رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه در عمره سال ۹۳-۹۲ سهیمه حجاج ایرانی ۵۰ درصد افزایش می یابد گفت: ثبت نام ها از ۱۵ محرم آغاز خواهد شد.

به گزارش افکارنیوز ، همزمان با آغاز بازگشت حجاج به ایران اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین سید -علی قاضی عسکر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت با حضور در جمع خبرنگاران، گزارشگران و تصویربرداران اعزامی به سرزمین وحی، به طرح دیدگاه هایشان درباره عملیات حج امسال پرداختند.

سرپرست حجاج ایرانی، رضایت نسبی بین زائران کشورمان را برآمده از ویژگی های فرهنگی و دینی زائران ایرانی به لحاظ پرهیز از نگاه مادی و رفاهی به سفرهای معنوی و همچنین ناظر بر وظیفه شناسی کارگزاران فرهنگی و اجرایی دانست.

سرپرست حجاج ایرانی از برگزاری مراسم باشکوه دو دعای کمیل در مدینه منوره و مراسم برائت از مشرکین و دعای عرفه در نهم ذی حجه، جلسات انس و معرفت در کاروان ها با حضور و مشارکت گسترده زائران، برگزاری برنامه های قرآنی با حضور قاریان ممتاز کشوری و بین المللی، برگزاری همایش های ویژه اهل سنت در مدینه و مکه با استقبال گسترده زائران اهل سنت، برگزاری همایش زائران ایرانی مقیم خارج کشور، تجلیل از خانواده معظم شهدا، ویژه برنامه های کاروان جانبازان و برگزاری همایش های" مقام و منزلت زن" و" اهل بیت علیهم السلام" در مدینه و همایش قدس در مکه که با حضور چشمگیر زائران کشورهای دیگر برگزار شد، به عنوان مهمترین برنامه هایی نام برد که در حج امسال با برنامه ریزی واحدهای مختلف بعثه با موفقیت برگزار شدند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر به دیدار با رؤسای بعثه های حج کشورها و وزرای امور دینی و اوقاف برخی کشورها در موسم حج اشاره کرد و این دیدارها را مایه توسعه همکاری های کشورهای اسلامی در حوزه آموزش و آماده سازی حجاج و زمینه ساز رفع مشکلات فرهنگی در حج دانست و گفت: پس از تبادل تجربیات و برگزاری جلسات کارشناسی با بعثه های سایر کشورها، زمینه برای انعقاد تفاهم نامه همکاری بین بعثه دو کشور ایجاد می شود که این همکاری های مشترک به ارتقای حج گزاری مسلمانان و رفع مشکلات کمک می کند.

وی یکی از اهداف همایش هایی که به ابتکار بعثه و با حضور گسترده زائران و شخصیت های غیرایرانی در موسم حج در مدینه منوره و مکه مکرمه برگزار می شود را توجه به" اتحاد اسلامی" دانست و گفت: هرگز به دنبال طرح مباحث طائفی و اختلافی در حج نیستیم. در حج به دنبال اتحاد اسلامی و حج گزاری آرام و مطلوب هستیم و تلاش می کنیم از ظرفیت های دولت یازدهم در حوزه دیپلماسی جهت بهبود روابط با عربستان سعودی بهره بگیریم.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در پیام خود که در مراسم برائت از مشرکین در صحرای عرفات قرائت شد، با صراحت و قاطعیت کامل، اهانت به مقدسات هر کدام از مذاهب اسلامی را حرام شرعی دانستند. مراجع عظام تقلید نیز همین نظر را ارائه داده اند.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از دیپلماسی حج برای کمک به دیپلماسی عمومی کشورهای اسلامی گفت: باید از تمام ظرفیت دیپلماسی خود برای توسعه روابط جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها استفاده کنیم و در این راستا تلاش می کنیم تجربیات فرهنگی و اجرایی خود در حوزه عملیات حج را به دیگر کشورها منتقل نماییم.

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی، با اشاره به روایات اسلامی، از حج به عنوان پرچم اسلام نام برد و با یادآوری اینکه" حج" فرصتی برای گرد هم آمدن رؤسای کشورهای اسلامی یا فرهیختگان و اندیشمندان مسلمان برای حل مشکلات جهان اسلام است، گفت: هر چه حج باشکوه تر برگزار شود سبب سربلندی بیشتر اسلام است لذا می توان از ظرفیت حج برای تحول در جهان اسلام استفاده کرده و حج را به پناهگاهی برای ملت های مسلمان تبدیل کنیم.

بر طبق این گزارش، سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت نیز در این نشست خبری از تشکیل ۶ کارگروه در حین عملیات حج برای آسیب شناسی خدمت رسانی به زائران خبر داد و گفت: در طول موسم حج امسال تا کنون یک هزار و ۵۰ ساعت جلسات کارشناسی در قالب این ۶ کارگروه تشکیل شده که به آسیب شناسی میدانی عملیات حج پرداخته اند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از خروج تعدادی از اقامتگاه های زائران ایرانی از گردونه اجاره برای ایام عمره و موسم حج آتی خبر داد و گفت: حدود ۵ درصد اقامتگاه های فعلی زائران ایرانی در مکه مکرمه از گردونه اجاره برای اقامت زائران کشورمان حذف می شوند.

اوحدی با تأکید بر استخراج نقاط قوت و ضعف عملیات خدمت رسانی به زائران ایرانی، از تهیه نامه ای به زبان عربی خطاب به وزیر حج عربستان خبر داد که طی آن نقاط ضعف در حوزه خدمت رسانی کشور میزبان به حجاج ایرانی ذکر می شود.

رئیس سازمان حج و زیارت از موافقت وزارت حج عربستان برای افزایش ۵۰ درصدی سهمیه جمهوری اسلامی ایران در عمره ۹۳-۹۲ خبر داد و با بیان اینکه برنامه زمان بندی عمره پیش رو تدوین و تقدیم نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی شده است، گفت: در عمره ۹۳ – ۹۲ در قالب برنامه ۱۰ روزه، زمینه تشرف بیش از ۷۵۰ هزار زائر ایرانی فراهم می شود.

وی با اعلام اینکه ثبت نام عمره از ۱۵ محرم شروع و در دو مرحله انجام می شود، ابراز امیدواری کرد: در ایام ماه صفر شاهد حضور عمره گزاران ایرانی در سرزمین وحی باشیم.

اوحدی همچنین از بسته شدن برنامه زمان بندی حج ۹۳ خبر داد و اظهار داشت: زمان ثبت نام حج تمتع ۹۳ از هفدهم ربیع الاول شروع و تا پایان دهه فجر کامل شده و کاروان های حج تمتع سال آتی نیز تا پایان اسفند ماه ۹۲ بسته می شود.

رئیس سازمان حج و زیارت بر ارتقای زیرساخت ها برای تبدیل جمهوری اسلامی ایران به مرکز ثقل ترانزیت زائران کشورهای مختلف تاکید کرد و در همین زمینه، از ساخت ترمینال زیارتی فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) با نظارت سازمان حج و زیارت خبر داد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات