مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی:

بالاخره مصرف هرویین از کراک پیشی گرفت. این را آمارهای خط ملی اعتیاد سازمان بهزیستی می گوید. زنگ های هشدار مدتی بود که به صدا درآمده بود و حالا موج هرویین که پس از اجرایی شدن برنامه های کاهش آسیب مهار شده بود دیگربار در حال بالاکشیدن است.

به گزارش افکارنیوز ، اینها همه در کنار اتفاقاتی است که در افغانستان در حال وقوع است و به افزایش تولید و توزیع هرویین به میزان بالا منجر می شود.
در مرداد بود که عباس دیلمی زاده - رییس جمعیت تولد دوباره - نسبت به بازگشت هرویین به کشور و بالارفتن مصرف آن هشدار داده بود و حال… فرید براتی سده، مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی با اعلام خبر افزایش روند مصرف هرویین نسبت به سال های گذشته گفت: هرویین در سال های گذشته پس از کراک رتبه چهارم را داشت، اما در شش ماهه اول سال جاری جای خود را با کراک عوض کرده و به رتبه سوم رسیده است. وی ادامه داد: ۱۵/۳۷ درصد تماس گیرندگان با خط ملی اعتیاد در ارتباط با تریاک، ۳/۵ درصد در ارتباط با هرویین، ۲/۲۲ درصد در ارتباط با کراک و ۱/۷۵ درصد در ارتباط با حشیش با خط ملی اعتیاد تماس گرفته اند.

طه طاهری، قائم مقام ستاد مبارزه با موادمخدر اظهار نگرانی کرد که مصرف هرویین از کراک در کشور پیشی بگیرد. وی با تایید نگرانی های یوری فدوتوف، رییس دفتر مبارزه با موادمخدر و جرم سازمان ملل درباره خروج نیروهای ناتو از افغانستان و افزایش تولید هرویین در این کشور، به تشریح آخرین وضعیت مصرف هرویین در کشور، وضعیت کشت خشخاش و تولید هرویین در افغانستان و… پرداخت.

وی از الزام اجرای طرح جایگزینی مخدر های کم خطر با پرخطر در میان معتادان خبر داد و با اشاره به نتایج طرح شیوع شناسی اعتیاد که جهاد دانشگاهی به سفارش ستاد مبارزه با موادمخدر در سال ۹۰ انجام داده بود، گفت: «در این تحقیق تریاک با ۵۵ درصد در صدر مخدرهای مصرفی بود و در ادامه شیشه با ۲۶ درصد، کراک با ۱۵ درصد و هرویین با ۹ درصد در جایگاه های بعدی قرار داشت ضمن اینکه همپوشانی آمارها به دلیل چندمصرفی برخی معتادان بوده است. »

طاهری با بیان اینکه به علت همسایگی با افغانستان کشور ما در مسیر ترانزیت هرویین قرار گرفته است و هرویین در مسیر ترانزیت نشتی دارد، گفت: «باید تدبیر کنیم تا موادمخدر کم خطر تر جایگزین مخدر های پرخطرتر برای معتادان شود. » وی تاکید کرد: «نگرانی های جدی در زمینه افزایش تولید هرویین در افغانستان وجود دارد و راهکارهایی را هم برای مقابله با این موضوع در نظر گرفته ایم؛ از جمله پاداش ها برای کشف مخدرهای پرخطر از جمله هرویین و دستگاه های مقابله کننده هم موظف شده اند بیشترین ضربه ها را به قاچاقچیان مخدر های پرخطر بزنند. »

وی در ادامه گفت: «در افغانستان سندی بالادستی وجود دارد به نام برنامه استراتژیک مبارزه با موادمخدر افغانستان که مسوولان دولتی افغانستان با کمک نیروهای غربی برای افغانستان نوشتند. در این برنامه یک بند وجود دارد که در آن ذکر شده در مناطقی با تولید موادمخدر مبارزه می شود که توقف کشت و تولید موادمخدر برای مردم منطقه ایجاد مشکلات معیشتی نکند. این بند منشأ فساد بسیاری در منطقه و در عمل موجب افزایش تولید موادمخدر و کشت خشخاش در افغانستان شده است. به بهانه اینکه زیرساخت وجود ندارد و معیشت مردم افغانستان در خطر می افتد و به موجب این سند بالادستی هیچ اراده قوی ای برای کاهش کاشت از ۱۲سال گذشته تا به امروز وجود نداشته است و آینده امیدوارکننده ای هم وجود ندارد. »

وی ادامه داد: «در ۱۲سال گذشته و همزمان با حضور نیروهای ناتو در افغانستان تنها در دو سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ تولید موادمخدر در افغانستان کاهش پیدا کرد و آن هم نه به خاطر کاهش سطح زیر کشت بلکه به خاطر شیوع آفت بود. در ابتدای ورود نیروهای ناتو، میزان تولید ۲۵۰تن بود اما اکنون به ۹ هزارتن در سال رسیده است. هیچ سازمان بین المللی ای هم در افغانستان برنامه ای برای کنترل و کاهش قیمت و تولید موادمخدر ندارد. در مذاکرات هم عنوان می کنند که «اگر ما بگوییم خشخاش کشت نکنند مردم و کشاورزان را در تقابل با خودمان قرار می دهیم. » تهدید خروج نیروهای ناتو، افزایش نیروی تروریست ها و نیروهای طالبان و افزایش تولید هرویین وجود دارد. »

وی گفت: «در حال حاضر یک میلیون و۷۰۰ هزارنفر معتاد به هرویین در افغانستان وجود دارد، چندین میلیون نفر در روسیه مبتلا به اعتیاد شده اند. برنامه تجارت غیرقانونی موادمخدر در حال افزایش است و غربی ها هم در این مساله دخیل هستند. سطح زیر کشت در افغانستان به ۱۲۴ هزارهکتار رسیده است و علت واقعی خروج ناتو از افغانستان مشخص نیست در حالی که وضعیت کشت و تولید هرویین در افغانستان نابسامان تر از همیشه است. »
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات