرگ در بندرعباس یا شیراز چند ماشین قدیمی دارد و چه مدل هایی است؟ و ادامه می دهد: البته تعداد خودروهای قدیمی اسقاط نشده در ایران نیز کم است و معامله گران به محض مشاهده یک خودرو قدیمی در کشور، یا حتی عکس آن، ردش را می گیرند و پیدایش می کنند و اینطور نیست که من معامله گر تنها در تهران فعالیت و خریدوفروش کنم.

«سعید. ذ» را از روی آگهی های پرشمارش در اینترنت پیدا می کنم. آگهی های رنگارنگی که با هزینه زیاد در وبگاه های متعدد به نمایش گذاشته است و در برخی از آنها مدعی شده است که خودروهای قدیمی متقاضیان را به صورت رایگان و بدون دریافت هیچ هزینه ای، به فروش می رساند! با او تماس می گیرم و علت این ادعای عجیبش را می پرسم. او که تلاش زیادی دارد که بازار خریدوفروش خودروهای قدیمی را بدون سود و منفعت نشان دهد به «شرق» می گوید: معامله گران خودروهای قدیمی افراد خاصی هستند.

آنها عشق ماشین قدیمی هستند و گرنه این بازار هیچ سود و منفعتی ندارد. سعید. ذ، بیشتر در کار خریدوفروش بنزهای قدیمی است و آنطور که خودش می گوید سال گذشته کمپانی بنز از او دعوت کرده است تا ماشین هایش را برای نمایش به آلمان ببرد و او پنج مرسدس بنز منحصربه فرد دهه ۵۰ خود را که در پنج سال اول این دهه و با ترتیب زمانی یک سال، تولید شده اند، به یک نمایشگاه بین المللی برده است.

وقتی از او می پرسم بنزهایت را کرایه هم می دهی؟ با قاطعیت می گوید: مگر دیوانه ام؟ ! یک چراغ جلو بنز۱۸۰، پنج میلیون تومان قیمت دارد. کوچک ترین بی احتیاطی درباره این ماشین ها هزینه کمرشکنی دارد. و ادامه می دهد: من خودم هم به ندرت سوار بنزهایم می شوم مخصوصا در تهران پرترافیک که نمالی هم به ماشینت می مالند. می پرسم: مگر نمی شود این ماشین ها را بیمه کرد؟ و او پاسخ می دهد: اگر برای خودرو قدیمی پلاک ملی بگیری بیمه می کنند، کارت سوخت هم می دهند منتها برای کرایه دادن که بیمه نمی کنند.

گویا امسال بعد از گذشت سه سال از مصوبه شماره گذاری خودروهای تاریخی، شماره گذاری خودروهای قدیمی بالای ۲۵سال آغاز شده است؛ لایحه ای که به گفته مجید ابوالفتحی، مدیرعامل کانون اتومبیلرانی و گردشگری، به منظور حفظ میراث تاریخی و جلوگیری از اسقاط آنها به تصویب رسیده است اما «محسن. ش» دیگر معامله گر خودروهای قدیمی که در اصفهان ساکن است به «شرق» می گوید: شماره کردن خودروهای قدیمی از ارزش آنها کم می کند و در خریدوفروش، قیمت را پایین می آورد. این فروشنده خودروهای قدیمی با تفاوت قایل شدن بین پلاک ملی و پلاک کلاسیک بیان می کند: پلاک ملی با پلاک کلاسیک فرق دارد.

پلاک ملی که شامل تمام خودروهای خارجی اعم از قدیم و جدید می شود و مشکل خاصی ندارد اما پلاک کلاسیک یا همین شماره گذاری که اخیرا میراث فرهنگی دستور آن را صادر کرده است قیمت را در معامله خودرو پایین می آورد زیرا پلاک کلاسیک محدودیت های زیادی برای دارنده خودرو ایجاد می کند و قوانین سفت و سختی دارد. او درباره این قوانین هم مثال هایی می آورد: مطابق قوانین پلاک کلاسیک، صاحب خودرو قدیمی بیشتر از دو تا سه هزارکیلومتر در سال حق رانندگی ندارد، رانندگی فقط باید در داخل شهر باشد و خودرو حق خروج از شهر دارنده خودرو یا کشور او را ندارد و… به همین علت مالکان خودروهای قدیمی زیر بار پلاک کلاسیک نمی روند.

«محسن. ش» نیز با تایید کم بودن تعداد خودروهای ارزشمند قدیمی در کشور می گوید: صادرات و واردات خودروهای قدیمی به کشور ممنوع است و تنها قاچاقچیان به تعداد محدود، اقدام به ورود یا خروج این خودروها می کنند. و تصریح می کند: به گمانم قانون منع صادرات و واردات این خودروها قانون بین المللی است و برای حفظ میراث تاریخی کشورها وضع شده است و در صورت دستگیری قاچاقچیان، هم مجرم و هم صاحب قبلی خودرو دستگیر می شوند و باید جرایم سنگینی بپردازند. این فروشنده به بازار خودروهای قدیمی در آن سوی مرزها هم اشاره می کند و می گوید: در بین کشورهای همسایه، بازار فروش خودروهای قدیمی بیشتر در امارات، عربستان و عراق گرم است اما فروشندگان عرب معامله گران حرفه ای تری هستند.

آنها به لحاظ اینکه ارزش واقعی خودرو را می دانند قیمت های معقول تری تعیین می کنند و مثل ایران نیست که فروشنده به لحاظ بالاگرفتن تب این خودروها و بدون توجه به ارزش واقعی ماشین، قیمت را نامعقول بالا می کشد. به گفته این فروشنده، خودرویی که فروشندگان عرب با توجه به ارزش آن ۱۰تا ۱۵هزاردلار تعیین نرخ می کنند در ایران به لحاظ نگاه غیرحرفه ای به بازار معامله خودروهای قدیمی، کمتر از صدمیلیون تومان پیدا نمی شود.

محسن با گلایه از این وضع ابراز می کند: شاید تا یکی، دو سال پیش هم مردم ارزش این خودروها را نمی دانستند و معامله گر به اسم خودرو اسقاطی جنس را مفت از چنگ فروشنده درمی آورد اما حالا همه فروشندگان تصور کرده اند در این بازار خبری است و بدون توجه به ارزش واقعی خودرو، تا می توانند نرخ را بی حساب وکتاب و بی منطق بالا می گویند و با آوردن مثالی برای تعیین ارزش خودرو قدیمی می گوید: مثلا فولکس قورباغه ای تا اول دهه ۸۰ میلادی تولید شد و بعد از آن، برزیل با کپی برداری از ظاهر این اتومبیل، خودروهایی را تولید کرد که شبیه فولکس قورباغه ای بودند ولی نه فولکس اصل بودند و نه کیفیت آن را داشتند. مالک ایرانی بدون در نظرگرفتن این نکات فنی و حتی سلامت ماشین، به صرف قدیمی بودن خودرو و تصورات نادرستی که تب ماشین های قدیمی ایجاد کرده است تا می تواند روی قیمت می کشد و طبیعی است که معامله گرهای حرفه ای هم خریدار نیستند.

مگر آنکه بتوانند جوان بی تجربه ای را که قصد خرید بدون واسطه دارد، فریب دهند و ماشین را به او قالب کنند. او در مورد نحوه تعیین قیمت این خودروها توسط بنگاه ماشین های قدیمی، هم اظهارنظر جالبی دارد: صاحبان بنگاه ها معمولا خودشان یک پا متخصص خودروهای قدیمی هستند. از ریزترین اطلاعات تولید خودروها تا نحوه تشخیص تقلبی و اصل قطعات و بدنه اتومبیل را می دانند. عده ای از آنها حتی مکانیکی و تعمیر این خودروها را بلدند، بنابراین با توجه به اورجینال بودن خودروها، تعداد خودرو در کشور، تاریخ تولید، مدل ماشین و فاکتورهای منحصربه فرد آن و… برای اتومبیل قدیمی قیمت گذاری می کنند و اضافه می کند: در بنگاه من خودرو قدیمی دومیلیونی وجود دارد تا خودرویی که ۵۰۰میلیون تومان است.

محسن درباره خودرو ۵۰۰میلیون تومانی اش می گوید: یک مرسدس بنز دهه ۴۵ میلادی است که بسیار تمیز و نو است و شب گذشته معامله شده و صاحب خودرو به زودی برای بردن آن می آید. «حمیدرضا. ر» یکی دیگر از بنگاه داران خودرو قدیمی است. او هم درباره چگونگی خرید خودروهای قدیمی حرف های شنیدنی دارد: چون تعداد خودروهای قدیمی و باارزش موجود در کشور کم، است در تمام شهرها معامله می کنیم و معامله مان معمولا به این صورت است که از صاحب خودرو می خواهیم چند عکس از نماهای مختلف و موتور ماشین تهیه و برایمان ارسال کند.

در صورتی که خودرو را مناسب تشخیص دادیم برای معاینه حضوری اتومبیل و توافقات نهایی راهی آدرس مالک می شویم و خودرو را خریداری می کنیم و در مورد قیمت نهایی نیز بیشتر اوقات ابتدا فروشنده، سقف قیمت مورد نظرش را می گوید و معامله گر بنا به مصلحت شخصی با قیمت بازی می کند. حمیدرضا درباره خریداران اتومبیل های قدیمی نیز اینگونه می گوید: بیشتر مشتریان مان ثروتمندانی هستند که یک ماشین شاسی بلند برای استفاده شخصی دارند و یک خودرو قدیمی هم برای کلاس کاری می خرند.

و اما بازار کرایه خودروهای قدیمی هم به اندازه خرید وفروش شان داغ است. «میرجلیلی» صاحب یک موسسه کرایه ماشین عروس که یکی، دو شورلت قدیمی هم در فهرست اتومبیل های کرایه اش به چشم می خورد، می گوید: این خودروهای قدیمی درجه سه، چهار هستند و هیچ کس خودرو درجه یکش را کرایه نمی دهد. او ادامه می دهد: این خودروها را به جز مراسم عروسی و جشن ها معمولا به آتلیه های عکاسی و برای استفاده های تبلیغاتی اجاره می دهد و برای اجاره هر خودرو ۲۰۰میلیون تومان سفته می گیرد و بنا بر شرایط اجاره، هزینه هر ساعت اجاره خودروهای قدیمی از ۱۵۰هزارتومان تا یک میلیون و۵۰۰هزارتومان متغیر است.

حالا در پایتخت بچه پولدارها نه فقط به شاسی بلندهای گرانقیمت و آخرین مدلشان می نازند که انواع خودروهای قدیمی از بنز و شورلت و جیپ و بیوک و فولکس و خودروهای ژاپنی معاصرشان گرفته تا پیکان جوانان خودمان، تب تند رقابت و چشم وهمچشمی را بین آنها راه انداخته است. خودروهایی که به خاطر توقف تولید و تاریخی بودنشان آس تر و خاص تر از هر خودرو گرانقیمت آخرین مدل نیز به شمار می آیند و داشتنش نه به صرف قیمت که به دلیل منحصربه فرد بودنش کار هرکسی نیست.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات