یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: تعطیلی شهرها، مدارس و ادارات آخرین راه برخورد با آلودگی هوا و در واقع نوعی تسلیم شدن در برابر این پدیده است.

به گزارش افکارنیوز، عباس پاپی زاده توضیح داد: این قانون ابزار لازم را در اختیار دولت قرار خواهد داد و سازوکار تازه یی را فراهم خواهد کرد تا بتوانیم برای جلوگیری از آلودگی هر چه بیشتر هوا برنامه ریزی کنیم. مثلا خودروسازان را ملزم می کنیم که از این به بعد یک سری از استانداردهای جهانی را رعایت کنند. این مساله تا به حال وجود نداشت.

او ادامه داد: کارخانجات ملزم خواهند شد قبل از شروع فعالیت استانداردهایی را رعایت کنند؛ این ها الزامات جدیدی هستند که در این قانون دیده شده و نسبت به قوانین قبلی خود تکامل یافته تر هستند. در واقع به نوعی این قانون جدید نواقص قوانین قبلی را برطرف خواهد کرد و کمک می کند این مشکلات کمتر شود.

این نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در قانون جدید مجازات ها طوری دیده شده اند که بازدارندگی داشته باشند. مثلا از تعطیلی کارخانه سازنده تا توقیف خودروهایی که آلودگی ایجاد می کنند در این طرح در نظر گرفته شده است و سخت گیرانه تر برخورد شده در قانون جدید بر سخت گیری هایی که باید صورت بگیرد، به شدت تاکید شده است.

وی افزود: بحث رعایت استانداردهای جهانی در قانون جدید مطرح است نه فقط استانداردهایی که مربوط به کشور خودمان است. جزو اولویت های اول این پیش نویس نیز استفاده از بنزین یورو است.

پاپی زاده همچنین یادآور شد: این طرح نسبت به قوانینی که تا به حال دیده شده جامع تر است. هم به لحاظ این که یک سری اهرم های بازدارنده در آن دیده شده و هم بحث های تشویقی در آن گنجانده شده و هم دولت را در برخی موارد به جبران خسارت و آلودگی موظف می کند. در مواردی که سلامت مردم به خطر می افتد دولت موظف است آن را به حالت عادی برگرداند یا اهرم های جبرانی برای آن در نظر بگیرد و یا به گونه یی دیگر عمل کند.

او اضافه کرد: این ها جنبه های مختلف این طرح هستند به عنوان مثال در استان هایی که مورد هجوم ریزگردها قرار گرفتند، دولت موظف می شود از افراد آن حمایت بیشتری کند؛ در این استان ها افراد مجبورند هزینه بیشتری صرف درمان خود کنند بنابراین دولت موظف می شود یارانه های درمانی در اختیارشان قرار دهد. بحث یارانه های درمانی بحث جدیدی است که با حضور وزیر بهداشت در کمیسیون کشاورزی مطرح شد و مورد استقبال ایشان هم قرار گرفت.

این عضو کمیسیون کشاورزی گفت: در بحث آلودگی هایی که از خارج وارد می شود روی این قضیه بحث می کنیم که فائو و سازمان ملل را هم برای جبران این مشکلات وارد کنیم. از طرفی هم مبارزه با آلودگی که ناشی از آلودگی های ریزگردهاست کار یک یا دو کشور نیست بلکه به یک عزم بین المللی نیاز دارد که با محوریت سازمان های بین المللی صورت بگیرد. در این قانون اشاره کرده ایم که این مساله باید پیگیری شود و کشورهایی که تولیدکننده ریزگردها هستند باید کمک کنند تا اثرات آن ها را کم کنیم. در واقع یک عزم بین المللی را پیگیری می کنیم که هم در جهت کم کردن خود آلودگی ها و هم کم کردن اثرات آن ها است.

نماینده مردم دزفول با اشاره به بحث الزام کارخانه های خودروسازی برای رعایت استانداردهای جهانی در طرح مقابله با آلودگی هوا عنوان کرد: قبل از اینکه خودرویی وارد بازار شود باید تاییدیه مورد نیاز در بحث زیست محیطی را دریافت کند و بعد وارد بازار شود اما این ها مواردی است که تا به حال دقت زیادی روی آن ها نشده و از طرفی قوه قهریه یی که در قانون جدید طراحی شده به شدت بازدارنده تر از قوانین سابق است.

او ادامه داد: یعنی تعارفات گذشته کنار گذاشته شده و با هر نوع اخلالی که در بهداشت هوا و محیط زیست ایجاد می شود، به شدت برخورد خواهد شد. قوانینی که در گذشته به صورت دوگانه بود و امکان سرپیچی یا توجیه کار را فراهم می کرد در این قانون نداریم و تلاشمان این است که به صورت شفاف و با قاطعیت با موارد آلوده کننده برخورد شود.

این نماینده مجلس درباره تعطیلی مدارس و ادارات به دلیل آلودگی هوا نیز گفت: بحث ما این است که نباید به تعطیلی برسیم ما این قانون را به این دلیل طراحی می کنیم که این اتفاق نیفتد اما اگر ناچار شدیم و سلامت مردم به خطر افتاد، تعطیلی ها به عنوان آخرین راه شاید مورد استفاده باشد اما بحث این است که فرآیند کار را جوری باید تعریف کنیم که آلودگی هوا کنترل شده و به تعطیلی کشور و شهرهای مختلف نینجامد.

پاپی زاده اضافه کرد: اما در نهایت ممکن است شرایط بحرانی و فوری به وجود آید که سلامت مردم را مورد تهدید قرار دهد در اینجا ناچارا تعطیلی اتفاق می افتد اما بیشترین دغدغه ما این است که از این موارد جلوگیری شود. چون تعطیلی جزو مبارزه با آلودگی هوا نیست. تعطیلی در واقع نوعی تسلیم شدن در مقابل آلودگی هواست که بحث مدیریت شده ای نیست و ما به این موضوع اعتقاد نداریم.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در پایان درباره روند بررسی طرح مبارزه با آلودگی هوا و ریزگردها توضیح داد: این طرح جزو دستور ثابت کمیسیون است منتهی در روند کاری خودمان به مواردی برمی خوریم که در دستور کار کمیسیون قرار می گیرد مثل گرانی مرغ و تخم مرغ به همین دلیل ناچار می شویم برخی اوقات دستور جلسه را به صورت اضطراری تغییر دهیم؛ خود قانون هم قانون جامعی است و وقت زیادی می برد. اما تلاش می کنیم هرچه زودتر آن را به صحن علنی ارائه دهیم که احتمالا تا یک ماه دیگر این اتفاق بیفتد.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات