بسیاری از شهروندان تهرانی چند روز است صبحشان را با پوسترها و بنرهایی با عنوان «صداقت آمریکایی» آغاز می کنند. این پوسترها در همه نقاط شهر هستند هر جایی که امکانی برای بهتر دیده شدن بوده یک پوستر «صداقت آمریکایی» نصب شده است.

به گزارش افکارنیوز ، نمایندگان مجلس گفته اند در جلسه روز یکشنبه (فردا) این موضوع را در کمیسیون امور داخلی و شوراها بررسی می کنند. پیگیری های «بهار» برای تماس با طراحان پوسترها هم درنهایت به این نتیجه رسید که آن ها به زودی در بیانیه ای پاسخ منتقدان را خواهند داد. منتقدانی که نصب این پوسترها را اقدامی سیاسی علیه دولت روحانی می دانند و موافقان آن معتقدند که جامعه نسبت به موضوع مذاکره با آمریکا واکنش دارد و به این ترتیب واکنشش را نشان داده است.

حمیدرضا مقدم فر، معاون فرهنگی سپاه با چنین دیدگاهی به «بهار» گفت: «من پوسترها را ندیده ام و درباره آن ها نمی توانم نظری بدهم اما در بحث اخیر مذاکره دولت با آمریکا نکته ای هست که موجب نگرانی جامعه و مردم شده و آن نکته این که فضای مذاکره و نرمش مورد سوءاستفاده قرار نگیرد و مبادا بعضی تصور کنند در این فضا می توان از ارزش های انقلاب و آرمان های امام عبور کرد. »

به گفته معاون فرهنگی سپاه مردم ایران سال ها شاهد بی عهدی و عهدکشی از آمریکایی ها بودند و در نظر آن ها دولت آمریکا قابل اعتماد نیست و این غیرقابل اعتماد بودن به مردم ثابت شده و حالا بخشی از این بی اعتمادی در پوسترهای اخیر نمایان شده است.

در ادامه نقد و نظرها، تعدادی از اعضای شورای شهر تهران دیروز نسبت به این پوسترها واکنش نشان داده و خواستار رویکرد هوشمندانه تر شهرداری در مسائل سیاسی شدند.

اما این پوسترها چطور و در چه شرایطی در تهران نصب شدند؟ پرسش‎ هایی که یک نفر پاسخ های دقیقی برای آن ها دارد، محسن پیرهادی، مسئول بسیج شهرداری تهران که خودش می گوید: «طرح این پوسترها در راستای منافع نظام بود و من هم مانع نصب آن ها نشدم. » با او درباره جزییات نصب پوسترهای «صداقت آمریکایی» ، گفت وگو کردیم:

آقای پیرهادی مجموعه بنرها و پوسترهایی با عنوان «صداقت آمریکایی» در هفته گذشته در تهران نصب شد، گفته شده این تصاویر با حمایت شهرداری تهران نصب شدند، شما در این باره اطلاعی دارید؟

تعدادی از تشکل های خودجوش مردمی این پوسترها را طراحی و نصب کرده اند و پیش از این که نصب کنند به ما اطلاع داده بودند.

یعنی شهرداری تهران برای نصب این پوسترها مجوز صادر کرده است؟

شهرداری تهران نه؛ ما در بسیج شهرداری تهران اطلاع داشتیم و مانع از نصب این پوسترها و تصاویر نشدیم چون محتوای آن ها را خارج از سیاست های نظام ندیدیم.

چطور ممکن است این تعداد پوستر با این گستردگی بدون اطلاع مجموعه شهرداری در پایتخت نصب شده باشد؟
امکان دارد چون بسیج یک مجموعه مستقل در شهرداری است. اصولا تشکیلات بسیج در همه سازمان ها و نهادها از جمله در شهرداری تهران تشکیلات مستقلی دارند و به طور مستقل هم عمل می کنند. یک روز پیش از نصب پوسترها در جلسه ای به من گفتند که قرار است این کار انجام شود، نگران این بودند که ممکن است پس از نصب این پوسترها را جمع کنند یا هنگام نصب کسی مانع آن ها شود به همین دلیل با من صحبت کردند و من هم روند کلی کار را در راستای فرموده های مقام معظم رهبری دیدم و مانع نشدم.

شما مجموعه پوسترهای «صداقت آمریکایی» را پیش از نصب در سطح شهر دیده بودید؟

همه پوسترها را ندیده بودم، محتوا و رویکرد اصلی را می دانستم، موضوع را هم به ما گفته بودند بعد هم که در سطح شهر نصب شد، دیدم با عقیده من همسو است.

پس مجوز نصب این پوسترها را بسیج شهرداری تهران صادر کرده است؟

مجوز که نه، این طور نبوده که بسیج شهرداری به صورت مکتوب تاییدیه صادر کرده باشد، من دیدم کار خوبی انجام می دهند و مانع نشدم، گفتم اگر جایی به مشکل خوردید بگویید ما حمایت می کنیم.

در تهران برای نصب یک پارچه تبلیغاتی حراج فروشگاه ها مثلا در ابعاد ۳۰ در ۷۰ هم مجوز لازم است و اگر نباشد بلافاصله پارچه را پایین می آورند، این تشکل های خودجوش مردمی که شما می فرمایید برای نصب این همه پوستر آن هم با موضوع سیاسی دچار مشکل نشدند، چطور کسی به آن ها خرده ای نگرفته است؟
گفتم که ما از کلیت کار حمایت کردیم، به من گفتند و من هم گفتم هرجا با مشکلی مواجه شدید و اگر کسی مانع شد بگویید ما حمایت می کنیم.

چه تشکل هایی برای طراحی و نصب این پوسترها اقدام کردند؟

تعدادی از تشکل های مردمی و انقلابی که به طور داوطلبانه و خودجوش فعالیت می کنند. این کار با محوریت خانه طراحان انقلاب اسلامی و سازمان فرهنگی هنری اوج انجام شده که یکی از پیشگامان اقدامات فرهنگی و هنری با رویکرد ارزشی در کشور است، آن ها طراحی و اجرا را برعهده داشتند.

آقای پیرهادی آیا نصب پوستر و تبلیغات محیطی در تهران آن هم با مضامین سیاسی این قدر ساده است و سایر تشکل ها می توانند به این راحتی این تعداد پوستر را یک شبه در تهران نصب کنند؟
عرض کردم کسی حق کار بدون هماهنگی و بدون مجوز ندارد و من اصل کار را دیده بودم، تایید کرده بودم و الان هم مسئولیت این کار را می پذیرم. نصب هر تبلیغاتی در تهران ضابطه مند و قانونی است و البته که کسی نمی تواند در تهران هر پوستر و تبلیغاتی را نصب کند و باید مجوز بگیرد. در ارتباط با تشکل های دیگر هم اگر با شهرداری هماهنگ کنند ایرادی ندارد و می توانند در مناسبت ها از فضاهای محیطی تهران استفاده کنند. به هرحال سازمان فرهنگی و هنری اوج که در زمینه طراحی و نصب پوسترهای اخیر فعال بوده سازمانی با سابقه شناخته شده و در حوزه کارهای ارزشی خوشنام بوده است و به همین دلیل هم حمایت کردیم.

آیا بسیج شهرداری اجازه ورود به کار سیاسی را دارد؟ شما فکر نکردید این پوسترها می تواند به نوعی مداخله در پیشبرد امور سیاسی دولت باشد؟
به هرحال این پوسترها به مناسبت ۱۳ آبان طراحی و نصب شده و ما این کار را خارج از وظایف ارزشی بسیج ندیدیم و به همین دلیل حمایت کردیم و مانع نشدیم. کار فرهنگی و ارزشی بسیج، صیانت از آرمان حضرت امام (ره) و منویات مقام معظم رهبری است و هرجا که احساس تکلیف کنیم با هماهنگی مسئولان و نیروهای خودمان، اقدام و فعالیت می کنیم. این موضوع هم از روال عمومی برنامه ها و اقدامات بسیج خارج نبوده، گروه های مختلف ارزشی عموما به طور خودجوش طرح هایی را می دهند و شهرداری هم قسمت بسیج را می گویم مانع نشده چون این پوسترها را خارج از سیاست های نظام ندیده است.

آقای قالیباف هم از نصب این پوسترها اطلاع داشتند؟

فکر نمی کنم ایشان اطلاع داشته باشند و هماهنگی کلی با من انجام شده بود.

یعنی شما در این باره با آقای قالیباف مشورتی نکردید؟

خیر. موضوع این کار فرهنگی و ارزشی بسیج بود و طبق روال قبل انجام شد.

منتقدان این اقدام می گویند عده ای با طراحی و نصب این پوسترها درصدد افزایش فشارها بر تیم مذاکره کننده دولت بوده اند، نظر شما چیست؟
ما حمایت کننده دولت در مذاکرات هسته ای هستیم، حوزه تخصصی من روابط بین المللی است و حتما طوری عمل نمی کنیم که با حرکت دولت در این شرایط مغایر باشد یا آن را خنثی و تضعیف کند. به هرحال تا جایی که مقام معظم رهبری از تیم مذاکره کننده حمایت کنند ما هم در بسیج حمایت می کنیم اما حتما این نگاه در ما وجود دارد که باید پشتیبان دولت باشیم و هستیم اما درعین حال وظایف دیگری هم داریم که انجام می دهیم. من معتقدم برخلاف آنچه منتقدان می گویند، این پوسترها و حرکتی که انجام شده در راستای کمک به دولت برای پیشبرد مذاکرات بوده است. به هرحال دنیا باید بداند که دولت در چه شرایط داخلی در حال پیشبرد این مذاکرات است.

شما بازتاب های نصب این پوستر در رسانه های جهان را دنبال کرده اید؟

بازتاب ها را پیگیری نکردم اما اگر بازتاب داشته باشد خوشحال می شوم.

این اقدام انعکاس گسترده ای در رسانه های جهانی داشته و بسیاری از تحلیل گران رسانه های غربی و عربی این موضوع را نشان دهنده حاکمیت چندگانه در ایران و نشانه تلاش افراطیان برای بر هم زدن مذاکره ارزیابی کردند، باز هم فکر می کنید این اقدام نقش کمکی به دولت داشته است؟
ایران در حال مذاکره با کشورها و قدرت هایی است که سابقه خوبی ندارند. این تحلیل ها هم طبیعی است چون آن ها می بینند که در این پوسترها چهره واقعی خودشان ترسیم شده و این طور واکنش نشان می دهند چون نگرانند که چهره واقعی آن ها برای مردم بیش از این آشکار شود. در چنین شرایطی قدرت رسانه ای آن ها به این سمت می رود که داخل کشور اختلاف ایجاد کنند. آنچه در این پوسترها ترسیم شده تنها بخشی از سابقه آمریکاست، قسمت بسیار کوچکی از جنایات آمریکایی ها که بر کسی پوشیده نیست.

این پوسترها مساله مخفی و پنهانی را روشن نکرده اند. آقای اوباما بعد از مذاکره ایران را تهدید کردند که گزینه نظامی همچنان روی میز است در همین پوسترها هم می بینید که طرف مذاکره کننده آمریکایی اسلحه در دست دارد، این عین همان واقعیتی است که اتفاق افتاده است. نمونه دیگری که بخواهم مثال بزنم صحبت های خانم شرمن است که از طرف آمریکا در مذاکرات ۱+۵ با ایران حضور داشت، پس از مذاکرات در گزارش خود به سناتورهای آمریکایی گفت: به طرف ایرانی اعتماد ندارد، زیرا فریب و دروغ بخشی از ژن ایرانی هاست. این نشان دهنده نگاه توهین آمیز و از بالا به پایین آن ها به ایران است و این که همیشه می خواهند با پیش شرط سلطه و قدرت نظامی با ایران مذاکره کنند.

در این پوسترها طرف ایرانی که روبه روی نماینده آمریکا نشسته، تداعی کننده چهره آقای ظریف، وزیر امور خارجه دولت روحانی است، این تصویر را که دیدید چنین برداشتی نداشتید؟
من از این پوستر چنین برداشتی نداشتم و ندارم، به هیچ وجه بحث اشخاص یا دولت در میان نبوده است. لازم است از آقای ظریف که با وجود بیماری برای پیشبرد مذاکرات و در جهت تامین منافع ملی کشور به ژنو سفر کردند تشکر کنیم نه این که خدای نکرده بخواهیم ایشان یا تیم مذاکره کننده را تضعیف کنیم. تاکید می کنم آنچه ارائه شده در راستای فرمایش های مقام معظم رهبری است که فرمودند من به دولت آمریکا بی اعتماد هستم.

بعد از نصب این بنرها و پوسترها آیا تماسی مبنی بر مخالفت یا این که این تصاویر را از سطح شهر جمع کنید نداشتید، فرد یا افرادی به شما اعتراض نکردند؟
ما هیچ مخالفتی نداشتیم. اصولا نیروهای متدین و مومن و انقلابی و کسانی که نسبت به حرکت های جمهوری اسلامی و دشمنان کشور حساس و آگاه هستند از این حرکت های خودجوش استقبال می کنند البته ممکن است که افراد من باب سلیقه حرفی درباره گرافیک پوسترها داشته باشند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات