معاون سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: بزودی طرح ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر با همکاری وزارت بهداشت در مدارس اجرا می شود.

به گزارش افکارنیوز ، محمد چینیان با اشاره به اجرای طرح ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر در مدارس، گفت: در اسناد آموزش و پرورش، ارتقای سلامت یکی از رویکردهای مهمی است که در دستور کار قرار گرفته و بر همین اساس مقرر شده با هماهنگی وزارت بهداشت، طرح ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر در قالب آموزش به دانش آموزان اجرایی شود.

وی افزود: این طرح یکی از استراتژی های اصلی آموزش و پرورش در حوزه سلامت است که به زودی جزئیات آن را اعلام خواهیم کرد.

چینیان درباره غربالگری پدیکلوز (شپش) در مدارس برای دانش آموزان، گفت: شپش یک حشره خون خوار خارج بدن است که افراد را در هر سن، جنس و سطح اجتماعی ممکن است آلوده کند، لذا این گونه نیست که این بیماری مختص به طبقه خاصی از جامعه باشد.

معاون سلامت وزارت آموزش و پرورش افزود: با توجه به اینکه مدارس جزو اماکن پرتراکم هستند، لزوم رعایت بهداشت در مدارس بیشتر باید مورد توجه قرار بگیرد، چرا که امکان شیوع این بیماری در این مکان بسیار زیاد است.

وی با بیان اینکه هر ساله آموزش و پرورش دستورالعمل مربوطه را بازبینی کرده و به استان های کشور ارسال می کند، گفت: راه های پیشگیری، کنترل و مقابله با آن از طریق این دستورالعمل به مدارس کشور در تمامی مناطق شهری و روستایی اعلام می شود.

به گفته چینیان، آموزش و ارتقای آگاهی دانش آموزان، مراقبان بهداشت، معلمان و والدین مهم ترین عامل در پیشگیری از شیوع این بیماری است و باید در این زمینه میزان آگاهی دانش آموزان و والدین بیش از سایرین ارتقا پیدا کند.

معاون سلامت وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه این آموزش ها همواره باید تداوم داشته باشد، اظهار کرد: سیاستی که آموزش و پرورش دنبال می کند، استفاده از ظرفیت کمیته های استانی و شهرستانی با همکاری وزارت بهداشت برای شناسایی و غربالگری این بیماری است تا این بیماری در بین دانش آموزان شیوع نیابد.

به گفته وی، برگزاری کارگاه های آموزشی و سایر آموزش ها از برنامه هایی است که می تواند به ارتقای آموزش های خانواده و مراقبین و معلمان در این زمینه کمک بسزایی داشته باشد.

چینیان ادامه داد: علی رغم اینکه یک ماه از آغاز سال تحصیلی گذشته، اما تاکنون هیچ گونه گزارشی از پدیکلوز در مدارس ارائه نشده است و توصیه ای که می توانیم به معلمان و والدین داشته باشیم، آموزش رعایت بهداشت و نظافت شخصی است، چرا که تمام بیماری های واگیردار به علت عدم رعایت مسائل بهداشتی و فردی است.

معاون سلامت وزارت آموزش و پرورش درباره کنترل شیوع آنفلوآنزا نیز که همه ساله با آغاز فصل سرما در بین دانش آموزان شیوع می ِیابد نیز، گفت: رعایت نکات بهداشتی در مورد آنفلوآنزا نیز بسیار حائز اهمیت است و باید شستن مداوم دست ها با صابون مایع قبل از خوردن میان وعده در مدرسه و همچنین پس از استفاده از سرویس های بهداشتی، به دانش آموزان آموزش داده شود تا کمترین ابتلا را به آنفلوآنزا داشته باشیم.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات