رئیس سازمان محیط زیست گفت: میزان بهره برداری از محیط زیست بسیار بیشتر از توان و ظرفیت آن است هم اکنون تالاب ها و رودخانه ها در شرایط بحرانی قرار دارند که باید فکری برای آنها کرد.

به گزارش افکارنیوز ، معصومه ابتکار شب گذشته با حضور در شبکه ۴ سیما درخصوص محیط زیست ایده آل اظهار داشت: محیط زیست ایده آل همان طبیعتی است که خداوند به صورت متناسب در جهان خلق کرده است و بهشتی را بر روی زمین در اختیار ما قرار داده است تا مشاهده کند می توانیم آن را حفظ کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که شما فعال محیط زیست، سیاستمدار یا فعال اجتماعی هستید، افزود: فکر می کنید این موضوعات با یکدیگر مغایرت دارد باید متوجه تمام نکات در کنار هم باشیم، امروز یکی از عوامل تخریب محیط زیست جنگ ها است بنابراین نمی توانیم دغدغه محیط زیست داشته باشیم اما دغدغه صلح یا نظام کارآمد و مردم سالار را نداشته باشیم.

رئیس سازمان محیط زیست در پاسخ به این پرسش که شما اشاره کردید در جهان امروز دست یابی به صلح یک توهم است این به این معناست که از رسیدن به صلح ناامید شده اید؟ گفت: هم اکون ناکارآمدی نهادهای مدعی در سطح جهان افزایش یافته است، هم اکنون سازمان ملل در ایفای رسالت اصلی خود یعنی حفظ صلح جهانی کارآمدی ندارد؛ گرایش به خشونت لطمات زیادی به جوامع انسانی زده است.

ابتکار درخصوص اینکه کلید رسیدن به صلح چیست؟ عنوان کرد: باید صلح را از درون خود آغاز کنیم یعنی ابتدا تلاش کنیم تا با خودمان به صلح برسیم و خودخواهی و خواسته های نفسانی را قربانی کنیم پس از رسیدن به صلح و آرامش با خود وارد مرحله صلح با انسان ها و بعد صلح به طبیعت می رسیم.

وی در پاسخ به این پرسش که شما در روزهای آغازین بازگشت دوباره به محیط زیست بخشنامه ها و دستورهایی را صادر کردید و دیدارهایی را نیز از محیط زیست داشتید مثلا از دریاچه ارومیه بازدید کردید در همین زمان نامه سرگشاده ای از سوی آقای دلاور معاون سابق سازمان محیط زیست منتشر شد که اعلام کرد شما محیط زیستی را تحویل گرفته اید که به میدان مین شبیه است. برای خنثی سازی این مین ها چه برنامه ای دارید؟ افزود: نباید بیشتر از این اتلاف وقت داشته باشیم و از فرصت ها به خوبی استفاده کرد، تلاش می کنیم تا از مشارکت مردم و سازمان های مردم نهاد در بحث محیط زیست بهره مند شویم و باید روش های زندگی و برخی تصمیمات دولتی را که منجر به لطمه به محیط زیست می شود را اصلاح کنیم.

رئیس سازمان محیط زیست در پاسخ به این پرسش که یکی از راهکارهای اصلی در دوران انتخابات بحث محیط زیست بود به نظر شما نقطه عطف دولت جدید برای توسعه پایدار چیست؟ عنوان کرد: رئیس جمهور به طور مشخص در برنامه هایش به مسئله محیط زیست پرداخته است و یک بند از ۱۱ بند برنامه پیشنهادی رئیس جمهور به مجلس مربوط به موضوع محیط زیست بود.

ابتکار گفت: ما به توسعه نیاز داریم و توسعه پایدار مسائل اجتماعی و اقتصادی را در کنار ملاحظات محیط زیست در نظر می گیرد بنابراین باید رویکرد توسعه حفظ محیط زیست باشد هم اکنون در بسیاری از زمینه ها تاخیر داریم و در بسیاری از موارد ممکن است طبیعت به نقطه ای برسد که غیر قابل بازگشت باشد. میزانی که از طبیعت بهره برداری می کنیم بسیار بیشتر از توان و ظرفیت آن است.

وی در پاسخ به این پرسش که شما ۸ سال به عنوان رئیس سازمان محیط زیست فعالیت می کرید و پس از آن ۸ سال از این مرحله دور بود اما با حضور در شورای شهر نیز همچنان نسبت به مسائل محیط زیست حساس بودید آیا حضور دوباره در سازمان محیط زیست را یک فرصت طلای می دانید؟ اظهار داشت: اگر لطف خداو پشتیبانی مردم همراه ما باشد این موضوع را یک فرصت می دانم که با همدلی یکدیگر بتوانیم تغییراتی را ایجاد و گذشته را جبران کنیم. باید روش هایی را پیش بگیریم که آسیب به طبیعت به حداقل برسد هم اکنون کمیته ای را در معاونت توسعه و مدیریت سازمان محیط زیست ایجاد کرده ایم تا واگذاریی هایی را که مغایر با قانون صورت گرفته است را اصلاح کند.

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به موضوع باغ گیاه شناسی نوشهر افزود: با دستور رئیس جمهور ماجرای باغ گیاه شناسی نوشهر متوقف شده است و امیدواریم منتفی نیز باقی بماند.

ابتکار در پایان عنوان کرد: رسیدگی به مسئله محیط بانان را مدنظر داریم همچنین هم اکنون تالاب ها و رودخانه ها در شرایط بحرانی قرار دارند که باید فکری برای آنها کرد.

انتهای پیام/در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات