اینکه عرفان حلقه با ادعای فرادرمانی توانسته است عده زیادی را همراه خود سازد، واکنش های متفاوتی را میان کارشناسان علم پزشکی و دینی برانگیخته است، به راستی این فرقه در درمان بیماری ها موفق بوده است؟ !

به گزارش افکارنیوز، گفته می شود اخیراً چند نفر از مربیان فرقه کیهانی به علت فعالیت های غیرقانونی بازداشت شده اند، این در حالی است که «م. ع. ط» سرکرده عرفان کیهانی به جرم اعمال غیرقانونی و غیرشرعی مدتی است در زندان به سر می برد.

از جرایم این فرقه انجام فعالیت غیرقانونی در سطح کشور است که به همین منظور مجوز مؤسسه کیهانی از طرف مقام قضایی لغو شده است و این کلاس ها غیرقانونی شناخته می شود و با کسانی که مبادرت به تشکیل این کلاس ها کنند برخورد قضایی خواهد شد.

رئیس فرقه که در اواسط دهه هفتاد شمسی با ادعای فرادرمانی آرام آرام شروع به فعالیت کرد، در سال ۱۳۸۳ تلاش کرد که در قالب یک مؤسسه به فعالیت خود ادامه دهد.

هر چند که رئیس فرقه چندین بار احضار و دستگیر شده و به وی تذکراتی مبنی بر تخلفات قانونی داده اند، اما در غیاب او مسترهایش -بالاترین اعضای عرفان حلقه (مربیان) - پنهانی فرقه او را رهبری می کنند، از نکات جالب توجه این است که «م ع. ط» با اینکه مدرک دیپلم او توسط مراجع علمی محرز نشده است، در برخی مجامع خود را مهندس یا دکتر معرفی کرده است.

سرگذشت ابهام آمیز رئیس عرفان حلقه برای پیچیدگی شخصی او همچنان سایه انداخته است، «م. ع. ط» که مدت ها در خارج از کشور به سر می برده است با آشنا شدن با برخی از روش های فرقه ای و تلفیق داده های آنان به ایجاد عرفان حلقه مبادرت کرده، بعد از انجام فعالیت های غیر قانونی و شکایت شاکیان خصوصی و برخی از نهادها و سازمان ها مانند وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی زندانی شده است.

وی سه سال پیش بعد از تعهد دادن برای شناخت عوامل و همکاری بیشتر در این زمینه آزاد شد؛ ولی پس از آزادی به جای همکاری سعی کرد از فرصت به دست آمده نهایت استفاده را ببرد و تشکیلات خود را سامان دهد، همچنین در این مدت با خارج از کشور ارتباط برقرار کرد.

در همین راستا به سرعت ارتباط با کشورهای آسیای میانه برقرار کرد و با اخذ مبالغی از مربیان خود از دانشگاه های برخی کشورهای آسیای میانه مدرک دکترا را -به هیچ وجه این مدارک از سوی آموزش عالی و وزارت بهداشت و درمان مورد قبول نیست- دریافت کرد، البته از آنجایی که مدرک دکترای وی مشروط به ارائه مستندات علمی بوده، خود به خود از سوی دانشگاه ارائه کننده مدرک پس از اتمام مهلت داده شده ملغی اعلام شد، در چنین شرایطی که «م. ع. ط» هیچگاه نتوانست ادعای خویش مبنی بر علم بودن دانسته های خود را در محافل علمی جهان به اثبات برساند، اما باز هم بدون دارا بودن ماهیت علمی همچنان بر فرادرمانی و اندیشه های خود اصرار دارد!

به منظور آشنایی بیشتر با ادعای رئیس فرقه شعور کیهانی مبنی بر فرادرمانی برخی از فیلم های جلسات آموزشی وی را با حضور سه کارشناس و منتقد عرفان حلقه مورد بازبینی قرار دادیم، چیزی که در بیشتر این جلسات خودنمایی می کرد «م. ع. ط» سعی می کرده به اصطلاح خودش بعد از فرادرمانی و یا تشعشع دفاعی وانمود کند با برون ریزی این افراد در بهبودی بیماری آن ها موفق بوده است، در حالی که کارشناسان برنامه نظرات دیگری داشتند که در ادامه می آید:

*محمدی: شفای موقت غیرمعمول با شکست روبرو شده است


محمد محمدی کارشناس فرقه ها ابتدا در پاسخ به اینکه تا چه حد ادعای شفای بیماری توسط رئیس فرقه کیهانی اثبات شده است، به تقسیم بندی شفا یا درمان در ماهیت بیرونی پرداخته و ابراز می دارد: با توجه به مبانی دین اسلام اعتقادمان این است که شفا و سلامتی کامل عضو بیمار شده وجود دارد، به گونه ای که یک انسان با توسل به بارگاه الهی و ائمه معصومین (ع) می تواند شفا یابد که این نوع شفا دائمی است و انسان به سلامتی کامل آن عضو دست پیدا می کند.

وی با اشاره به اینکه در شفای موقت غیر معمول حاصل از فرادرمانی شعور کیهانی شفای کامل به دست نمی آید، می افزاید: ما این نوع شفا را الهی نمی دانیم، حتی نمی توان از آن به عنوان فرادرمانی نام برد، بلکه فرا دارویی است که در عرفان حلقه سعی می کند از طریق اتصال و نظر به ظاهر در فرد بهبودی حاصل کند که یک ادعای بیهوده ای است.

محمدی در ادامه به برخی از مبانی اندیشه ای «م. ع. ط» اشاره می کند و اظهار می دارد: رئیس شعور کیهانی سلسله رسالت الهی (خداوند، پیامبران و امامان) را قبول ندارد و معتقد است که اگر اتصالی قرار است اتفاق بیفتد باید از طریق روح القدس-روح الامین یا جبرئیل- صورت بگیرد! در واقع وی تلاش می کند این گونه القا کند که مبانی اندیشه ای او از طریق وحی و الهاماتی از مرکز هوشمند جهان بوده است. حالا این مرکز هوشمندی کجای جهان است؟ این را ظاهراً فقط او می داند و بس.

*ماجرای عرفان حلقه و سال ۲۰۱۲


وی می افزاید: رئیس فرقه کیهانی در یکی از جلسات سخنرانی خود در کمیته عرفان این فرقه درباره ماجرای نازل شدن قرآن بر قلب پیامبر (ص) این چنین بیان می کند که پیامبر (ص) چون به واژه های عربی آشنا بوده همانند من که یک نویسنده هستم و با واژه ها آشنا هستم و می نویسم، وی نیز قرآن را این گونه نوشته است! که این سخنان «م. ع. ط» در همان جلسه مورد واکنش یکی از مسترها قرار می گیرد و می گوید: همه ما می دانیم پیامبر (ص) امی بوده و هیچ گونه سواد خواندن و نوشتن نداشته است و قرآن از سوی خداست.

این کارشناس فرقه با اشاره به اینکه طبق نص قرآن کریم معتقد هستیم که رسول اکرم (ص) مطابق با هوا و هوس خود سخن نمی گوید و هر آنچه بیان می کند بر اساس وحی الهی است «یَنطِقُ عَنِ الْهَوَی، إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْیٌ یُوحَی» ، می گوید: این سخنان رئیس فرقه کیهانی قابل اثبات نیست، در صورتی وی این ادعا را مطرح می کند که هر پیامبر و نبی ای که از سوی خدواند بر بشر فرستاده می شد دارای معجزه است، در حالی که «م. ع. ط» با این ادعاهای خود نتوانسته است از خود معجزه ای ارائه دهد!

وی درباره شاهد این ادعای خود به ماجرایی اشاره می کند و می افزاید: رئیس این فرقه معتقد است که در آخر الزمان عرفان حلقه تنها فرقه ای است که می تواند جهان را از بحران نجات دهد و بر اساس این ایده معتقد بود که در سال ۲۰۱۲ همه چیز رو به نابودی می رود و این رئیس فرقه کیهانی است که می تواند جلوی نابودی جهان را بگیرد. در حالی که در همین سال وی به زندان افتاد و هیچ اتفاق ناگواری برای انقراض جهان پیش نیامد.

*قاسمی: عرفان حلقه از نیروهای شیطانی برای درمان موقت استفاده می کند


حجت الاسلام والمسلمین محمودرضا قاسمی نیز که یکی از منتقدان این فرقه است، از زاویه دیگر به موضوع نگریسته و با اشاره به اینکه «م. ع. ط» در قالب فرادرمانی خود در اشخاص مختلف موجب بغرنج شدن بیماری آن ها شده است، می گوید: در واقع رئیس عرفان حلقه با ورود نیروهای منفی در بدن اشخاص موجب شده است که راه و تسلط اجنه و نیروهای شیطانی را به درون آن ها باز کند، وی نام آن را برون ریزی (ویروس های شبکه منفی) گذاشته است، اما در حقیقت درون ریزی آن نیروها است و در این شرایط فرد بعد از ترک اتصال شاهد عود بیماری و حتی وخیم شدن بیماری اش نسبت به قبل می شود، یعنی اینها برون ریزی ندارند بلکه در اصل درون ریزی دارند و شاهد این گفته هم افراد آسیب دیده هسند که هر کدام مدت هاست دچار این وضعیت شده و بهبودی نیافته اند.

وی با بیان اینکه فرادرمانی ادعایی رئیس عرفان حلقه مبتنی بر پشتوانه الهی و دینی نیست، آن درمان کوتاه را خاستگاه نیروهای منفی می خواند و می افزاید: در کتابخانه شخصی «م. ع. ط» کتاب های بسیاری از فرقه های انحرافی نظیر کابالا، ریکی، بودا و غیره به چشم می خورد که بیشتر آن ها توسط وی بارها خوانده شده و در کنار صفحات این کتاب ها حاشیه ها، خط کشی زیر جمله ها و حتی یادداشت برداری از مفاهیم و آموزه های فرقه های انحرافی به کرات به چشم می خورد.

*سفر چند ماهه رئیس عرفان حلقه به ژاپن


قاسمی در اثبات ادعای خویش به سفر چند ماهه رئیس عرفان حلقه به ژاپن اشاره می کند و این چنین اظهار می دارد: میان شعور کیهانی و ریکی ژاپنی شباهت های بسیار یافت می شود که نشان می دهد «م. ع. ط» به شدت از آن تأثیر پذیرفته و با توجه به آشنایی که نسبت به دیگر فرق انحرافی داشته است مبانی اندیشه ای خود را شکل داده است.

وی ادامه می دهد: فرقه ریکی اعتقاد دارد که از طریق روح ریکی می تواند به اوج برسد (در حالی که عملاً این اتفاق نمی افتد بلکه آن ها با اعتراف مسترهای فرقه با روح های سرگردان ارتباط برقرار می کنند! ) در عرفان حلقه هم اعتقاد به اتصال از طریق شعور کیهانی است (خدا و آموزه های دینی جایی ندارند) ، واژه «مستر» در ریکی و عرفان حلقه یک مفهوم را دارد، همچنین شباهت های سمبلیک در این دو فرقه به چشم می خورد، در ریکی سمبل های کتبی و در عرفان حلقه سمبل های شفاهی وجود دارد. ظاهرا رئیس این فرقه «ریکی» را در سفر به ژاپن در اوایل دهه ۶۰ آموخته و از همان جا مسیر ارتباط خرافی با ارواح (کالبد ذهنی) را آموخته است، ارتباط با ارواح بر اساس علوم وحیانی و عقلی رد شده است.

*تقدس شیطان و نقش ویروس های شبکه منفی در افراد جن زده!


این منتقد عرفان کیهانی با اشاره به اینکه در یکی از جلسات مناظره بارها سعی شد تا رئیس فرقه جمله «اعوذ بالله من الشیطان الرجیم» را بر زبان جاری سازد و وی از گفتن آن امتناع کرد، اعتقاد به تقدس شیطان را یکی از مهم ترین نقدهای وارد بر این فرقه می داند و می گوید: در تشعشع دفاعی وی معتقد است که موجودات غیر ارگانیک و کالبدهای ذهنی (روح های سرگردان) و ویروس های شبکه منفی را از درون انسان ها خارج می سازد! ، نه تنها این کار به واقع صورت نمی گیرد، بلکه زمینه ورود نیروهای منفی به روح و روان افراد را فراهم می سازد و اکثر افرادی که وارد حلقه تشعشع دفاعی شده اند، دچار روان پریشی شده و در نهایت در بیمارستان های روانی بستری شده اند.

*گلبازگیر: رد پای مبانی اندیشه های عرفان حلقه در کتاب های فرقه های شرقی و غربی یافت می شود

مریم گلبازگیر، مدیر سایت «نجات از حلقه» که خود دو ترم از کلاس های حلقه را سپری کرده و از این فرقه جدا شده است، در ابتدای سخنان خود اظهار می دارد: با توجه به اینکه علاقه مند به مباحث پژوهشی بودم، سعی کردم که ببینم اندیشه های رئیس عرفان حلقه از کجا شکل گرفته است، به همین دلیل آموزه های شعور کیهانی را در کتاب ها جست وجو کردم تا اینکه در یکی از کتاب های «کارلوس کاستاندا» با عبارت «موجودات غیر ارگانیک» برخورد کردم؛ حال آنکه «م. ع. ط» مدعی است همه مفاهیم حلقه به او الهام شده و او اولین بازگو کننده آنهاست؛ پس نباید در جای دیگر مشابه این مفاهیم یافت شود.

وی ادامه می دهد: بعد از این بود که کنجکاوی من بیشتر شد و خواستم بدانم که ریشه های بقیه مباحث رئیس عرفان حلقه کجاست که با تحقیق بیشتر دریافتم که می توان مبانی اندیشه ای آن را در بسیاری از فرق و عرفان های کاذب نظیر کابالا، شمنیزم و… پیدا کرد.

گلبازگیر در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا از نزدیک شاهد بهبودی همکلاسی هایش در حلقه فرادرمانی بوده است، این گونه جواب می دهد: در وهله اول برخی از بیماری ها درمان می شود؛ مانند دست دردی که خود من داشتم و خوب شد، اما بعد از مدتی دوباره بیماری من بازگشت، در بقیه اشخاص هم همین طور است، شاید درمانی صورت بگیرد؛ اما موقتی است و هنگامی که باز گردد، بیماری با شدت بیشتری بر می گردد.

وی می افزاید: البته اصل قضیه را نمی توان نفی کرد، به نظر من اتصالاتی اتفاق می افتد، اما اتصالات وحیانی نیست. به نظرم طاهری جادو می کند، البته انرژی این جادوها محدود است و تنها روی بعضی افراد – که آمادگی دریافت دارند- اثر می گذارد. اگر این گونه نباشد، پس چطور می شود که برخی افراد به آن شدت روان پریش می شوند!

بر اساس این گزارش، این روزها که «م. ع. ط» در زندان به سر می برد، در برخی از موارد اتهامی به اشد مجازات که شامل پرداخت جریمه نقدی یا چند سال محکوم به حبس می شود، مسترهایش همچنان به فعالیت غیرقانونی خود در جامعه ادامه می دهند که با توجه به لغو پروانه این مؤسسه ادامه این فعالیت ها غیر قانونی است و مراجع قضایی موظف به پیگیری اند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات