رئیس انجمن نفرولوژی ایران از افزایش ۵۵۰۰ نفری بیماران دیالیزی در کشور خبر داد و گفت: بیماران دیالیزی۸۰ درصد هزینه ها را از جیب پرداخت می کنند.

به گزارش افکارنیوز، محمدرضا گنجی روز سه شنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته حمایت از بیماران کلیوی برگزار شد، گفت: در سطح جامعه در زمینه پیشگیری از ابتلای افراد به بیماری های کلیوی موفق نبوده ایم چرا که بیماری هایی مانند دیابت و فشار خون ریسک ابتلا به بیماری های کلیوی را بالا می برند در حالی که نتوانسته ایم آنها را کنترل کنیم.

وی ادامه داد: آمار دقیقی از بیماران کلیوی و دیالیزی وجود ندارد اما با تحقیقی که به صورت آزمایشی در روستاهای بندر ترکمن بر روی ۵۰ هزار خانوار انجام دادیم نشان داد که ۲۰ درصد از این افراد نارسایی مزمن کلیه دارند و از دیابت خود بی اطلاع بوده اند.

گنجی گفت: شیوع نارسایی کلیه از دیابت بیشتر است و ممکن است که نارسایی کلیه در همان موقع تهدید کننده نباشد اما خطر بیماری های قلبی و عروقی را بیشتر کرده و سکته های قلبی و مغزی را افزایش می دهد.

وی با اشاره به اینکه شیوع نارسایی کلیوی در حال افزایش است گفت: این به معنی افزایش آگاهی مردم و سن متوسط مردم است در حالی که دیابت و فشار خون در حال اپیدمی شدن در جامعه است باید در بحث کلیه ورود بیشتری داشته باشیم.

رئیس انجمن نفرولوژی ایران تصریح کرد: سال گذشته ۲۴ هزار بیمار دیالیزی وجود داشت که امسال ۵ هزار و ۵۰۰ بیمار جدید به این تعداد افزوده شده و به طور کلی در کشور ۷۵ نفر در یک میلیون نفر دارای نارسایی کلیه هستند.

گنجی ادامه داد: در سال گذشته همچنین ۲۴۰۰ پیوند کلیه انجام شده که ۳۰ درصد از آن مرگ مغزی بوده است که در چند سال اخیر این پیوند ها ۵ درصد بوده است و پیش بینی می کنیم تا دو سال آینده به ۵۰ درصد برسد چرا که آمار تصادفات و مرگ و میر در کشور بالاست. به همین دلیل ۹۷۰ پیوند کلیه از مرگ مغزی انجام شده است.

وی با انتقاد از اینکه به اندازه کافی در بخشهای دیالیز پزشک وجود ندارد گفت: باید فوق تخصصان کلیه و نفرولوژی در شهرهای کوچک مستقر شوند چرا که مشکلات سختی در بیمارستان های این شهرها داریم و متخصصان کلیه محروم ترین قشر در وزارت بهداشت هستند چرا که جراحی نمی کنند و وسیله ای ندارند که پول آور باشد.

رئیس انجمن نفرولوژی ایران تأمین داروی بیماران پیوندی را از مشکلات دیگر این قشر دانست و گفت: بیماری که دچار نارسایی کلیه شده و ۳۰ درصد کلیه این فرد کار می کند باید جزء بیماران خاص قرار گیرد در حالی که دفترچه بیمه معمولی ۲۵ برگه دارند و برای هر دارو گاهی ۵ بار نسخه نویسی می شود.

وی تصریح کرد: اگر دولت به بیماران نارسایی مزمن و پیوند کلیه یارانه می دهد چرا بیمه شان را بیشتر نمی کند. این بیماران هزینه آمپول خون رسانی خود را باید از جیب بپردازند. شاید دارو همیشه باشد اما در توزیع مشکل داریم و هر بیمار باید ماهانه برای خرید دارو اقدام کند.

گنجی گفت: در حال حاضر ۲۴ هزار بیمار دیالیزی داریم و ۳۱ هزار بیمار نیز پیوند کلیه شدند.

وی تصریح کرد: با تغییراتی که در وزارت بهداشت انجام می شود نمی توان برنامه ریزی درستی داشت نوسانات قیمت ارز هم مشکلات را بیشتر کرده است و تا می خواهیم برنامه ای بنویسیم قیمت دارو بالا و پایین می شود بنابراین از وزارت بهداشت می خواهیم از انجمنها کمک بگیرد تا بیماری که ۱۰ سال است پیوند شده برای خرید داروهایش هر ماه به سختی نیفتد.

رئیس انجمن نفرولوژی ایران تصریح کرد: شاید داروهای این بیماران یارانه ای شده باشد اما هزینه آزمایش های این بیماران و فرانشیزشان بسیار بالا است. ۸۰ درصد هزینه ها را بیماران و ۲۰ درصد را بیمه می دهد.

وی گفت: ساده ترین نوع آزمایش برای بیماران کلیوی ۶۰ هزار تومان هزینه دارد و ما به دنبال این هستیم که این بیماران فقط رنج بیماری را داشته باشند.

گنجی گفت: این در حالی است که هنوز آزمایشهای ۳۰ ساله پیش را انجام می دهیم و نیازمند سرمایه گذاری در این بخش هستیم در این میان دانشگاههای علوم پزشکی عقب افتاده اند و آزمایشگاهی تاسیس نمی کنند که ما مجبور نباشیم به دنبال بخش خصوصی برویم و با هزینه های بالا کاهش و تمنا کنیم
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات