یک دکترای روانشناسی با اشاره به اینکه رفتار نوجوان بر اساس نظم و قانون، یا بر اساس پیمان اجتماعی شکل می گیرد، گفت: این تغییرات باعث بروز مسائل عاطفی و احساسی شدیدی در نوجوان می شود.

به گزارش افکارنیوز، دکتر مهرانگیز شعاع کاظمی گفت: ویژگی های روانی - اجتماعی نوجوانان دختر معمولا به صورت تغییرات خلقی، نگرانی، حساسیت و زود رنجی، کاهش قدرت تمرکز، میل به گوشه گیری، حساسیت بسیار نسبت به انتقاد دیگران، بی قراری، بی ثباتی، تحریک پذیری، نوسان در خلق و خو، مخالفت با خانواده و دوستان بروز می کند.

وی با بیان اینکه خانواده ها باید با تغییرات خلقی نوجوانان در دوران بلوغ مدارا کنند، گفت: این تغییرات گذرا است و به صورت در رویا فرو رفتن، شرم و حیای مربوط به تغییرات ناشی از دوران بلوغ، تنبلی و سستی، خیره سری و خود رایی، نداشتن احساس امنیت و اعتماد به نفس و مقاومت در برابر اندرز والدین بروز می کند.

این دکترای روانشناسی در ادامه یادآور شد: تمایل شدید به ارتباط نزدیک با دوستان و گفتگوهای پنهانی و طولانی با آنها، حساسیت نسبت به آراستگی خود و صرف وقت جلوی آینه نیز از ویژگی های گذرای دختران در سن بلوغ است.

این عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا (س) گفت: بیشتر دختران حدود سنین ۱۵ تا ۱۹ سالگی و حدود دو سال زودتر از پسران بالغ می شوند.

تفاوت ویژگی رفتاری پسران با دختران در دوران بلوغ

شعاع کاظمی در خصوص ویژگی های روانی - اجتماعی نوجوانان پسر گفت: این ویژگی ها با رفتارهایی مانند اختلال در توجه، مخالفت با والدین و بزرگسالان، اختلال در خلق و خو و سلوک و رفتار، اضطراب و نگرانی، اختلال در درک مسائل، سردرگمی، اختلال خواب، بی اشتهایی یا پراشتهایی روانی، افسردگی و پرخاشگری، کنجکاوی و تمایل نسبت به جنس مخالف و مشکلات ناشی از رشد جنسی نوجوانان و… نمایان می شود.

این دکترای روانشناسی با اشاره به اینکه پسران بین سنین ۱۰ تا ۱۶ سالگی بالغ می شوند گفت: سن بلوغ زودرس و دیررس ممکن است به این دقیقی نباشد. نوجوان، از نظر رشد شناختی، دوره های حسی حرکتی، عملیات عینی را پشت سر می گذارد و به شناخت انتزاعی دست می یابد، یعنی کودک دیروز که شناخت هایش مبتنی بر دریافت های حسی بود و اگر اسباب بازی اش را مخفی می کردند، دیگر به دنبال آن نمی گشت و آن را غیرموجود تلقی می کرد، تبدیل به نوجوان امروز شده است و با تکیه به اندوخته های حسی قبلی و چه بسا فارغ از حواس فعلی خود، دست به تفکر انتزاعی می زند و به طور مرتب، هر روز و هر ساعت، با سؤال های مختلف و کنجکاوی های متعدد درونی و بیرونی در همه جهات، رو به رو می شود.

در نوجوانی رفتار قراردادی بروز می کند

شعاع کاظمی با تاکید بر اینکه رفتار نوجوانان تابع سازگارهای فردی و قوانین قراردادی است تصریح کرد: از نظر اخلاقی، در دوران کودکی اولیه و ثانویه که اصطلاحاً آن را اخلاق «پیش قراردادی» می نامند، بر اساس خودگرایی و لذت گرایی عمل می کرد و در نوجوانی که اصطلاحاً مرحله «قراردادی» نامیده می شود، رفتار او تابع سازگارهای فردی و قوانین قراردادی است، از این که به او برچسب «دختر خوب و پسر خوب» زده شود خوشحال می شود و در انتهای این دوره، تعهدات اجتماعی را مهم می داند و کم کم متوجه اخلاق خودپذیرفته شده به مرحله اخلاق قراردادی می رسد.

وی افزود: در این مرحله، دیگر تنبیه و پاداش و یا برچسب دختر یا پسر خوب برایش اهمیت ندارد، بلکه وارد اخلاقی می شود که حداقل بر اساس نظم و قانون یا بر اساس پیمان اجتماعی شکل گرفته است، این خود باعث بروز مسائل عاطفی و احساسی شدیدی برای نوجوان می شود.

شعاع کاظمی گفت: نوجوان در رشد اجتماعی - سیاسی نیز به مرحله خاصی می رسد که باید تصمیم گیری کند، احساس بالندگی داشته باشد، به تدریج از خانواده جدا شود و احساس استقلال کند، در مسائل اجتماعی و سیاسی نظر داشته باشد، رأی دهد و حداقل با شغل و تحصیل و ازدواج وارد جامعه شود.

وی گفت: از نظر رشد جسمانی و بلوغ هم، با مسائل خاصی رو به رو می شود. تغییرات بیولوژیک و فیزیولوژیک موجب ظهور و بروز علایم ثانویه جنسی می شود. تغییر صدا در پسران و رشد سینه ها و عادت ماهانه در دختران، روییدن مو، رشد سریع تر بدنی، آشکار شدن میل جنسی در هر دو، از پیامدها و نشانه های دوره بلوغ است و همه این تغییرات با وضعیت روحی فرد و آموزش های محیطی او در تعامل است و وضعیت خاصی را برای هر فرد ایجاد کرده، این طبقه سنی را از طبقات قبل و بعد، کاملا جدا می کند.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات