رییس مرکز تحقیقات ناباروری همدان گفت: زوج های نابارور از ابراز بیماری خود خجالت می کشند.

به گزارش افکارنیوز، دکتر مرضیه فریمانی اظهار کرد: آمار نشان می دهد بین ۱۰ تا ۱۵ درصد زوجین نابارور هستند.

وی تصریح کرد: بعضی مشکلات ناباروری ساده و پیش پا افتاده است و با روشهای طبی درمان می شوند، بعضی نیاز به جراحی دارند و مشکلات پیشرفته نیز با کمک خدمات درمان باروری (IVF) قابل درمان است.

وی ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد درمان های ناباروری با مشکلاتی مانند عدم تخمک گذاری زنان در سنین پایین منجر به موفقیت می شود اما در مسائل عمیق تر در هر نوبت درمانی بسته به سن زوجین (زیر ۳۰ سال) بین ۲۰ تا ۳۰ درصد و بالای ۳۷ سال کمتر اثربخش است.

وی با بیان اینکه در مرکز تحقیقات باروری بیش از دوقلو ترجیح داده نمی شود، تصریح کرد: با توجه به خطرات و عوارضی همچون زایمان زودرس که در چندقلوزایی شناخته شده ترجیح می دهیم باروری بیش از دوقلو نباشد هر چند همکارانی که در خارج از حوزه ناباروری اقدام به درمان زوجین نابارو می کنند چندقلوها را به وجود می آورند.

آمار چند قلویی در چند سال اخیر کاهش یافته است

دکتر فریمانی با اشاره به اینکه در مرکز تحقیقات ناباروری آمار دوقلویی بیشتر است، خاطرنشان کرد: آمار چند قلویی را در چند سال اخیر کاهش داده ایم چرا که عوارضی همچون زایمان زودرس در باروری چندقلوزایی بیشتر است.

وی در ادامه گفت: تحقیقات این مرکز در زمینه های مختلفی همچون ناباروری زنان و عوامل موثر بر آن، در زمینه خدمات درمان ناباروری (IVF) و بیماری هایی که بر ناباروری تاثیرگذار هستند، انجام می شود.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی همدان اعلام کرد: در حال حاضر علل ناباروری بین زوجین مساوی است و ۱۵ درصد موارد نیز هر دو زوج درگیر این قضیه هستند که درمان آن مشکل تر است.

وی اذعان کرد: تعداد مراجعه کنندگان با عوامل مردانه با توجه به هزینه های بالای دارویی بیشتر است اما زنان به علت مشکلات اجتماعی و اقتصادی قادر به درمان نیستند مگر اینکه شاغل باشند تا بتوانند از پس هزینه ها برآیند.

دکتر فریمانی ادامه داد: با توجه به اینکه آستانه تحمل مردان نسبت به زنان پایین تر است پس از تشخیص ناباروری ترجیح می دهند جدا شوند و زندگی جدید تشکیل دهند اما خانم ها همواره به دنبال راه حلی برای رفع مشکل هستند.

وی اضافه کرد: ناباروری از عوامل جدایی زوجین است به طوری که دریافت مشاوره نامناسب نیز می تواند در جدایی آنان موثر باشد.

هزینه های دارویی ناباروری بالاست

وی در ادامه درباره هزینه های درمان ناباروری اظهار کرد: هزینه ها در مراکز تحقیقات ناباروری نسبت به مراکز دیگر پایین تر است چرا که این مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی هستند. بیمه هزینه درمان و دارو را پرداخت می کند اما با توجه به اینکه اغلب داروها با ارز وارد می شوند در چند سال اخیر هزینه های زیادی به خود اختصاص می دهد.

دکتر فریمانی با بیان اینکه مرکز تحقیقات ناباروری همدان از سال ۷۹ در زمینه کلیه خدمات ناباروری فعالیت خود را آغاز کرده است، تصریح کرد: کیفیت انجام درمانها با بهترین مراکز آموزشی درمانی کشور قابل مقایسه است و علاوه بر مراجعه کنندگان استانی، از استانهای مجاور هم پذیرش بیمار انجام می شود.

همدان تنها مرکز ارائه دهنده خدمات ناباروری در غرب کشور

وی با بیان اینکه مرکز تحقیقات ناباروری همدان تنها مرکز ارائه دهنده خدمات در غرب کشور است، خاطرنشان کرد: افرادی که به مرکز مراجعه می کنند شامل زوجینی هستند که بیش از یک سال تمایل به بچه دار شدن دارند و حفاظتی در مقابل باروری ندارند همچنین در موارد پیچیده تر زوجینی که بیش از چهار سال از ناباروری آنها می گذرد و یا در بررسی های اولیه متوجه مشکل عمیق در خانم یا آقا می شوند با مراجعه به مرکز تحقیقات ناباروری اقدام به درمان می کنند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات