هوا، فروبردنش ممد حیات است و بیرون دادنش مفرح ذات. اما آیا اگر سعدی (علیه الرحمه) در دوران کنونی و در شهرهای بزرگ کشور زندگی می کرد، نظرش باز هم همین بود؟ هوایی که فرو بردنش ممد حیات هست اما با بیماری هایی که به همراه می آورد، موجب کوتاهی عمر می شود.

به گزارش افکارنیوز ، با وجود صنایع، خودروها و غبارهایی که حاصل گسترش بیابان هاست و با آلاینده های خانگی، هوایی که تنفس می کنیم با هوایی که سعدی تنفس می کرد، تفاوت های زیادی دارد. در شهرها دیگر از هوایی فرح انگیز خبری نیست و گزارش جدید سازمان سلامت جهانی می گوید مردم برخی از شهرهای جهان ذره ذره سرطان تنفس می کنند.

اهواز آلوده ترین شهر دنیا

یک روز بعد از آنکه سازمان سلامت جهانی وابسته به سازمان ملل گزارشی درباره ارتباط سرطان و آلودگی هوا منتشر کرد، نشریه انگلیسی تایم به نقل از پایگاه کوارتز اسامی آلوده ترین شهرهای جهان را منتشر کرد. مرجع این پایگاه داده هایی بوده است که سازمان سلامت جهانی منتشر کرده و آلاینده های کمتر از ۱۰ میکرون را لحاظ کرده است. گزارشی که در اصل متعلق به بهار سال جاری است. رتبه اول این لیست شهری از ایران است و برخلاف تصور این شهر تهران نیست. تایم آورده است: «آلوده ترین شهر؟ اهواز در جنوب غرب ایران. با جمعیتی بیشتر از ۳ میلیون نفر که بیشتر نفت ایران را تولید می کند» .

پایگاه کوارتز، اهواز را شهری می داند که کمترین امید به زندگی را در میان شهرهای دیگر ایران دارد: «اهواز در جنوب غرب ایران با میانگین ۳۷۲ واحد بر میلیون آلاینده های کوچک تر از ۱۰ میکرومتر بارها آلوده تر از دهلی نو و پکن است که به آلودگی مشهور هستند. در قیاس با میانگین جهانی امید به زندگی ۷۱ سال، جمعیت اهواز کمترین امید به زندگی را در ایران دارند» .

جنگ، دلیلی است که طبق گزارش، مسئولان ایران برای آلودگی هوای اهواز برمی شمرند اما دلایل دیگری هم وجود دارد: «مسئولان ایران، آمریکا را برای حضورش در جنگ ایران و عراق سرزنش می کنند چراکه آتش آمریکایی کشاورزی این ناحیه را از بین برده و موجب بیابان زایی شده است. اما پژوهشگران صنایع سنگین درون و اطراف شهر، مثل نفت، صنایع فلزی و پردازش های پتروشیمی را دلیل آلودگی می دانند و خشک شدن باتلاق ها و پروژه ملی انتقال آب محلی را که موجب بیابان زایی می شود، سرزنش می کنند» .

۴ شهر از ۱۰ شهر آلوده دنیا در ایران است

در میان ۱۰ شهر آلوده دنیا ۴ شهر از ایران حضور دارند. در این ۱۰ شهر هم حتی نام تهران یا اراک دیده نمی شود. برخلاف تصور شهرهایی که طبق گزارش سازمان سلامت جهانی بدترین هواها را دارند نه پایتخت های بزرگ دنیا بلکه شهرهای مرکزی دیگری هستند که صنایع سنگین را درون خود دارند. با این تفاوت که سه شهر دیگر کشور که در میان ۱۰ شهر آلوده دنیا هستند، شهرهای غربی کشور هستند که از حضور ریزگردها در آسمان شهر رنج می برند و همگی مراکز استانی هستند. سنندج در رتبه سوم قرار دارد.

کرمانشاه ششم است و یاسوج در رتبه نهم قرار دارد. یک شهر از مغولستان، ۲ شهر از هند و ۲ شهر از پاکستان و یک شهر از بوتسوانا در آفریقا لیست این ۱۰ شهر را کامل می کنند. ایران همچنین هشتمین کشور آلوده دنیا از نظر وضعیت هواست. میانگین شاخص آلاینده های زیر ۱۰ میکرومتر اندازه گیری شده در کشور ۱۲۴ است. مغولستان، بوتسوانا، پاکستان، سنگال، عربستان، مصر و امارات آلوده تر از ایران هستند.

شیراز پاک ترین، تهران پانزدهم

در گزارش WHO، ۱۸ شهر ایران از نظر وضعیت هوا بررسی شده اند. در این گزارش به آمارهایی استناد شده که ایستگاه های فعال درون شهر ها اندازه گیری کرده اند. ایستگاه هایی که متعلق به شرکت های کنترل کیفیت آلودگی هوای هر شهر هستند. بعد از ۴ شهری که از آنها نام برده شد، ارومیه آلوده ترین شهر ایران است. این شهر هم در غرب قرار دارد و البته خشک شدن دریاچه ارومیه در آلودگی این شهر بی تاثیر نیست.

قم بعد از این شهر قرار دارد و خرم آبام هم جزو شهرهای آلوده است. همگی این شهرها شاخص بالای ۱۵۰ دارند. در واقع میانگین این شهرها در کل سال در وضعیت ناسالم برای همه افراد قرار دارد. تهران و اراک هر کدام با شاخص های میانگین ۸۹ و ۱۰۲، در رتبه های پانزدهم و چهاردهم آلوده ترین شهرهای ایران هستند.

شیراز هم پاک ترین شهر ایران در میان شهرهای اندازه گیری شده است و احتمالا اگر سعدی قرار بود در دوران حاضر باز هم به زندگی برگردد بازهم شیراز را انتخاب می کرد. البته باید این را هم درنظر گرفت که تعداد ایستگاه هایی که در تهران وضعیت هوا را می سنجند، بیشتر از شهرهای دیگر است. ایستگاه های شهرستان ها محدودترند و البته موقعیت هایی که این ایستگاه ها در شهرها دارند در به دست آمدن این میانگین ها تاثیرگذارند.

۲۲۳ هزار نفر قربانی آلودگی در سال ۲۰۱۰

۲۲۳ هزار نفر در سال ۲۰۱۰ در سراسر دنیا بر اثر سرطان ریه که ره آورد آلودگی هوا بوده از دنیا رفته اند. این رقمی است که این هفته سازمان سلامت جهانی اعلام کرده است. آژانس تحقیقات سرطان که زیر نظر سازمان سلامت جهانی کار می کند پیش از انتشار اسامی شهرهای آلوده جهان، گزارشی درباره ارتباط سرطان و آلودگی هوا منتشر کرد. با توجه به این گزارش، آلودگی هوا با چند سرطان بدخیم ازجمله سرطان های ریه و مثانه و سرطان خون حاد مربوط است.

پیش تر تصور می شد که استعمال سیگار اصلی ترین عامل ایجاد سرطان ریه است اما پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که آلودگی هوا عامل موثرتری در ایجاد سرطان است. همچنین آلودگی هایی که سیستم های حمل ونقل و صنایع ایجاد می کنند در ایجاد بیماری های تنفسی و نقص های قلبی تاثیرگذارند. آمار مرگ و میر در میان جوانان هم در شهرهای آلوده تر بیشتر است. مرگ و میر در شهرهای آلوده به نسبت شهرهای پاک تر ۱۵ تا ۲۰ درصد بیشتر است و امید به زندگی در شهرهای آلوده اروپا ۹ ماه کمتر از شهرهای پاک آن است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات