وزیر بهداشت گفت: از امسال ارز دارو مبادله ای شده یعنی ارز مرجع ۱۲۲۶ تومانی را تقریباً دو برابر قیمت می خریم که در این راستا دولت تصویب کرده بابت این امر ۲۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار به وزارت بهداشت بدهند.

  محمد حسن طریقت منفرد پیش از ظهر امروز در حاشیه نشست توسعه برنامه پزشک خانواده در جمع خبرنگاران در مورد برنامه پزشک خانواده گفت: یکی از الزامات نظام پرداخت در پزشک خانواده سرانه است. کشور نمی تواند بیشتر از سرانه هزینه کند. در غیر این صورت باید هزینه را به مردم منتقل کرد.

وی با اشاره به اینکه مدیریت سرانه در دنیا در طرح پزشک خانواده بر اساس راهنماهای اطلاعات بالینی هدایت می شود افزود: چون تجربه برنامه پزشک خانواده در کشور ما جدید است ممکن است پزشکان برای این کار تجربه کامل را نداشته باشند که در نهایت مدیریت سرانه را در سطح اول به پزشک خانواده دادیم.

وی گفت: پزشک خانواده نمی تواند در هزینه ها از این سرانه تجاوز کند و اگر این اتفاق بیفتد حتماً باید دلیل قانع کننده ای وجود داشته باشد یعنی درصد بیماران خاص، کهنسال و اطفال زیر پوشش آن پزشک بیشتر از حد باشد که توجیه پذیر است.

وی با تأکید بر اینکه ممکن است پزشک خانواده سرانه را هزینه نکند و خدمتی هم به بیمار ندهد افزود: در این صورت بیمار متضرر خواهد شد و ما بر اساس خدمات بالینی به پزشک پرداخت می کنیم.

وی در مورد سهم پزشک خانواده خاطر نشان کرد: پزشک خانواده به ازای هر هزار نفر افراد زیر پوشش ۳ میلیون تومان دریافت می کند که این رقم می تواند تا ۹ میلیون تومان با پوشش ۳ هزار افزایش یابد.

طریقت منفرد با اشاره به اینکه اجرای برنامه پزشک خانواده تکلیف ۱۷ ساله است افزود: در سال ۷۴ اجرای مراحل اول این برنامه به نظام کشور تکلیف شده بود و آقای احمدی نژاد نیز از ابتدای دوره نهم بر این امر تأکید کرد تا جدی گرفته شود اما به هر دلیلی این هماهنگی ایجاد نشد و پیگیری رئیس جمهور تا امروز طول کشیده است.

وزیر بهداشت اذعان داشت: در نهایت اجرای پزشک خانواده از سال گدشته آغاز شده و در نهایت شرایط اجرای آن در دو استان فراهم شده است. امروز مشکل اعتباری برای ۹ استان حل شده و تنخواهی را در اختیار این ۹ استان قرار داده ایم تا بتوانند مشکلاتشان را برای اجرای پزشک خانواده حل کنند.

وی در پاسخ به اینکه با توجه به تکلیف وزارت بهداشت برای اجرای برنامه پزشک خانواده تا پایان برنامه پنجم گفت: چون بودجه را سه دوازدهم به ما داده ام ۹ استان را آغاز کرده ایم. اگر بودجه بیشتر شود بقیه استان ها هم این طرح اجرا خواهد شد. در عین حال متأسفانه در قوانین مغایرت وجود دارد و برخی جاها اختیار بیمه ها را به وزارت بهداشت داده اند و برخی جاها برعکس و این امر باعث شده تا همدلی لازم ایجاد نشود.

طریقت منفرد تأکید کرد: سعی در ایجاد همدلی با نظام بیمه ای دارم تا جاده برای اجرای پزشک خانواده هموار شود و پایه اجرای درست این برنامه گذاشته شود تا در آینده امکان ادامه آن وجود داشته باشد و امیدواریم در اکثر نقاط کشور این برنامه را اجرا کنیم.

وی در مورد اجرای این برنامه در استان تهران به عنوان یکی اصلی ترین استان کشور تصریح کرد: در صورت تخصیص اعتبار تهران استان بعدی ما خواهد بود که نیاز به همت جدی دارد.

وی  در مورد اختصاص اعتبار دارو برای ارائه ۴۰۰ قلم دارو به صورت رایگان در برنامه پزشک خانواده اظهار داشت: یکی از مزایای پزشک خانواده هماهنگی پزشک با داروهای موجود در داروخانه های اطراف منطقه خود است چرا که برخی اوقات پزشکان داروهایی را تجویز می کنند که در داروخانه های منطقه وجود ندارد ولی نباید فراموش کرد که سازمان بهداشت جهانی همیشه توصیه کرده که اگر درمان کاملاً رایگان شود ممکن است مراجعات و تجویز ها تا یک حدی غیرضروری شود. در نتیجه مشارکت بیمار در زمان گرفتن خدمتی مانند دارو با پرداخت مختصری از دریافت بی مورد آن می کاهد.

وی ادامه داد: قانون مشارکت ۳۰ درصدی مردم را در پرداخت هزینه درمان پیش بینی کرده و اگر این مشارکت حذف شود در مورد مراجعات بی مورد مؤثر است. در عین حال قرار است در لیست داروهای مورد نیاز کشوری و قابل تعهد در نظام بیمه ای و لیست دارویی برنامه پزشک خانواده یک بازنگری انجام دهیم.

وی در مورد وضعیت زیرمیزی گرفتن پزشکان اظهار داشت: بعضاً این امر خیلی نگران کننده است و راه اندازی خط ۱۴۹۰ نیز به همین دلیل بوده است. چرا که سعی خواهیم کرد با گرفتن اطلاعات از خود مردم این پدیده را پیگیری و برخورد قانونی کنیم چرا که الان یکی می گوید همه پزشکان زیرمیزی می گیرند یکی می گوید قشر خاصی این کار را می کنند و دیگری معتقد است بنا به تمایل بیمار این اتفاق می افتد.

طریقت منفرد در مورد تأثیر بازرسی ها و کاهش این امر گفت: ما نمی توانیم از پزشکان بپرسیم که زیرمیزی گرفته یا نگرفته اند از طرفی تعداد بازرسان ما محدود است و نمی توان همه را تک به تک بازرسی کرد ولی باید بتوانیم با مردم ارتباط مستقیم بگیریم تا این مشکل برطرف شود.

وزیر بهداشت در مورد اجرای واقعی تعرفه های مصوب و خصوصی در بخش خصوصی خاطر نشان کرد: این مسائل تابع بازار است و اگر تقاضا بیشتر از عرضه باشد بازار را نمی توان کنترل کرد اکنون ۸۰ درصد امکانات عمومی بخش درمان در اختیار دولت است و تنها ۲۰ درصد در اختیار بخش خصوصی است و اگر نتوانیم از ظرفیت بخش دولتی به خوبی استفاده کنیم تقاضا در بخش خصوصی بالا می رود و در نهایت تعادل به هم می خورد.

وی در مورد اختصاص ارز دارویی در سال جاری تأکید کرد: از امسال ارائه ارز تنها با قیمت ارز مبادله ای است یعنی ارز مرجع ۱۲۲۶ تومانی را تقریباً دو برابر قیمت می خریم که در این راستا دولت تصویب کرده بابت این امر ۲۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار به وزارت بهداشت بدهند که اگر این امر محقق شود فساد چند نرخی بودن ارز برای همیشه از ذهن می رود و چون دارو به قیمت واقعی در بازار می رود نظام بیمه ای انگیزه بیشتری برای کنترل دارد.

طریقت منفرد راه اندازی سامانه دارویی را در وزارتخانه یکی دیگر از راهکارهای مهم برای رساندن داروهای گرانقیمت و یارانه ای به دست مصرف کننده و بیماران خاص دانست و افزود: در این طرح دارو با قیمت واقعی به دست مصرف کننده می رسد نه اینکه یک داروی هزار تومانی برود در ویترین و ۸۰ هزار تومان فروخته شود. در عین حال نباید فراموش کرد که دارو در هیچ کشوری به ارزانی کشور ما نیست و هیچ کجای دنیا نمی توان دارو را از آب ارزان تر خرید چرا که هر دانه آسپرین در کشوری مانند آلمان ۳.۵ دلار است.
در کانال تلگرام لرستان خبر عضو شوید

نظرات